Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Teac DV-516E - srovnání DVD mechanik 16x

6.3.2003, Josef Brož, recenze
Teac DV-516E - srovnání DVD mechanik 16x
Produkty společnosti Teac patřily vždy k nejlepším výrobkům na trhu s CD-RW recordery. Mechaniky Teac prosluly výbornými vlastnostmi - rychlým čtením, kvalitním zápisem, nízkou přístupovou dobou a kvalitním zpracováním.

Konfigurace testovacího PC



AMD Athlon 1,4 GHz, 512 MB DDR RAM, základní deska ECS K7VTA 333, Harddisk 60 GB (Seagate - IDE/ATA66 "master"), SB Audigy, ATI RADEON 64 DDR VIVO, Windows XP, testovaná mechanika byla zapojena jako "slave" na secondary IDE portu (ATA33).

Testovací software


  • Nero CD speed 1.01.3
  • Nero DVD speed
  • Clone CD 3.3.4.1.
  • DVD decrypt 3.0.0.9 + Clad DVD 2.0
  • CDVDInfo 1.3.5

Testovaná média


  • Lisované CD a CDR(W) - Windows 98 SE
  • VCD Natural born killers (80 min CD)
  • DVD titul - Rammstein Live aus Berlin (4,7 GB) jednostranné (video)
  • DVD video - Pán Prstenů
  • Datová média Verbatim - (super AZO, 80 min)
  • CDRW - (Samsung, Philips, Teac)
  • Audio CD - Theatre of Tragedy (Musique)
  • DVD+RW media od HP

Obecný test výkonu




Tab. 2 - Obecný test výkonu

Test spočíval v rychlosti načtení obsahu CD programem CloneCD do image na harddisku. Z výše uvedené tabulky vyplývá, že testovaná mechanika čte o něco pomaleji CDRW média. V testu s přehledem zvítězila Toshiba SD-M1612. Testovanému Teacu DV-516E náleží třetí místo.


Obr. 7 - Mechanika Teac DV-516E a detekce v Neru

Srovnání DVD mechanik (Nero CD Speed)




Tab. 3 - srovnání DVD mechanik - Nero CD Speed



Obr. 8 - Mechanika Teac DV-516E - čtení CDR (Nero CD Speed)

Test začal na rychlosti cca 22x a vrcholil na cca 43x. Přístupové doby Teacu jsou výborné. Hodnoty kolem 78-140 ms - jsou lepší než hodnoty, které uvádí výrobce ve svých specifikacích (85 ms). Bohužel přenosová rychlost již tak oslňující není. Útěchou zůstává, že mechanika čte stejně dobře lisovaná i pálená média. Test čtení CDRW médií rovněž nedopadl zcela nejlépe. Rychlost čtení se pohybuje kolem 33-34x. Mechanika neumí pracovat s 99 min médii.

Zatížení procesoru během testu je velmi nízké. Hodnocení výsledků z tabulky ponechám na čtenáři. Nejlepší parametry prokázaly mechaniky Asus a Toshiba, v těsném závěsu následovány DVD-ROM Lite-On LTD163.

Přiznám se, že mě slabý výsledek Teacu v tomto testu velmi udivil. Přestože Teac je symbolem kvality a rychlosti, musíme zůstat objektivní. Nabízí se však vysvětlení, že tento neúspěch byl způsoben vadou testovaného kusu. V recenzích zahraničních serverů mechanika v této disciplíně dopadla podstatně lépe. Na druhou stranu v ostatních testech (DVD) zapůjčená mechanika doslova excelovala. Pokud se mi podaří získat další kus Teacu DVD-516E, provedeme CDR testy znovu a informace doplníme.


Obr. 9 - Teac DV-516E v Nero Info Tool

Audio CD čte Teac rychlostí kolem 30x. Mechanika je schopna vracet C2 chyby. Nero Info Tool se v tomto případě mýlí. Teac umí kopírovat média s ochranou SafeDisc v.2, bohužel načítání probíhá velmi pomalu. S ochranou SafeDisc si nejlépe poradila mechanika Toshiba SD-M1612.


Srovnání DVD mechanik (Nero DVD Speed)




Tabulka č.4 - srovnání DVD mechanik (Nero DVD Speed )

Bezkonkurenčním vítězem tohoto testu se stal Teac DV-516E, následován favorizovanou mechanikou Toshiba SD-M1612. Vysoká rychlost čtení a nízké přístupové doby jasně dokazují, že se jedná o jednu z nejlepších DVD mechanik na trhu. Za povšimnutí rovněž stojí velmi nízké zatížení procesoru během testu.

Testované médium - DVD Rammstein Live aus Berlin - není chráněno technologií Macrovision - DVD-ROM médium (jednostranné).


Obr. 10 - Mechanika Teac DV-516E - čtení DVD (Nero DVD Speed)


Čtení DVD+RW



Teac DV-516E je jedna z mála mechanik, které umějí zároveň pracovat s konkurenčními technologiemi zapisovatelných DVD formátů. Díky technologii "OSTA" (tzv. multiread standard) dokáže pracovat s DVD+RW, DVD-RW a DVD-R médii. Bohužel chybí podpora formátu DVD+R. Na stránkách výrobce jsem (zatím) nenašel informaci, která by potvrdila možnost čtení DVD+R po upgrade firmware. Diskuse, které se na toto téma na internetu objevily nejsou dosud potvrzeny.


Obr. 11 - Mechanika Teac DV-516E - čtení DVD+RW (Nero DVD Speed)


Převod DVD na HDD (DVDDecrypter)




Obr. 12 - Převod DVD na HDD (DVDDecrypter)

Pro převod obsahu DVD na harddisk byl použit program DVDDecrypter 3.0.0.9. Mechaniky načítaly cca 7.85 GB dat. Nejlepších hodnot dosáhla mechanika Teac DV-516E. Favorizovaná Toshiba se i v tomto testu drží v těsném závěsu.


Hlučnost



Míra produkovaného hluku během provozu je jeden z nejdůležitějších parametrů DVD-ROM. Mechanika Teac DV-516E patří mezi poměrně tiché DVD-ROM. Subjektivně mohu posoudit, že Teac je jen o málo hlučnější než Toshiba SD-M1612 a patrně tišší než Asus E616. Zvýšenou hlučnost lze zaznamenat při vysouvání média z mechaniky. Během čtení DVD - například při sledování filmů, je provoz mechaniky velmi tichý. Produkovaný hluk se zvýší při roztáčení a vysokorychlostním čtení (rippování) DVD média.


Cenový přehled DVD-ROM mechanik




Tab. 6 - Cenový přehled


Závěr



DVD-ROM Teac DV-516E je velmi kvalitní a rychlá mechanika. Je jednou z prvních, které podporují oba konkurenční zapisovatelé DVD formáty. Naměřené parametry - čtení CD/DVD-ROM - odpovídají hodnotám, které uvádí výrobce. Perfektní je rychlost čtení a rippování DVD disků. V této oblasti patří Teac ke špičce a v mnoha ohledech za sebou nechává i favorizovanou Toshibu SD-M1612.

Přístupová doba je perfektní - nejen u klasických CDR, ale i u DVD a DVD+RW médií. Dobré vlastnosti dokazuje Teac rovněž během grabování audio CD.

Jednou z mála nevýhod je absence digitálního výstupu SPDIF na zadní straně mechaniky. Trochu problematické je kopírování médií s ochranou. Teac si neporadí s technologiemi Key2Audio a Cactus Data Shield.

Pokud bych si měl vybrat mezi oběma mechanikami (Teac a Toshiba) bylo by to velmi těžké rozhodování. Teac je rychlejší ve čtení DVD médií, Toshiba zase při práci s klasickými CD. Pokud potřebuje pracovat zároveň DVD+RW i DVD-RW média volte Teac, pokud preferujete ticho při sledování filmů kupujte Toshibu.

Použité materiály: Domovská stránka společnosti Teac - www.teac.de

Klady



+ podpora DVD+RW, DVD-R/RW
+ rychlé čtení DVD
+ vrací C2 errory
+ podpora CD-Textu
+ rychlé grabování DVD
+ skvělá přístupová doba
+ čtení audioCD + DAE

Zápory



- pomalé kopírování disků Safedisk
- chybí podpora DVD-R
- chybí SPDIF (digitální audio výstup)
- nepodporuje 99 min média



Za zapůjčení mechaniky k testu děkujeme společnosti: Monima