Tenda W306R: výhodná cena především
6.11.2009, Martin Kuchař, recenze
V našem seriálu testů WiFi N routerů se dnes podíváme na značku Tenda. První je v našem testu základní model, u kterého je kladen důraz především na nízkou cenu a jednoduchou obsluhu. Jde o zařízení pro nenáročné uživatele, kteří nepotřebují speciální funkce.
Kapitoly článku:
- Tenda W306R: výhodná cena především
- Webový management
- Testovací metodika
- Výsledky testů
- Závěr
Podívejme se nyní na kapitolu ukazující na vzhled a vlastnosti webového managementu v tomto přístroji. V předchozí kapitole jste mohli vidět, že se přístroj zařadil spíše do nižší třídy (alespoň svým provedením) a dá se očekávat, že ani zde neuvidíte žádné zázraky.
Klasické a velmi strohé, ale za to přehledné menu, je rozděleno na tři části. Levá obsahuje menu s jednotlivými položkami, prostřední zobrazuje aktuálně vybranou záložku a pravá sekce pak přináší stručnou nápovědu ke všem funkcím. Z pohledu grafického provedení se jedná spíše o méně moderní řešení, ale to zcela jistě není problémem při používání. Hromada graficky atraktivních prvků stejně ze špatného zařízení dobré neudělá a naopak.
Na titulní stránce najdete klasické statistiky síťového provozu, můžete si zkontrolovat nastavení připojení k internetu apod. Z tohoto pohledu zde není nic neobvyklého.
Přidělování šířky pásma jednotlivým uživatelům je velmi jednoduché a hlavně efektivní.
- pro zvětšení klikněte -
V menu nás zaujala položka Traffic Control Settings umožňující kontrolovat a upravovat rychlostní limity připojení jednotlivým IP adresám a portům. Díky tomu můžete pro určité adresy například značně omezit, nebo naopak povolit, přístup k rychlému internetu na úkor jiných služeb. Díky tomuto nástroji může správce sítě nastavit, který počítač bude mít jak rychlý přístup k internetu (port 80), FTP (port 21) apod.
V síti se vám pak nestane, že náruživý „stahovač“ kompletně zahltí celou internetovou linku a poctivě pracující nebudou ani schopni si stáhnout potřebou firemní korespondenci. Tuto vlastnost v menu velice chválíme.
Pro připojení přístroje k internetu můžete využít buď průvodce, který většinou funguje bez větších potíží, ale v některých konkrétních případech (Statická IP apod.) je stejně potřeba všechny prvky nastavit ručně. Možnosti získání internetové konektivity můžete vidět na předchozím obrázku – jedná se o zcela klasickou sadu, která ale bohatě pokryje všechny možné potřeby.
Jedná se tedy o prakticky klasické menu bez výrazných specialitek – samozřejmě až na nástroj umožňující staticky přidělovat šířku pásma jednotlivým uživatelům. Jednoduché grafické řešení je velmi přehledné a integrovaná nápověda pomůže při řešení drobných problémů.