Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 1. část

21.10.2008, Jan Vítek, recenze
Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 1. část
Dnes se podíváme na několik IP kamer, které patří spíše do střední třídy. Podmínkou pro zařazení byla pořizovací cena mezi cca 5 000 a 12 000 Kč a přítomnost Wi-Fi. Do testu se tak probojovaly i kousky použitelné v drsnějším prostředí i motorizované modely.
Linksys, divize společnosti Cisco, je i u nás dobře známa především díky jejím síťovým směrovačům a jiným prvkům, ale vyrábí i několik IP kamer. Z její nabídky si dnes představíme jednu, která se probojovala do startovního pole. Jde o model WVC200 z oblasti řešení pro firmy, což ostatně v tomto cenovém rozsahu není neobvyklé.



Zařízení přichází v klasickém balení firmy Linksys - převážně modré krabici, v níž jsou jednotlivé části chráněny pomocí igelitových sáčků, přilnavých fólií a především pevným výliskem z recyklovaného papíru. Vše pak má své pevné místo, takže nehrozí, že by se vám kamera nějak pomlátila, což by vzhledem k jejímu průhlednému kupolovitému průzoru nemuselo dopadnout dobře.

Model
Wireless-G PTZ Internet Camera - WVC200
Rozměry
32 x 199 x 175 mm
Hmotnost
458 g
Čip a optika
1/5" CMOS
2 Lux při F2.0
Rozhraní
2,4GHz - 802.11g, Wireless QoS
(128/64bit WEP)
10/100 Fast Ethernet
Video rozlišení
Až 30 FPS - 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
Video formát
MPEG-4 Simple Profile, MJPEG
Audio
G.726, 8 kHz, 16 kbps
Protokoly
TCP/IP, HTTP, DHCP, SMTP, FTP, NTP, DNS, UPnP a DDNS
Napájení
5 V / 2,5 A
Provozní teploty
0 - 45 °C

Kamera využívá 1/5palcový CMOS senzor a její citlivost jsou 2 Luxy při F2.0, což jsou v porovnání s předchozími kamerami o něco slabší specifikace, a tak uvidíme, jak se toto projeví při provozu. Tělo kamery se jinak skládá ze dvou hlavních částí - základny a vystupující kupole, za níž se skrývá nastavitelný objektiv, který se bude ovládat dálkově. Dle specifikací je možné objektiv nasměrovat v rozmezí 67 ° horizontálně a 64 ° vertikálně, přičemž si můžeme předem nastavit až 9 bodů, mezi nimiž bude kamera automaticky cyklovat. A jestliže její zorné pole je 60 °, pak je zřejmé, že kamera ze svého postavení toho dokáže kontrolovat dost.



Základna se skládá ze dvou plastů - šedého a stříbrného. V její dolní části pak máme malý LCD displej (na něm se objeví IP adresa kamery), vedle něj čtyři kontrolky značící zapnuté napájení, aktivitu, připojení přes Ethernet a připojení přes Wi-Fi. Na boku je pak šroubovací konektor pro Wi-Fi anténu a vespod další potřebné konektory. Mezi ně se řadí kulatý napájecí pro 5 V, dále jack pro mikrofon, RJ-45 pro Ethernet a nakonec zapuštěné tlačítko Reset pro obnovu továrního nastavení.



Zadní část kamery s kulatými otvory pro chlazení jejích obvodů má v sobě dvě pozice připravené pro zaklesnutí za šrouby, pokud tedy hodláme WVC200 přimontovat pevně na zeď, nebo můžeme ještě využít klasický závit pro nastavitelný stojan. Bohužel, pokud budeme chtít využít jeden z těchto způsobů montáže, musíme si zajistit příslušné díly sami, protože Linksys v balení dodává pouze jednoduchý plastový stojan pro umístění kamery na rovnou plochu.




Příslušenství


Zmínil jsem se již o plastovém podstavci, jenž je opravdu jednoduchý a mohl by mít vespod alespoň instalované gumové podložky, aby neklouzal po hladkých plochách. Poté je zde samozřejmě Wi-Fi anténa a ta se od běžně používaných liší svou větší délkou a také tím, že je ohebná, alespoň tedy ve své horní stříbrné částu.



Napájení zajišťuje malý adaptér zasouvající se přímo do sítě a pak je zde samozřejmě CD se softwarem, dokumentace a také poukaz na 1 rok zdarma služby SoloLink DDNS pro snadný přístup k vaší kameře z prostředí Internetu.