Test laserových tiskáren: HP LaserJet P1006
21.11.2008, Zdeněk Eisenhammer, recenze
Dnes představená tiskárna už vlastně byla otestována včera - je totiž postavena na stejné platformě jako Canon i-SENSYS LBP3100. Můžeme díky tomu zjistit, zda lze nějak ovlivnit vlastnosti tiskového mechanismu pomocí ovladačů či různých interních nastavení.
Kapitoly článku:
- Test laserových tiskáren: HP LaserJet P1006
- HP LaserJet P1006 - ovladače
- HP LaserJet P1006 - spotřební materiál, testy a shrnutí
Po otevření tiskárny již nikdo nemůže být na pochybách o příbuznosti tiskáren HP P1006 a Canon LBP-3100. Přístup k šachtě pro kazetu je bezproblémový a její instalace snadná (zdálo se mi však, že u Canonu stačila k vyjmutí kazety menší síla). Dodávaný startovací toner má kapacitu opět jen 700 stránek.
Již z tohoto záběru je zjevné, jak jsou si tiskárny HP a Canon podobné ...
Tonerová kazeta je identická s kazetou pro tiskárnu společnosti Canon, liší se jen nápisy, a i jeho kapacita (1500 stránek) je stejná.
...když se pak podíváme na tonerovou kazetu, mohli bychom si zahrát hru "najdi tři rozdíly" - více jich snad ani není.
Cena originálního toneru je takřka stejná jako u tiskárny Canon, takže i náklady na tisk budou velmi podobné. U tiskárny HP, která je na trhu o něco déle, však již zde je možnost doplnění kazety tonerem, takže není nutné vždy kupovat zcela novou kazetu. Dá se očekávat, že tatáž možnost bude k dispozici i u kazet pro Canon LBP3100. Doplnění toneru však neprovádí společnost HP, takže nejde o postup v souladu se záručními podmínkami a kvalita tisku nemusí být srovnatelná.
Následující tabulka uvádí ceny, které lze při troše hledání najít v českých e-shopech.
Toner | Cena |
Originální toner (kapacita 1500 stran) | 1000,- Kč |
Renovace originálního toneru | 775,- Kč |
Z uvedených údajů můžeme vypočítat náklady na tisk jedné stránky dle námi používaného vzorečku (při započtení ceny papíru 0,17 Kč/strana): náklady na stránku = cena papíru + cena toneru / kapacita toneru
Cena 0,84 Kč/strana při použití originálního toneru není nijak úchvatná, patří spíše mezi ty podprůměrné. Oproti tomu při doplnění toneru do dodané prázdné kazety můžeme při tisku něco ušetřit, cena se v takovém případě pohybuje kolem 0,69 Kč/strana, což už je údaj mírně nadprůměrný, i když stále poměrně daleko od těch nejlepších.
Podívejme se, co nám tiskárna nabízí v oblasti rychlosti. Přestože tiskový systém je identický, doba do zahájení tisku po zapnutí je asi třikrát delší než u tiskárny Canon, což je docela překvapivé. Na druhou stranu je tiskárna ještě o něco rychlejší při tisku z pohotovostního režimu. Rychlost zahájení tisku z úsporného režimu byla překvapivě stejná (přestože jsem čekal několik desítek minut od posledního tisku, než jsem tento test provedl) - podobně se však chová i Canon.
Další překvapení mi tiskárna připravila při testu průběžné rychlosti tisku. Rychlost se totiž liší podle režimu kvality. Zatímco v režimu FastRes 600 rychlost podobně jako u tiskárny Canon překročila o stránku údaj výrobce (16 str./min), při nastavení Režimu FastRes 1200 klesla na 11 str./min. I přes tento rozdíl ovšem rozdíl v kvalitě nebyl téměř pozorovatelný, došlo však alespoň k nepatrnému ztišení chodu. Při rychlejším režimu byla hlučnost tiskárny prakticky stejná jako u Canonu.
Měřený parametr | Hodnota |
Zahřívání | 32,2 s |
Start z pohotovostního režimu | 4,2 s |
Start z úsporného režimu | 4,2 s |
Průběžná rychlost | 11/17 str./min |
Pro testy kvality jsem zvolil pouze nejvyšší režim FastRes 1200 a byl jsem zvědavý především na to, jaké budou rozdíly oproti Canonu LBP3100. Ve většině dílčích testů však bylo již na první pohled patrné, že společnost HP použila jiné nastavení.
Nejméně rozdílů jsem pozoroval při tisku textu, včetně velmi malých velikostí - výsledky zde byly víceméně stejné, tj. normální text byl čitelný až do velikost 1,5 bodu a inverzní do 2,5 bodu. Menší písmo bylo jen o něco méně tučné. V každém případě k výsledku nemám žádné výhrady.
Čitelnost textu malých velikostí
Bezproblémový byl i text standardní velikosti 12 bodů. Písmena byla dobře vykreslená a s plynulými křivkami.
Standardní text
Oproti tiskárně Canon neexperimentuje model HP ani se sytostí textu vytištěného v šedých odstínech. Výsledkem je kvalitní výstup, který především (na rozdíl od Canonu) odpovídá předloze.
Šedý text
Dobrý byl tisk čárové grafiky. Čáry jsou méně syté než u Canonu, ale zachovávají si celistvost, zhruba na úrovni Xeroxu, oproti kterému navíc nedocházelo k žádnému zvlnění.
Čárová grafika
Lépe než Canon vytiskla tiskárna HP také černobílý přechod. Rastr tvořící jednotlivé odstíny byl mnohem méně nápadný (při podrobném zkoumání samozřejmě viditelný byl, ale u tiskárny s 600 dpi to ani jinak nejde) a přechod byl zcela plynulý.
Černobílý přechod
Také fotografie zdaleka tolik netrpěly hrubým rastrem, jejich podání bylo hladší a ne tolik kontrastní (u Canonu byl kontrast až příliš vysoký, ovladače jej však umožňovaly korigovat, což u HP nejde). Přesto nepůsobily tak přirozeně, abych za ně mohl tiskárnu pochválit. Byly jakoby zašuměné, podobně jako u Canonu.
Fotografie
Detail fotografie prozrazují světlejší podání a lépe zvládnutý dithering oproti tiskárně Canon i-SENSYS LBP3100.
Detail
Tento test jasně ukázal, že se potvrzuje rčení "Když dva dělají totéž, není to vždy totéž." Přes použití stejných vnitřností vypadají výsledky tiskárny HP oproti Canonu výrazně odlišně. Neliší se jen vnější design, ale především tiskový výstup, který favorizuje spíše tiskárnu HP. Při dřívějším srovnání tiskáren Canon LaserShot LBP3000 a Canon LaserJet 1020 byl výsledek opačný, takže by se dalo říct, že společnost HP vrací úder. Přestože v žádném parametru vyloženě neexcelovala, nikde také výrazně nepropadla.
Chválím rychlou odezvu při odeslání tiskové úlohy a bezproblémovou kvalitu tisku (snad s výjimkou trochu slabších fotografií), naopak záporné body si tiskárna odnáší za nepříznivé tiskové náklady a dlouhou čekací dobu na tisk po zapnutí. Také bych za ne zcela nejnižší cenu očekával v dodávce kryt zásobníku. Hlavní otázka ovšem je, co přinášejí tiskárny Canon a HP navíc oproti zhruba o tisícovku levnějšímu Brotheru a Xeroxu.
Rychlý start tisku v pohotovostním režimu
|
Vyšší náklady na tisk
|
Vyrovnaná kvalita tisku
|
Dlouhé zahřívání
|
Nekrytý vstupní zásobník
|
|
Cena v době testování: cca 2 800 Kč s DPH
|
Za zapůjčení tiskárny děkujeme Hewlett-Packard.