Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test netbooků: Toshiba NB200

16.12.2009, Jan Vítek, recenze
Test netbooků: Toshiba NB200
Od společnosti Toshiba dorazil do vánočního testu model netbooku NB200-136, jenž nabídne sice klasickou výbavu ohledně komponent, ale dle specifikací také vysokou kapacitu baterie a díky tomu i dlouhou výdrž. Snad se tedy dočkáme adekvátních výsledků.
Kapitoly článku:

Displej


Instalovaný displej má běžnou úhlopříčku 10,1 palce a firma jej prezentuje jako Toshiba TruBrite TFT s podsvícením LED. Jeho rozlišení je WSVGA, tedy 1024 x 600 obrazových bodů a co se týče jeho kvalit, ty vycházejí z použité technologie TN, takže se dočkáme především ve vertikální ose značných změn v podání barev a také kontrastu/jasu.


pohled na LCD zpříma

Situace ale ještě není tak špatná. Při pohledu zpříma jsou barvy jasné a vyrovnané, ovšem běda jak se vykloníte z ideálního úhlu. Pak začne dobře známé invertování barev začínající u nejtmavějších odstínů a postupující k těm nejsvětlejším. Pokud se podíváme zespoda z extrémního úhlu, pak je patrné, že ušetřeny byly pouze základní složky a pohled seshora zase ukáže naprosté invertování jasně bílé barvy a třeba růžová se změní v modrou. Celý obraz se tak skládá z kombinace černé, fialové a světle modré barvy.


pohled na LCD zboku - úhel 45 ° (foceno stejným časem jako při pohledu zpříma)

Horizontální výkyv z přímého pohledu však je nad očekávání nepříliš škodlivý. Nedochází tolik ani k poklesu jasu a kontrastu, což jiné displeje velmi postihuje a ke změně v barvách nedochází v podstatě vůbec.


pohled na LCD zespodu - úhel 45 °

S displejem Toshibu NB200 můžeme být tedy celkem spokojeni. Není ani v nejmenším horší než displeje jiných netbooků a někde i vyniká.


Webkamera


Pro webkameru nabízí výrobce vlastní software, jenž si našel místo u levého kraje pracovní plochy, odkud po najetí myší vyleze nabídka s otevřením hlavního okna, nastavením a možností přidat obrazové efekty. Natáčet lze video, nebo prostě zachytávat obrázky.



Když si vybereme z nabídky první možnost, otevře se okno obrazem webkamery a také se vedle ní samotné rozsvítí kontrolka. Ta je však modrá s pronikavým světlem a velmi ruší a odvádí pozornost, že jsem měl nutkání ji trošku přiškrtit lumeny černým fixem.

Pokud si webkameru aktivujeme za šera, nebo při slabém umělém osvícení, tak poznáme, na co se výrobce u ní zaměřil. Je to obnovovací frekvence a rychlá odezva na úkor kvality obrazu. Dočkáme se tak v přítmí necukaného obrazu téměř bez zpoždění, ale vidět toho na něm nebude moc. Ovšem dobře provedená nastavení okamžitě upravující obraz kamery umí jeho podání vyšperkovat do té podoby, kdy je i za složitých světelných podmínek ke koukání. V tomto případě tedy Toshiba boduje.


Zvukový systém


Pokud je webkamera předností tohoto netbooku, pak zvuk je naopak jeho slabinou, alespoň ten integrovaný. Nestává se často, abychom byť i u tak malého a levného přístroje narazili pouze na jeden reproduktor, a tedy mono audio.

Malý osamělý reproduktor je umístěn vespod v oblasti kontrolek a identifují jej dírky uspořádané do kruhu. Takovýto systém je skutečnou nouzovkou a pořádně si na něm nelze vychutnat zcela nic. Snad ani nemusím vysvětlovat, že přednes postrádá rozlišení, zní plastově a je velmi plochý.


Ergonomie


Na konec této kapitoly připadla ergonomie. Co se týče rozložení portů, zde bych uvítal, kdyby byly pravé USB 2.0 umístěny dále až u napájení netbooku, díky čemuž by zasunuté konektory nebo zařízení nemusely tolik vadit při práci s myší. Jinak je umístění napájení, otvoru pro zámky Kensington a obrazového D-Sub spíše vzadu logické a účelné.

Co se týče klávesnice, pak ta má trošku netradiční rozmístění kláves (Page Up a Down pod Enterem či středník a stupně nalevo od mezerníku) a také se některé musely uskrovnit, jako třeba tabulátor. Uživatelé si ale více všímají rozměru kláves Shift, Enter a Backspace a těm ublíženo rozhodně nebylo.

Stisk kláves je jistý a příjemný a hmatové oddělení dostatečné. Je také zřejmé, že Toshiba využila v podstatě celou šířku počítače, což komfortu při psaní jen pomůže. Touchpad se také nemusí za nic stydět, protože se používá dobře díky svému vhodnému povrchu a velkorysým rozměrům. Jak jsem již psal dříve, škoda jen, že není multidotykový. A nyní k testům a závěru.