Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teac DV-516E - srovnání DVD mechanik 16x

6.3.2003, Josef Brož, recenze
Teac DV-516E - srovnání DVD mechanik 16x
Produkty společnosti Teac patřily vždy k nejlepším výrobkům na trhu s CD-RW recordery. Mechaniky Teac prosluly výbornými vlastnostmi - rychlým čtením, kvalitním zápisem, nízkou přístupovou dobou a kvalitním zpracováním.
Kapitoly článku:

Přední panel



Na předním panelu se nachází klasický stereo výstup pro (3.5mm jack) sluchátka, analogový regulátor hlasitosti výstupu, zelená dioda indikující provoz mechaniky a nepostradatelné tlačítko pro vysunutí média z mechaniky. Nesmím zapomenout na otvor pro nouzové vyjmutí CD, který je vpravo nad sluchátkovým výstupem pod výsuvným trayem (šuplíkem).


Obr. 4 - Mechanika Teac DV-516E - přední maska

Maska předního panelu je takřka stejná s ostatními mechanikami firmy Teac. Nezaměnitelný strohý design Vás nenechá na pochybách jakou mechaniku držíte v ruce. Přesto i zde se rozdíly najdou. Nová DVD mechanika má lehce pozměněný tvar tlačítka pro vysunutí "šuplíku". Vzhledem k tomu že Teac dlouhá léta nezměnil na předním panelu ani to nejmenší, lze tento "nový" prvek považovat doslova za designerský výstřelek . Nebýt výrazného lisovaného nápisu DVD, mohli byste mechaniku považovat za některou ze starších CD-ROM od Teacu..


Obr. 5 - Mechanika Teac DV-516E

Stav mechaniky zobrazuje zelená kontrolka obdélníkového tvaru přerušovaným blikáním. V porovnání s barevnou škálou diod u nedávno recenzované Yamahy F1 je to vskutku bída. Na druhou stranu, dávám přednost bytelnému kovovému obalu před marketingově přitažlivými blbůstkami. A vskutku Teac DV-516E je po stránce dílenského zpracování velmi fortelný. Šasí mechaniky tvoří silný plech, který poměrně dobře odolává vibracím. Snímací optika je uložena a pohybuje se po železném šneku. Zkrátka příkladná kvalita, která je pro Teac tak charakteristická! Mechaniku jsme k testování obdrželi v OEM verzi, zabalenou v klasickém igelitu.


Zadní strana



Zadní část mechaniky obsahuje konektory pro ATAPI rozhraní a napájení. K dalšímu vybavení patří - analogový audio konektor pro propojení mechaniky se zvukovou kartou, jumpery pro nastavení (Master/Slave/Cable select), atd.


Obr. 6 - Mechanika Teac DV-516E - zadní strana

Mechanika kupodivu nemá digitální audio výstup SPDIF (Sony and Philips Digital Interconnect Format). SPDIF výstup využijete pokud máte patřičně vybavenou zvukovou kartu (např. některý z typů Sound Blaster Live!, Audigy atd.) . Vlastní zapojení mechaniky je otázkou několika minut.


Region Free



Digitální "svět" je rozdělen do šesti regionů. Filmové společnosti a výrobci DVD titulů si rozškatulkovali svět z důvodů distribuce DVD titulů. Teac DV-516E patří mezi mechaniky čtvrté generace, které jsou již od výrobce nastaveny na RPC-2. Kontrola regionu probíhá na úrovni hardware mechaniky. Díky tomu mají RPC-2 zařízení omezenou možnost změny regionu. Mechanika umožňuje klasickou čtyř násobnou změnu regionu. Po poslední změně zůstane region nastaven (zablokován) natrvalo. Ve Windows XP můžete provést změnu regionu sami přes "Správce zařízení" karta DVD mechaniky. Doporučuji následující odkazy na stránky, které se zabývají "upgrady" firmware a region free problematikou.