Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test 500GB 3,5" externích pevných disků: 2. část

11.9.2008, Michal Koláček, recenze
Test 500GB 3,5" externích pevných disků: 2. část
V předchozí části jsme se věnovali představení 500GB 3,5" externích disků. Při samotných testech spolu soupeřilo celkem osm disků od společností Seagate (Maxtor), Verbatim a Western Digital. Jak vše dopadlo a kdo se stal vítězem, to se dočtete uvnitř článku.
Na řadě je program HD Tach ve verzi 3.0.4.0.. Ve svém typickém výstupu vyobrazuje (graficky i slovně) výkon při sekvenčním čtení, které poté zprůměruje, dále burst přenosy přes rozhraní, průměrnou přístupovou dobu a nakonec využití CPU. Stejně jako u testu 320GB 2,5" externích paměťových úložišť, došlo při posuzování zátěže CPU ke značně rozdílným zjištěním, a proto jsem se rozhodnul, že tento ukazatel zde nezařadím. Sami uznáte, že vypovídající hodnota čísel 19, 19, 8, 8, 11, 11, 18 a 19 % je dost zavádějící. Údaj nám proto doplní HD Tune Pro (v3.10), jenž poskytuje podstatně větší přesnost. Nejen o tomto si ale povíme až na další stránce. Nejprve uvedu zachycené obrázky přímo z HD Tach, kde jsou podstatné informace.


- Maxtor OneTouch 4 -


- Maxtor OneTouch 4 Plus -


- Seagate FreeAgent Pro ST305004FPD1E3-RK -


- Seagate FreeAgent Desktop ST305004FDD1E1-RK -


- Verbatim External Hard Drive 47510 -


- WD My Book Essential Edition WDH1U5000N -


- WD My Book Home Edition WDH1CS5000N -


- WD My Book Office Edition WDH1B5000N -

Aby bylo možné srovnat jednotlivé externí úložiště vzájemně mezi sebou, je potřeba znázornit vše pomocí přehledných grafů. Mnou uvedené se týkají benchmarku Burst Test, Random Access a Seq. Read Test (Average Read). Součástí je i krátké slovní shrnutí.



Ohledně rychlosti komunikace přes rozhraní (Burst Test) bylo pole účastníků vzájemně vyrovnané. Propadl Maxtor OneTouch 4, naopak nejlépe dopadli zástupci My Book shodně se Seagatem ve variantě Pro. O druhé dílčí místo se podělil Verbatim a FreeAgent Desktop.



Zajímavým číslem je hodnota průměrné přístupové doby, jíž samotné harddisky dosahovaly. Výrobci uvádějí čísla do 10 ms, ale jak můžete vidět, realita je trochu odlišná. Nejde však o žádný propastný rozdíl. Nejhůře je na tom v tomto ohledu My Book Home WDH1CS5000N. Následují Verbatim External Hard Drive, WDH1U5000N a WDH1B5000N. Hranici 12,5 ms se nejblíže přiblížili zespod Seagate FreeAgent Pro a Maxtor OneTouch 4 Plus, což z nich dělá "vítěze" tohoto grafu.



V závěru o HDTachu se krátce pozastavím u sekvenčního čtení. Měření bylo velice vyrovnané, a to i po jeho opakování. Nejčastěji se vyskytovala hodnota 34,9 MB/s. Propad zaznamenal slabší Seagate ve verzi Desktop. Ke srovnání respektive ověření naměřených údajů poslouží nástroj HD Tune Pro, jemuž se budu následně věnovat.