Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 2. část

22.10.2008, Jan Vítek, recenze
Test IP kamer střední třídy s Wi-Fi: 2. část
Dnes si dokončíme článek pojednávající o 6 IP kamerách s Wi-Fi, které můžeme zařadit do střední třídy. Takové modely by nám již měly nabídnout i lepší kvalitu a ne jen bezdrátové připojení. Přesvědčme se, jak na tom modely od cca 5 000 do 12 000 Kč jsou.

Vivotek IP7132 a 7139 - nastavení


CD Vivotek nás uvítá také úvodní obrazovkou a dá nám na výběr, zda instalovat rovnou obslužné aplikace, nebo nejdříve Installation Wizard 2. My si samozřejmě vybereme nejdříve ten, abychom si mohli kameru pohodlně nastavit. Program nám ji sám v síti vyhledá, nabídne její MAC adresu, IP adresu a modelové označení.



Vybereme si tedy příslušnou kameru - pokud je v síti více stejných, tak ji můžeme jednoznačně určit právě podle MAC - a započneme její konfiguraci. Zvolíme si její název, poté aspoň šestimístné heslo pro roota a také nastavíme čas a datum.



Další kroky zahrnují nastavení sítě, pak volbu portů pro komunikaci s kamerou, DDNS, nastavení bezdrátové sítě včetně jejího zabezpečení a nakonec vše v posledním kroku potvrdíme. Tím je kamera nastavena a už ji můžeme začít používat.




Webové rozhraní


Internet Explorer nám ukáže podobné rozhraní jako u předchozích kamer. Po doinstalování ActiveX prvku uvidíme napravo obraz z kamery a pod ním základní ovládací funkce: zoom, nahrávání, zapnutí komunikace přes kameru, pauza obrazu, stop nahrávání a pak nastavení hlasitostí. Nad obrazem je pak vidět aktuální datum a čas.



My se přesuneme přes odkaz Configuration do nastavení, kde je k dispozici celkem 14 položek, z nichž si některé ukážeme. Začneme Systémem, který nám nabízí vypnutí LED indikátorů. Ty nejsou jako u ostatních kamer vepředu nebo vzadu v podobě kulatých diod, ale táhnou se téměř po celém propadlém hřbetu kamer, kde celkem dost svítí. Pak je zde nastavení času a data včetně NTP serveru a nakonec dvě volby pro digitální I/O.



Pokračujeme nastavení bezpečnosti (Security), tedy spíše hesel a uživatelských účtů.



Dále je zde opravdu obsáhlé nastavení sítě, z nějž si ukážeme pouze část. Jednak je zde první část věnovaná TCP/IP protokolu a PPPoE. Pak následují části věnované HTTP, HTTPS, Two way audio, FTP a RTSP Streaming. Většinou jde o nastavení portů. Přeskočíme screenshoty pro WLAN a DDNS, na nichž nic zajímavého není.



Access List nám umožní si zvolit, jaké IP adresy budou mít to štěstí, že se s kamerou budou moci spojit. To jde učinit dvěma způsoby - buď si uděláme seznam povolených adres, nebo naopak zakázaných adres. Prostě cokoliv, co je pro náš učel zrovna vhodnější.



Velmi obsáhlé je také nastavení Audia a Videa, ale není zde nic, co bychom neviděli i jinde. Nastavitelné jsou dva streamy pro video a rozlišení podle modelu kamery. U IP7139 s MJPEG je tak možné jít až na 1280 x 1024, což je mezi testovanými modely bezkonkurenční.



Další záložkou je volba oken, ve kterých se bude detekovat pohyb. Okna si pojmenujeme, nastavíme citlivost, popřípadě otestujeme s pomocí stupnice a můžeme jet dál.



V Application je zajímavé nastavení událostí, kde si zvolíme název události, dále její spoušťěč (určitý čas, boot systému, detekce pohybu, impuz z dig. I/O), pak aktivní dobu pro tuto událost a nakonec akci, která semá provést. Zde se dá u IP7139 využít také CF karta, na niž se dá ukládat systémový log, video či screenshoty. Pod Application následuje Recording pro plánovaný záznam videa dle potřeby.



Před správou (Maintenance) jsou ještě dvě záložky - System log a View Parameters. System Log je jasný - ten průběžně ukládá informace o událostech či změnách v systému, abychom si je mohli zpětně dohledat. A View Parameters nám dovolí prohlédnout si v podobě jakéhosi ini souboru veškerá nastavení, která jsou u kamery možná.



Zcela nakonec tu máme tedy správu. Prostřednictvím tohoto menu můžeme kamery restartovat, obnovit jejich tovární nastavení, nahrát do kamery nová pravidla pro změny času (případně je exportovat), aktualizovat firmware a nakonec zfotmátovat CF kartu (samozřejmě pouze u IP7139).


Vivotek Surveillance System


Společnost Vivotek ke svým kamerám dodává tři druhy softwaru pro ovládání, sledování a záznamy - ST2403 a ST3402. První z nich je určen pouze pro staré low-endové modely a druhý pro ty lepší, tedy i naše. Kromě toho chystá nový ST7501, ale o tom až někdy příště.

Důležité je, že až na logo viditelné v hlavním poli je tento software zcela stejný jako IP Surveillance u kamer D-Link. Nebudeme tedy zbytečně rozebírat jednu věc vícekrát, když stačí udat jeden odkaz, kde se dozvíte vše.