Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test chladicích podložek pod notebooky - 2. část

13.6.2007, Michal Učeň, recenze
Test chladicích podložek pod notebooky - 2. část
Chladicí podložky pod notebooky zatím nemají moc velký úspěch díky nedůvěře uživatelů v jejich účinek. Proto jsme se rozhodli prolomit bariéry a zjistit jejich efektivitu chlazení v praxi. Minule jsme se věnovali konstrukci, dnes se podíváme na testy chlazení.

Primecooler PC-NTB I Coolpad



- Chladicí podložka Primecooler PC-NTB I Coolpad -

Primecooler zvolil klasickou konstrukci se dvěma větráčky, vývoj teplot byl poněkud krkolomný a na první pohled teplota ve všech měřených bodech rostla. Ani koeficient chlazení nedosáhl příliš dobrých hodnot, ostatně to dokazují i dílčí měření, kde jsou teploty dost rozhozené a o chladicím účinku jsem tak přesvědčen nebyl.



Podobně jako u pasivní podložky od Gigabytu, i zde byly u spodní strany notebooku zpočátku naměřeny hodnoty dokonce horší, než tomu bylo při měření bez podložky. Naštěstí se po pár minutách trend zvyšování teplot otočil a celkem rychle se teploty začaly lepšit.



Výsledky rozdílů teplot jsou u základní desky mnohem lepší, pouze jedna hodnota je nad běžných průběhem. Výsledky jsou tedy přibližně o 2°C lepší než při provozu bez podložky.



Rozdíly v teplotách procesoru jsou nejednoznačné, spíše záleželo na vytížení, než na účinku podložky. Ve výsledku si ale podložka polepšila, konečný koeficient chlazení ale není v porovnání s konkurencí zrovna dobrý.



Zajímavý kontrast vytváří koeficient schopnosti zchladit, kterým se podložka zařadila k lepší polovině testovaných produktů. Příčinou byly zejména vyrovnané výsledky ve všech aspektech, které tak Primecooleru zajistily hodnotu průměrného zchlazení ve všech bodech o hodnotu 5,4°C.




Revoltec Notebook Cooler RNC-1000



- Chladicí podložka Revoltec Notebook Cooler RNC-1000 -

Netradiční konstrukci založené na plastu jsem moc nevěřil, ovšem vše by mohly vynahradit výkonné regulovatelné větráčky. Bál jsem se trochu hlučnosti, která nakonec nebyla až tak zlá, ale přesto patřila v testu k nejznatelnějším. Vývoj teplot nebyl až tak špatný u měření ze spodní strany, ovšem nárůst teplot u vnitřních komponentů byl trochu horší. Znát je to také na dílčích hodnotách koeficientu chlazení.



Krásný vývoj rozdílu teplot oproti provozu bez podložky zaznamenala spodní strana notebooku. Teplota se stále více oddalovala od běžného průběhu, rozdíl v posledním měřeném čase 4,6°C je už velmi dobrý výsledek.



Základní deska už na tom nebyla až tak dobře, dvě hodnoty o 1°C vyšší oproti běžnému průběhu nejsou moc pozitivní. Pak se sice trend přehoupl na hodnoty lepší, ovšem jako výrazný chladící účinek to označit nemůžeme.



Teplota procesoru přibližně kopírovala vývoj křivky u základní desky, výchylky však byly znát v obou směrech, nakonec je průměrný výsledek alespoň trochu lepší, než tomu bylo při provozu bez podložky.



Koeficient schopnosti zchladit je mnohem silnější parketa tohoto modelu. Velice dobrým výsledkem v průměru 6°C se pozice podložky v testu výrazně zlepšila, hlavní podíl na tom mělo 9°C zchlazení prostoru mezi podložkou a notebookem.




Revoltec Notebook Cooler RNC-2000



- Chladicí podložka Revoltec Notebook Cooler RNC-2000 -

Jedna z nejkvalitněji působících podložek má opět klasickou konstrukci se dvěma výkonnými větráčky. Jejich chod je dostatečně tichý, téměř neslyšitelný. Pasivní chladič nemá žádné žebrování, ovšem výsledky vývoje teplot již naznačují, že na tom podložka není vůbec špatně. Při měření koeficientu chlazení se sice vyskytly hodnoty nad pomyslnou úrovní účinnosti chlazení, ostatní vysoké hodnoty rozdílu oproti běžnému průběhu to dobře vynahradily.



Rozdíl teploty spodní strany notebooku má dobře nasazený trend, hodnoty se každých pět minut oddalovaly od běžného průběhu v průměru o 0,5°C. Poslední hodnota je o něco horší než třeba u druhého modelu od Revoltecu, celkový chladicí účinek tak zachránily až rozdíly teplot u procesoru..



Chlazení základní desky nevykazovalo zrovna ideální teploty, většinou se však pohybovaly v pozitivních hodnotách. Rozdíly kolem 1 až 2°C však na prvenství v chlazení stačit rozhodně nebudou.



Jak už víme, procesor je trochu nevyzpytatelný. Podložka si s ním však poradila velmi dobře, sice se při závěrečném zatížení teplota přehoupla nad úroveň běžného provozu, ostatní hodnoty jsou vynikající a posunuly tak podložku mezi úspěšnější produkty dnešního testu.



Z hlediska koeficientu schopnosti zchladit si podložka nepřilepšila. Průměrné výsledky ji řadí spíše k neúspěšným modelům, zchlazení v průměru 4,5°C je sice celkem dobrá hodnota, ovšem v konečném důsledku je to v testu podprůměr.