Test laserových tiskáren: Canon i-SENSYS LBP3100
20.11.2008, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Společnost Canon před nedávnem vydala novou řadu levných laserových tiskáren, v níž je druhým nejnižším v pořadí model LBP3100. Jeho předchůdce, model LBP3000, jsme testovali před více než dvěma lety, takže máme zajímavou možnost srovnání dvou generací.
Kapitoly článku:
- Test laserových tiskáren: Canon i-SENSYS LBP3100
- Canon i-SENSYS LBP3100 - ovladače
- Canon i-SENSYS LBP3100 - spotřební materiál, testy a shrnutí
Pro vložení toneru je třeba otevřít celé horní víko tiskárny, čímž obnažíme útroby tiskárny. Vkládání a vyjímání toneru je snadný úkon nevyžadující přílišnou zručnost. Je nutno dodat, že k první výměně dojde zřejmě poměrně záhy, jelikož kapacita startovací kazety je jen 700 stran, což je značný ústupek oproti předchozímu modelu LBP3000, který byl dodáván s plnohodnotnou kazetou s kapacitou 2000 stran.
S výměnou toneru si poradí i naprostý technický antitalent
Navíc byla zmenšena i kapacita plnohodnotné kazety na 1500 listů. Je přitom zajímavé, že pro téměř identický model LBP3250 je k dispozici kazeta s kapacitou 2000 stran, která, jak předpokládám, nepůjde s nižším modelem použít. Ze všech těchto změn je evidentní snaha výrobce zvýšit příjmy ze spotřebního materiálu. Je to škoda, ale ve dnešním spotřebním světě to tak chodí. Snad alespoň tiskové náklady nebudou příliš vysoké, o tom se koneckonců hned přesvědčíme.
Vzhledem k tomu, že nová řada laserovek Canon je na trhu teprve pár týdnů, není zatím k dispozici neoriginální toner. Náklady na tisk proto počítají pouze s originálním.
Toner | Cena |
Originální toner (kapacita 1500 stran) | 975,- Kč |
Z uvedených údajů můžeme vypočítat náklady na tisk jedné stránky dle námi používaného vzorečku (při započtení ceny papíru 0,17 Kč/strana): náklady na stránku = cena papíru + cena toneru / kapacita toneru
Výsledné náklady jsou 0,82 Kč/strana, což již dnes není nijak oslnivý výsledek, i když lze pozorovat výrazný pokles cen v průběhu času - náklady na tisk u starší sestry LBP3000 byly přede dvěma lety celých 1,26 Kč/strana, tehdy se však pro výpočet používala doporučená cena, nikoli cena z e-shopů, takže výsledek není zcela srovnatelný.
Po poněkud slabším výsledku si snad spravíme chuť testy rychlosti. Dle papírových údajů má být tento model stejně rychlý jako Xerox Phaser 3117 (tj. 16 str./min), výrobce se však chlubí zejména výbornou rychlostí zahřívání a výstupu první stránky po zapnutí či přechodu z úsporného režimu (tyto vlastnosti ovšem měl již model LBP3000).
Měřený parametr | Hodnota |
Zahřívání | 12 s |
Start z pohotovostního režimu | 4,6 s |
Start z úsporného režimu | 6,1 s |
Průběžná rychlost | 17,1 str./min |
Sliby výrobce skutečně dodržel a tiskárna vás nenechá příliš dlouho čekat ani v případě, že ji zapnete těsně před tiskem. Musím však upozornit i na průběžnou rychlost tisku, oproti předchozímu testovanému Xeroxu, který za uváděnou hodnotou zaostával, model společnosti Canon naopak uváděnou rychlost o více než stránku za minutu překonal. Bez zajímavosti není ani fakt, že po přechodu do úsporného režimu se tiskárna při odeslání tiskové úlohy nijak dlouho nezahřívá - rychlost zahájení tisku je téměř stejná jako v pohotovostním režimu.
S těmito praktickými testy souvisí i zhodnocení hlučnosti - zde bohužel došlo oproti staršímu modelu ke zhoršení, částečně zřejmě kvůli zvýšení rychlosti tisku. Tiskárna rozhodně nepatří mezi hlučné, ale po dobrém výsledku dříve testovaného se moje očekávání nenaplnila.
Poté, co jsme si spravili chuť, můžeme se s chutí vrhnout na poslední část testu - zkoušku kvality. I tentokrát jsem použil pouze jedno nastavení tisku, konkrétně režim "Web Pages", který umí optimalizovat tisk obrázků s nízkým rozlišením pomocí interpolace. Drobný text tiskárna zvládá dobře, a to až do velikosti 1,5 bodu (i když s odřenýma ušima), na 1 bod již její rozlišení nestačí. Velmi dobře si tiskárna poradila s textem inverzním, který byl dobře čitelný až do velikosti 2,5 bodu a rovněž 2- a 1,5bodový text byl ještě trochu zřetelný. Tiskárna zřejmě zapojuje algoritmus, který u malých velikostí zvyšuje tloušťku písma.
Čitelnost textu malých velikosti
K běžnému textu nemám žádné výhrady, písmena jsou dobře zřetelná, s ostrými a přesnými obrysy.
Standardní text
Poněkud rozporuplné výsledky jsem zaznamenal u šedých odstínů textu - tiskárna měla tendenci tisknout takový text výrazně tmavšími odstíny, než jaké byly zamýšlené. Zřejmě jde o záměr, protože u jiných režimů tisku k tomu nedocházelo a podobně se choval i starší model LBP3000 - nikoli však v režimu Web Pages.
Šedý text
Tisk čárové grafiky dopadl výborně - čáry byly naprosto ideální, bez jakýchkoli defektů. Z dnešní dvojice testovaných tiskáren jde o ten lepší výsledek.
Čárová grafika
Následují testy zaměřené na tisk obrázků - nejprve lineární přechod z černé barvy do bílé. Ten byl vytištěný velmi plynule, nicméně trochu překvapivě je i pouhým okem snadno pozorovatelný pravidelný rastr bodů vytvářejících jednotlivé odstíny - jakoby ani nebylo použito rozlišení 600 dpi, ale nějaké nižší, které neumožňuje takový rastr lépe zamaskovat. Na druhou stranu umožňují ovladače zvolit jiný algoritmus ditheringu, takže za cenu trochy experimentování by se možná dalo najít vhodnější nastavení.
Černobílý přechod
Rastr se projevuje i na samotných fotografiích, které tak nepůsobí příliš přirozeně. Navíc byly po celé ploše jakoby zašuměné, chyběla jim hladkost jednolitých ploch. Tisk fotek tedy nepatří mezi silné stránky této tiskárny, obdobně jako u dříve testovaného modelu LBP3000. Lépe kupodivu tiskárně sedl tisk celostránkových fotografií, a to i na lesklý papír s vyšší gramáží. Proužkování na takových výtiscích bylo velmi dobře potlačeno, i když místy se trochu projeví.
Fotografie
Oproti tiskárně Xerox nemá Canon žádný problém se sytostí toneru, černá je tedy opravdu černá.
Detail fotografie
I tentokrát se společnosti Canon podařilo vytvořit kvalitní a současně i pohledné zařízení, nicméně je tu pár "ale". Především jsem zklamán, že výrobce upustil od dobrého zvyku dodávat s tiskárnou plnohodnotnou kazetu, jejíž kapacitu navíc snížil na 1500 listů. Vzhledem k tomu nejsou náklady na tisk nijak zázračné. Rovněž je škoda, že se společnosti Canon nepodařilo udržet hlučnost na stejně dobrých hodnotách jako u modelu LBP3000. Stále ještě nedošlo k lokalizaci ovladačů, což považuji přinejmenším za nerozumné.
Teď již k těm pozitivním stránkám. S výjimkou tisku fotografií se tiskárna dobře vypořádala s testy kvality a výborných výsledků dosáhla především v testech výkonnosti, ve kterých navíc překročila udávanou průběžnou rychlost tisku. Líbil se mi také důmyslně vyřešený kryt vstupního zásobníku.
Vzhledem k výše uvedeným faktům to tiskárna nebude mít na trhu zrovna jednoduché. Konkurence nespí a nabídka v tomto segmentu je dnes velmi bohatá a cena nového modelu nepatří mezi nejnižší.
Vynikající rychlost zahřívání
|
Podprůměrné náklady na tisk
|
Integrovaný kryt vstupního zásobníku
|
Horší tisk fotografií
|
Startovací toner s kapacitou jen 700 stránek
|
|
Chybí lokalizace ovladačů
|
|
Cena v době testování: cca 2 500 Kč s DPH
|
Za zapůjčení tiskárny děkujeme Canonu.