Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Srovnání grafických karet ATI a ASUS

2.5.2000, Jan Krahulec, recenze
Srovnání grafických karet ATI a ASUS
Modely ATI Rage Fury PRO vivo 32 MB a ASUS V3800 Ultra Deluxe
Svět současných grafických karet není jen o rychlosti jejich čipů, ale také o dalších přidaných možnostech, které tyto karty nabízejí. Toto srovnání bude samozřejmě porovnávat výkon uvedených karet, jenž by měly být přibližně na stejné úrovni, ale také další možnosti, jako je video výstup např. pro zobrazení na televizi a video vstup pro možnost digitalizace sekvencí např. z videa, které tyto karty nabízejí. Karta firmy ATI přichází na trh nyní a je postavena kolem čipu ATI Rage 128 GL PRO. Vychází ze staršího modelu ATI Rage Fury 32 / TV out. Naopak ASUS uvedenou kartu nabízí zhruba již třičtvrtě roku a je nejvýkonnější variantou řady V3800. Tato karta využívá osvědčený čip TNT2 ULTRA firmy Nvidia.

ATI Fury


V3800

Balení:
Balení obou uvedených karet bylo dosti rozdílné. Zatímco karta V3800 Ultra je většinou prodávána jako retail balení (maloobchodní balení - krabice, doplňky, atd.), karta Rage Fury PRO je naopak nabízena jako bulk balení (bez krabice, jen karta+CD s ovladači+nejnutnější doplňky) a retail verze lze u nás jen obtížně koupit.

S kartou ATI Rage Fury PRO vivo při nákupu ještě dostaneme CD, na kterém jsou ovladače, software ATI MMC 6.3 v upravené verzi a demonstrační software prezentující výkonnostní možnosti karty. Dále dva strohé anglické manuály znázorňující instalaci karty do PC a možnosti video vstupu/výstupu, jeden propojovací kabel s cinch (kompozitní video) konektory a jeden kabel s mini-DIN konektory (S-video) a ještě jednosměrnou redukci 3*cinch – SCART konektor.

V balení V3800 Ultra Deluxe je samozřejmě uvedená karta, CD s ovladačem, software ASUS Live, a pár utilitek jako např. tweak utilita k přetaktování karty. Dále dodávka obsahuje další dvě CD, na kterých jsou hry Turok a XG2. Zajímavým doplňkem jsou 3D stereoskopické brýle, které po připojení ke kartě umožní v určitých hrách zajímavý plastický pohled. Samozřejmostí je také jeden propojovací kabel s cinch konektory, jeden kabel s mini-DIN konektory a redukce pro možnost připojení cinch kabelu na vstupní mini-DIN konektor karty. Vše je dodáno v graficky pěkně vyvedené krabici.

Popis karet:
Rage Fury PRO je AGP (2X/4X) grafická karta postavená na již uvedeném čipu ATI Rage 128 GL PRO, který je u dodané karty chlazen pouze pasivním chladičem. Velikost paměti umístěné na kartě je 32 MB SDRAM (testovaná karta používá 7 ns paměti). Digitálně analogový převodník (DAC) pracuje na frekvenci 300 Mhz. Taktování karty je 118/140, neboli rychlost jádra čipu pracuje na frekvenci 118 Mhz a komunikace mezi pamětí a čipem karty probíhá na 140 Mhz. Standardně je tento čip taktován na 140/160, ovšem firma ATI podle typu balení dodává rozdílně taktované karty. Stejně tomu bylo i u předchozí verze karty Rage Fury 32 TV out., kdy karta v bulk balení byla taktována 90/90 a v retail balení 103/103. Další důležitou částí karty je čip ATI Rage Theater, který má na starosti video vstup/výstup karty. Testovaná karta bohužel neměla interní AMC ani VIP konektor, který sloužil např. připojení ATI TV tuneru (ISA), i když bylo viditelné, že konektory lze vyvést. ATI zatím od řešení interních AMC A VIP konektorů upustila, neboť své doplňkové karty nabízí nyní v PCI provedení (ATI TV Wonder), které toto nepotřebují. Externí konektory na záslepce zahrnují klasický 15-ti pinový konektor pro připojení k monitoru, dva video výstupy (cinch a mini-DIN) a jeden kompozitní video vstup (cinch), tzn. že chybí vstup na konektor mini-DIN (S-VHS).

V3800 Ultra je také AGP (2X/4X) grafická karta ovšem používá čip TNT2 Ultra. Chlazení zajišťuje aktivní větráček napájen přímo z karty. Velikost paměti je opět 32 MB, ovšem typ SGRAM (5.5 ns) a DAC pracuje taktéž na 300 Mhz frekvenci. Taktování karty odpovídá standardnímu taktování čipu TNT2 Ultra tj. 150/183. Dvojicí čipů starající se o video vstup a výstup jsou Philips SAA7111A a Chrontel CH7003B (popř. některé inovované verze těchto čipů). Tato dvojice je používána u všech karet s video vstupem/výstupem od ASUSu postavených na čipech TNT, TNT2 a GeForce 256. Dále se na kartě nachází skupina čipů, zajištující fungování stereoskopických 3D brýlí a interní VIP konektor. Externí konektory zahrnují opět 15-ti pinový konektor pro připojení monitoru, dva video výstupy (cinch , mini-DIN), jeden S-video vstup (mini-DIN), přes který za pomocí přiložené redukce lze připojit i kompozitní vstup (cinch) a 3 ½’ jack v²stup pro p°ipojenÝ 3D stereoskopick²ch br²lÝ.

Pro srovnání dalších vlastností čipů Rage 128 PRO a TNT2 Ultra je přiložena tabulka.

Instalace, testování:
Pro testování byly použity dva rozdílné počítače. První s procesorem K6-2 taktovaným na 517 Mhz, 128 MB SDRAM, základní deska ASUS P5A-B, zvuková karta SB 16Vibra ISA a pevný disk WD 3.2 GB s operačním systémem Windows98 PE. Druhý s procesorem iCeleron 433 Mhz, 128 MB SDRAM, ASUS P2B, zvuková karta ACER AW32 PCI a pevný disk Samsung 6,4 GB s operačním systémem Windows98 SE CZ. Tyto konfigurace PC reprezentují dnešní oblast SOHO počítačů (tzn. počítače určené k domácímu a kancelářskému použití).

Z hlediska ovladačů byly pro V3800 Ultra použity dva ovladače od výrobce, verze 2.25 (poslední přímo specializované ovladače pro V3800) a 3.75 (nejnovější ovladač pro karty ASUS používající čipy GeForce, TNT2 a TNT) a dva přímo od nvidia tzv. detonator ovladače verze 5.13 a 5.14. Pro Rage Fury PRO byly použit pouze ovladač tzv. special purpouse 6.31cd25e, neboť jako jediný správně funguje při digitalizaci videa. Předchozí verze ovladačů mohou mít určité problémy. Ovšem, jak se při výkonnostním testování ukázalo, byly použity rozdílné verze OpenGL rozhraní ovladače (1238,1274,1292). U Direct3D ovladače pro Rage Fury PRO nebyl výkonnostní rozdíl podstatný.

Instalace karet proběhla na obou počítačích víceméně bez problémů. U instalace na základní desku P5A-B (čipová sada Ali Aladdin 5) je nutné před instalací AGP karet doinstalovat podporu AGP do W98 od výrobce čipové sady, aby byly správně přístupné všechny funkce karty (aktuální verze 1.66e). U základní desky P2B (čipová sada i440BX) toto není nutné.

Výkonnostní testy karet probíhaly na známých hrách Quake3 a Unreal Tournament Demo, neboť obě karty jsou určeny hlavně pro herní a multimediální aplikace. U všech použitých ovladačů bylo možno nastavit různé vlastnosti podpory Direct3D a OpenGL. Většinou není nutné cokoliv měnit, neboť tyto hodnoty jsou nastavené na optimální poměr kvalita zobrazení/výkon/stabilita, popř. ovladač nabízí přednastavené hodnoty pro např. maximální výkon, nebo maximální kvalitu zobrazení. Pro nastavení některých skrytých hodnot vlastností ovladače existují freeware utilitky jako např. Rage 128 Tweaker, které je umožňují změnit, ovšem je nutné být trochu v uvedené problematice znalý. Je všeobecně známo, že zvýšení výkonu dosáhnete nejlépe, pokud změníte taktování grafické karty. U V3800 Ultra je taková utilitka přímo dodávaná na CD od výrobce, samozřejmě s upozorněním o možnosti zničení karty, ovšem je funkční pouze s ovladači od ASUSu. Pro Rage Fury PRO existuje buď přímo freeware utilitka (uvedená výše), nebo lze použít jiný obecný software k tomu určený, např. PowerStrip (ten lze použít i u detonator ovladačů). Z hlediska taktování je na tom lépe V3800 Ultra , neboť při přetaktování o cca 10% nevykazovala žádné anomálie, kdežto Rage Fury PRO občas jakoby ztratila obraz a v texturách byly občas patrné deformace. Maximum z hlediska taktu je u V3800 Ultra někde okolo 180/225. Výsledek výkonnostního testu je uveden v následující tabulce (hodnoty odpovídají počtu obr./s). Nastavení her a ovladačů bylo na obou testovaných PC shodné, Quake3 (v.1.11, demo001) byl testován s vypnutým zvukem, Unreal Tournament Demo (v.348, reac demo) měl zvuky zapnuté.




Z uvedené tabulky jasně vyplývá , že V3800 Ultra je o něco výkonnější. Hodnoty v závorkách ukazují výkon při přetaktování o cca 10%. Je patrné, že nárůst celkového výkonu je maximálně 1 až 2%. Je také jasné, že platforma K6-2 je v oblasti her pomalejší než platforma iCeleron (naopak např. některé multimediální oblasti patří K6-2). Důležitý je samozřejmě i výběr verze ovladače. Pro Rage Fury PRO je v případě iCeleronu (iPIII) nejvýkonnější verze 6.31cd25e s OpenGL rozhraním verze 1274. V případě K6-2 je lepší použít starší rozhraní OpenGL verze 1238. Pro V3800 Ultra a iCeleron je nejvhodnějším ovladačem v.225, pokud chceme využít i ostatní funkce karty (video vstup/výstup, stereoskopické brýle), dále lze použít podle volby i jeden z detonator ovladačů. V Kombinaci V3800 Ultra a K6-2 je asi nejvýkonnější detonator ovladač v.513. S verzí 225 u K6-2 mohou nastat v některých hrách obdobné problémy jako u Unreal Tournament Demo, jinak lze tento ovladač také doporučit (využití doplňkových funkcí karty). U V3800 Ultra budou jistě zajímavé budoucí ovladače postavené na detonator ovladačích verze 5xx.

Video výstupy obou karet fungovaly skoro bez problémů. Testovány byly na cca pěti různých televizích přes kompozitní výstup cinch. Výstup u V3800 Ultra funguje samozřejmě jen s ASUS ovladači. U verze 225 byly tři možnosti nastavení. Zobrazení buď pouze na monitoru nebo pouze na televizi nebo zobrazení na obou zařízeních najednou. Verze 375 nabízela jen první dvě možnosti. Při duálním zobrazení běžel monitor PC na své frekvenci např. 85 Hz a televizor na svých 50 Hz. Rage Fury PRO má také tři možnosti zobrazování, ovšem při duálním zobrazení dojde k přepnutí monitoru na 50 Hz, což je použitelné opravdu jen nouzově. Výstup obou karet funguje při rozlišení buď 640*480, nebo při 800*600, karta Rage Fury PRO ještě nabízí rozlišení 848*480 pro zobrazení na monitoru i televizi. Pokud je rozlišení vyšší automaticky se přepne na 800*600. Kvalita zobrazení na televizi, podle subjektivního názoru, byla o chloupek lepší u karty Rage Fury PRO, u které i ovladač nabízel větší možnosti nastavení parametrů obrazu. Bohužel u jedné starší televize, u které např. připojení videokamery přes cinch funguje, došlo k úplné nefunkčnosti při pokusu připojit výstup z Rage Fury PRO a u V3800 Ultra byl výsledný obraz posunutý a rozpadlý. Tady se ukázala určitá nevýhoda karty Rage Fury PRO, která používá tzv. automatickou detekci připojení, neboť pokud karta nerozpozná připojené zařízení (např. televizi) nenabídne možnost zobrazení. Karta V3800 Ultra naopak toto nezjišťuje a po přepnutí do zobrazení na externí zařízení zapne signál bez jakéhokoliv ohledu.

Ve spojení s video výstupem byly také otestovány možnosti přehráváni DVD titulů na PC a podpora DVD ze strany jednotlivých karet. Lépe na tom byla karta Rage Fury PRO, která má propracovanější podporu DVD (algoritmy motion compensation a iDCT). V3800 Ultra disponuje pouze algoritmy pro plynulé přehrávání MPEG2 souborů, bez jakékoliv podpory kvality zobrazení a ulehčení práce procesoru počítače. Pro otestování byl použit software ATI DVD Player 3.1, který je určen hlavně pro karty ATI, ale lze přizpůsobit i pro ostatní karty. Výsledný obrazu DVD titulu na televizi byl opět o něco lepší u karty Rage Fury PRO. V balení obou karet bohužel nebyl přiložen žádný softwarový přehrávač DVD. Pro V3800 Ultra existuje přímo firemní ASUS DVD Player, který stojí cca 600 Kč. ATI DVD Player 3.1 stojí cca 300 Kč.

Při testování video vstupů jde o to, jak si daná karta poradí s digitalizací obrazu. Samozřejmě, že tuto funkci nelze srovnávat s funkcemi např. video karty Miro Studio DC10+, ale pro domácí a doplňkové použití by měla postačovat. Rage Fury PRO podporuje většinu známých PAL/NTSC formátů, tj. 720*576/720*480, 352*288/352*240, atd. Dále umožňuje digitalizovat až 30 obr./s. Hlavními kodeky pro digitalizaci jsou firemní ATI VCR 1.0 a VCR 2.0. Jejich komprimační schopnosti jsou ovšem omezené a proto při digitalizaci plného PALu docházelo k velkému vypouštění oken. Datový tok totiž činí minimálně cca 4 MB/s (ATI VCR 2.0) což je pro EIDE disky příliš mnoho. To znamená, že jej lze použít částečně od digitalizovaného rozlišení 352*576/352*480 a plně od 352*288/352*240. Pro digitalizaci a jednoduchou úpravu se používá dodaný software MMC 6.3. Pro digitalizaci postačuje, ale pro následnou úpravu disponuje pouze možnostmi stříhání jednotlivých sekvencí, což je nedostačující. V3800 Ultra disponuje plnými formáty o rozlišení maximálně 704*576/704*480 a dále dalšími hlavními formáty jako Rage Fury PRO, kromě rozlišení 352*576/352*480. Samozřejmostí je také zpracování až 30 obr./s. Firemní kodek ASUS ASV1 je založen na hardwarovém algoritmu M-JPEG (tento algoritmus používají skoro všechny karty pro zpracování videa, tj. i Miro Studio DC10+) a proto lze digitalizovat plné formáty skoro bez problému. Pro digitalizaci byl použít přiložený software ASUS LIVE v.3.51. Pro následnou úpravu chyběl jakýkoliv software. Obě karty a jejich kodeky ovšem nedovolují digitalizovat do AVI souboru většího jak 2GB. Kvalita obrazu při použití kodeků VCR 2.0/ ASV1 a digitalizaci při rozlišení 352*288 byla u V3800 nepatrně lepší i z důvodu, že kodek ASUSu pracuje s 24 bitovou barevnou hloubkou, kdežto VCR 2.0 používá pouze svou upravenou 12 bitovou barevnou hloubku. Ovšem obě digitalizované sekvence nejsou vhodné pro zpětné nahrání na video kazetu. Na televizi jsou potom patrné deformace obrazu např. různé čtvercové a barevné deformace, které působí při digitalizaci oba kodeky. Nejlepší výsledek byl dosažen u V3800 Ultra při digitalizaci plného PALu (704*576). Následující tabulka ukazuje datové toky u jednotlivých karet při digitalizaci černého obrazu a nastavení zvuku na 44 kHz, 16bit, stereo. Tzn. že jde o minimální dosažené toky. V praxi může tok dosáhnout i dvojnásobku uvedené hodnoty, podle digitalizované scény a okamžité účinnosti kodeku.



Z hlediska propracovanosti a výkonu video vstupu je na tom o něco lépe V3800 Ultra.

Asi poslední testovanou vlastností, kterou nabízí karta V3800 Ultra, je možnost určitého 3D zobrazení u některých Direct3D her za pomocí 3D stereoskopických brýlí. Výsledkem je jakoby protáhnutí sledované scény a navození atmosféry prostoru. Pokud se na monitor podíváte bez brýlí je obraz rozmazaný a obsahuje dva nezávislé snímky mírně posunuté. Jde o příjemný doplněk, který hlavně u her označených jako “3D střílečky” může mít své kouzlo. Čím větší monitor máte, tím lepší bude navození prostoru. Na druhou stranu není dobré brýle používat déle jak půl hodiny, neboť mohou způsobit některým jedincům např. bolesti hlavy. Pokud nosíte dioptrické brýle a na každé oko máte rozdílné dioptrie, může se stát, že navození prostoru bude poněkud divné.

Cena testovaného balení karty Rage Fury PRO vivo stojí od cca 6200 Kč s DPH. ASUS V3800 Ultra Deluxe pořídíme od cca 10000 Kč s DPH.

Obě karty, nabízejí za svou cenu celkem odpovídající výkon. Přednostmi Rage Fury PRO jsou jistě dobrý poměr cena/výkon, výborná podpora DVD a kvalitní video výstup. Slabší byla implementace video vstupu. V3800 Ultra jistě potěší dobře udělaným video vstupem, 3D stereoskopickými brýlemi a samozřejmě velmi dobrým výkonem. Nevýhodou ji určitě příliš vysoká cena. U obou karet bohužel chyběl nějaký použitelný software na zpracování digitalizovaných sekvencí.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.