Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test grafických karet z nižšího mainstreamu

25.1.2007, Petr Papež, recenze
Test grafických karet z nižšího mainstreamu
Rádi hrajete hry, ale nejsou peníze? Podíváme se na 7 karet s cenou od 2700 do 4300 Kč s DPH. Jak bude nejlevnější GeForce 7300GT konkurovat nejvýkonnějším GeForce 7600GT a Radeon X1650XT? Která karta má nejlepší poměr cena/výkon? Má význam 512 MB paměti?

Need for Speed: Carbon



Nejnovější přírůstek do rodiny arkádových závodních simulátorů, ačkoliv NfS: Carbon by si zasloužil název arkáda. Carbon jsou již čtrnáctým pokračováním této tradiční série. Need for Speed byly vždy špičkou nejen v hratelnosti, ale i v grafickém zpracování.

NfS: Carbon ovšem nepřináší téměř žádný svěží vítr do svých řad a to ani grafickým zpracováním, které je sice na úrovni, avšak nijak neexceluje, ani průměrnou hratelností. Na celé sérii je vidět postupná komercializace, zrychlení vývoje za účelem větších zisků apod. Poslední pověstnou kapkou v moři je integrovaná reklama, která jen dodává na pravdě tomuto tvrzení.








Milujete bourání do zdi ve 200 km/h bez viditelného poškrábání laku? Máte rádi 50 policejních vozů za Vaším kufrem? Hrajete „Carbony“? Potom pro Vás z tohoto spektra karet není jiná alternativa než Radeon X1650XT. Tato karta zde podává naprosto fenomenální výkon a dosahuje téměř dvojnásobného výkonu oproti nejrychlejší kartě nVidia.


The Elder Scrolls IV: Oblivion



První RPG v našem testu. TES4 je dnes už spíše výjimkou ve světě RPG, jelikož je označováno za hardcore RPG. Hlavním problémem předchozích dílů Arena a Daggerfall byly chyby (bugy), těch už Oblivion obsahuje citelně méně. Celá série nadále zůstává i přes rostoucí trend MMORPG záležitostí čistě pro jednoho hráče, Oblivion není v tomto směru výjimkou.

První obrázky spatřily světlo světa po vydání předchozího třetího dílu Morrowind. Zatímco Morrowind přinášel krásnou grafiku, Oblivion nám téměř vyrazil dech. V době, kdy konečně vyšel, se už nejednalo o takovou revoluci, ale stále Oblivion sklidil řadu ocenění a jeho engine patří k dnešní špičce. Základní engine Gamebryo, který najdete ve hrách Civilization IV či Empire Earth II, byl doplněn o technologii SpeedTree. SpeedTree obsažený i v nextgen Unreal 3 enginu umožňuje rychlý rendering stromů (tzv. realtime rendering). O umělou inteligenci se stará Radiant A.I. a o fyziku Havoc engine verze 3. Poslední větší viditelnou licencovanou částí je FaceGen starající se, jak už název napovídá, o generování obličejů. Nutno říct, že tento slepenec funguje výborně a hra opravdu lahodí lidskému oku.

Hra obsahuje takové množství lokací, že jsme pro jistotu vybrali čtyři a v nich pro Vás změřili výkon pomocí FRAPS. Dvě lokace jsou exteriérové (cesta a kopec), jedna interiérová (hala nebo-li interiér) a poslední je poněkud zvláštní, tou je ohnivý teleportační portál na planinu „Oblivion“.









Masáž testů jsme začali lokací „Kopec“. Grafické karty zde využívají především výpočetní výkon svých jader. Výsledky tomuto předpokladu odpovídají, první místo patří nejmodernějšímu čipu v testu RV580 v podobě grafické karty Radeon X1650XT. Následována je kartami GeForce 7600GS a Radeon X1650PRO. Radeon 7300GT je díky svému ořezanému GPU na posledním místě společně s 512MB kartou.









Druhá lokace je také exteriérovou záležitostí. Výsledky víceméně kopírují předchozí stav, ačkoliv už se projevuje vliv rychlých pamětí u GeForce 7300GT nebo u Radeonu X1650XT.









Interiéry jsou téměř výhradně záležitostí karet firmy nVidia. Radeon X1650PRO zůstává i přes rychlé paměti pozadu, v tomto testu je vidět síla konkurenční architektury.









V poslední části jsou výsledky přeci jen pro ATI příznivější. Je vidět opravdu nízká paměťová prostupnost 512MB karty, která ji sráží na dno ve všech testech. Obecně lze říci, že Oblivion více sedí grafickým kartám nVidia. Radeon X1650XT sice podává slušný výkon, ovšem od karty s nejvyšší cenou a nejvýkonnějším GPU se čeká více.