Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test herních notebooků: Lenovo ThinkPad R500

12.12.2008, Jan Vítek, recenze
Test herních notebooků: Lenovo ThinkPad R500
Trochu černou ovcí mezi testovanými notebooky je Lenovo R500. Jelikož tato firma herní notebooky nenabízí, vybrali jsme model R500, jenž nám co nejvíce vyhovuje. Obsahuje procesor Intel Core 2 Duo P8400, 2 GB operační paměti a grafiku ATI Mobility Radeon 3470.

Design


Vzhled Lenova ThinkPad R500 je nahony vzdálen herním notebookům. V podstatě se dá říci, že jde o jednu velkou černou hranatou cihlu, což ale v žádném případě nemyslím ve zlém. Osobně se mi právě takový design zamlouvá, protože nemám potřebu okoukávat "krásy" notebooku, ale spíše si hledím obrazovky. Také všemožné světelné efekty na mě působí spíše rušivě a raději dám přednost měkkému zelenému světlu. Toto vše Lenovo splňuje, ale jaké jsou jeho další vlastnosti v tomto ohledu?



Horní magnéziový rám má na sobě nezaměnitelný šikmo položený nápis ThinkPad a na druhé straně je sotva viditelné logo výrobce Lenovo. Co se mi velmi zamlouvá, jsou tři zeleně podsvícené ikonky u zadní hrany signalizující stav baterie, zapojené napájení a také zda je notebook vypnut či pouze uspán. Barevnou a tvarovou jednotvárnost víka pak už narušuje pouze jedna věc - tři klouby, z nichž dva jsou menší stříbrné po stranách a pak jeden dlouhý černý mezi nimi. Co se týče pevnosti víka, pak zde jsem byl zcela spokojen.


- klikněte pro zvětšení -

Spodní strana je poseta větracími otvory, pod nimiž jsou patrné prachové filtry a rozesety jsou zde také šroubky. Velký otvor pro větrání zde hledat nemůžeme, protože systém chlazení nabírá i vypouští systém po stranách. Nejvíce zde zaujme podlouhlý konektor pro zapojení do dokovací stanice, jenž je ihned pod baterií. A jak by se mohlo zdát, nemůžeme si jednoduše vyjmout ani pevný disk, avšak to je mýlka. K disku se dostaneme z pravé strany, z níž můžeme sejmout kryt a disk jednoduše vytáhnout. Ten je zasunut do dvou gumových chráničů, ale přesto je přes kovovou schránku spojen s kostrou notebooku, aby se chladil.


- klikněte pro zvětšení -

Notebook můžeme otevřít pomocí západky v napravo v přední hraně. Poté se zjeví LCD panel, na němž je zajímavé, že je v horní části šasi umístěn znatelně více doprava. V displejové části se pak dozvíme ještě o modelovém označení, ale především tu máme celkem 9 kontrolek, mezi něž patří indikátory napětí a stavu počítače, zapnutých částí klávesnice, práce disku a také zapnutá rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. U tohoto notebooku se mi líbilo, že je možné displej otevřít až do úhlu přesahujícího 180°.



Hlavní část notebooku s odolnou klávesnicí pak nabídne malá kulatá tlačítka pro ovládání zvuku, hned vedle nich modré tlačítko pro vyvolání funkce ThinkVantage a vedle klávesy Print Screen také máme tlačítko Power. Ke klávesnici jako takové nemám výhrady, protože jsem na její styl zvyklý z modelu Lenovo 3000 N200. Oproti tomu však R500 nabízí výborné umístění kláves Insert, Home, Page Up, atd. Ty mají naprosto stejné rozmístění jako na desktopové klávesnici. Někomu však možná bude vadit, že klávesa Fn je posazena až v rohu pole, kde bychom očekávali Control. Na to se však dá časem zvyknout.



Reproduktory můžeme jasně vidět po stranách klávesnice a pak již přichází čas na čtečku otisků prstů a především polohovací zařízení - touchpad a klasický červený trackpoint s vlastními tlačítky, k němuž najdeme v balení také náhradní "čepičky".



Nyní již je čas na obhlídnutí hran notebooku. Ušetřena nezůstala žádná, a tak hned vepředu máme na levé straně posuvný vypínač bezdrátových rozhraní Wi-Fi a Bluetooth, vedle něj dva konektory pro sluchátka a mikrofon a ještě dále integrovanou čtečku karet pro SD,SDHC,XD,MMC, Memory Stick a Memory Stick Pro.


- klikněte pro zvětšení -

Levá strana v sobě nese téměř všechny ostatní porty, a tak se nebudeme divit, že je jimi doslova poseta. Vzadu se dočkáme pohledu na jeden z chladičů a pak již nastupuje VGA výstup, Display Port, Ethernetový port, tři nebezpečně blízké USB 2.0 porty, dva sloty pro PC karty a nakonec malý FireWire port.



Pravá strana je konektorů zcela prosta. Vepředu je pouze kryt, pod nímž máme pevný disk a pak je již jen mechanika a otvor pro klíč. Mechanika se dá i za běhu počítače vyjmout velmi snadno. Stačí pod ní přesunout malou páčku, po čemž vyskočí malé madlo a za to ji jednoduše vysuneme.



Pak již zbývá pouze zadní strana, jejíž podstatnou část zabírá baterie a pak také druhý výdech chlazení. Místo tak zde zbylo pouze pro konektor RJ-11 na levé straně a pro napájecí konektor napravo.


- klikněte pro zvětšení -


LCD panel


Nyni nás bude zajímat kvalita LCD panelu. Nebudu provádět žádné sáhodlouhé testy pomocí optické sondy, protože to neděláme ani u normálních testů jednotlivých notebooků. Zajímat nás tak budou spíše pozorovací úhly a rozepíšu se také o svém subjektivním dojmu z hraní některé vhodné FPS (First Person Shooter) hry a sledování filmu, protože zde jde o multimediální/herní notebooky, i když to v tomto případě tak neplatí.



Toto Lenovo má na první pohled velmi živé barvy, ale již z kolmého úhlu bylo zvláště v teplejším spektru viditelné proužkování. Panel jinak nabízí celkem normální rozlišené 1680 x 1050 a to je na úhlopříčku 15,4" velmi jemné. U desktopových monitorů se s ním setkáme většinou až od 20", ale i v této oblasti v poslední době dělají výrobci s rozlišením psí kusy.



Pod úhlem 45° horizontálně ze mírně začnou ztrácet barevné přechody a displej celkově ztrácí kontrast, což je však normální. U horních proužků se však již začíná rozpadat celistvost přechodů.



Z pohledu zespoda, který TN panelům činí právě ty největší obtíže, se již proužkování rozjede naplno. Nutno ale podotknout, že nemůžeme displeje u notebooků posuzovat stejně jako stolní monitory a přeci jenom je toto Lenovo spíše pracovním nástrojem, než produktem určeným pro zábavu. Těžko také budeme pozorovat displej z krkolomných úhlů, protože si jej jednoduše naklopíme, a to lze u tohoto notebooku v rozsahu 180°.

Co se týče podsvícení, pak zde jsem nezaznamenal žádné prosvítající okraje, nebo jiný donebevolající problém. U filmů tak případné černé okraje nerušily a rozhodně se dalo je sledovat, tedy s omezením daným úhlopříčkou LCD panelu.


Webkamera


U tohoto modelu wekameru nenajdeme, a tak není co posuzovat.