Tangram - Legendární skládačka i na Palmáčích
Pro lepší názornost se podívejte na první obrázek:
Motiv (patrně) kočičí hlavy je začerněn a na hrací ploše máte rozházeny kostky, ze kterých máte tuto hlavu poskládat. Kostky nejdou jen posunovat, ale můžete je i otáčet po 90°, jak jen budete potřebovat. Jelikož omezené (a pohodlné) ovládání Palmáčů nepodporuje pravé tlačítko na myši, tak otáčení musíte provádět přes dostupné ovládací ikony, což je sice trošku neohrabané, ale vzhledem k platformě to patrně ani líp vymyslet při zachování současného stylu hry nejde. Naštěstí to moc nezdržuje.
Jak jistě hbitě spočítáte, k dispozici máte vždy právě 5 trojúhelníků, čtverec a kosočtverec. Je k neuvěření, kolik všelijakých tvarů a zajímavých siluet lze z těchto skromných prostředků vykouzlit. I když zde přímo v dostupných 40ti skládačkách (na volně šiřitelnou verzi i tak dost) není, na vlastní oči jsem viděl v jakémsi časopise (tuším 100+1 blahé paměti) poskládaný dokonalý čtverec. Ještě tam byla zmínka, že tvarů jsou stovky, dnes spíš tisíce.
Miniokno se stínem figury, kterou máte vyluštit, můžete přetáhnout (od slova přetahovat, nikoliv že ho přetáhnete a ono se odsune…) kam chcete, resp. kde je místo.
Potěší drobnosti jako je nastavení barvy pozadí, černobílý mód a autory nazývaný „puzzle-hint“, tedy možnost, která odkryje zoufalému luštiči jednu kostku. Skládačku neodhalí hned celou, takže se může použít i víckrát za sebou, logicky maximálně do počtu kostek tj. 7x.
Sami tvůrci zakomponovali do komerční verze hry 421 puzzlů, což je za 15$ jistě velmi zajímavá nabídka.
Co se motivů siluet týče, tak převládají náměty lidí, zvířat, geometrických tvarů, předmětů denní potřeby, nábytku a rostlin.
Pokud Vás hra chytne, nezapomeňte se poptat např. na www.google.com i na jiné varianty a další zadání k vyluštění pro Vaši počítačovou platformu. Fandovských stránek najdete rovněž tuny, takže klidně můžete skládat do konce života.
Legendární a stoletími prověřená přemýšlecí hra přibližné délky 150kB vhodná pro všechny věkové kategorie a zájmové skupiny. Pro logiky naprostá nutnost.