Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test tří velikánů, aneb který je lepší? 17", 18" nebo 19" LCD?

19.12.2003, Martin Štěpánek, recenze
Test tří velikánů, aneb který je lepší? 17", 18" nebo 19" LCD?
Dnešní recenze se snaží porovnat 17", 18" a 19" LCD monitory, které jsou vybaveny stejným rozlišením a ukazuje na jejich výhody a nevýhody. V testu se nám sešli Neovo E-17, LG L1800P a Neovo F-419.
Kapitoly článku:
V poslední době, kdy se ceny LCD panelu snižují, se najde stále více zájemců, kteří se rozhodují ke koupi. Dnes jsem se zaměřil na porovnání monitorů s různou velikostí (43cm , 45,9cm nebo 48,2cm), ale se stejným rozlišením. Do testů jsem vybral 3 monitory, které si byly cenově nejblíže.

Dnešní test je určený pro lidi, kteří se rozhodují o koupi LCD monitoru a neví jakou velikost by přesně chtěli. Rozhodl jsem se porovnat 17", 18" a 19" monitory, všechny se stejným rozlišením 1280x1024. Každý rozměr nabízí své pro a proti, a budu se snažit vám dnes většinu nastínit.

17“ LCD panely
18“ LCD panely
19“ LCD panely
Mezi hlavní výhody panelů těchto rozměrů patří nejnižší cena z testovaných monitorů a také nízká odezva.
Tento rozměr se nachází na rozhraní 17 a 19 a to nejen velikostí, ale také vlastnostmi – cenou a odezvou.
Vysoká cena je vykoupena obrovskou zobrazovací plochou. Ovšem častou nevýhodou bývá ve srovnání s menšími modely vyšší doba odezvy. Také někteří lidé si stěžují na velkou rozteč obrazových bodů a tím i trochu menší ostrost.
Testovaný model: Neovo E-17
Testovaný model: LG L1800P
Testovaný model: Neovo F-419



Před samotným porovnáváním testovaných monitorů je nutné zmínit trochu teorie.

Historie
Vše začalo rokem 1880, kdy je datováno objevení tekutého krystalu. Následně pak v letech 1965-1970, kdy bylo zjištěno, že tekuté krystaly mohou vlivem elektrického náboje měnit vlastnosti procházejícího světla.

Moderní TFT LCD ( Thin Film Transistor Liquid Crystal Display) jsou složeny z dvojice skleněných desek, mezi nimiž jsou tekuté krystaly. Na jednom skle jsou TFT a druhé sklo obsahuje filtr, který generuje barvu. Krystaly se působením rozdílného napětí pohybují a mění množství světla vyzařovaného výbojkou.

LCD monitory a jejich parametry

Rozlišení a frekvence:
Při porovnávání LCD a CRT monitorů, musíme brát v úvahu, že velikost LCD plně odpovídá viditelné úhlopříčce, zatímco CRT má viditelnou úhlopříčku zhruba o 1" menší. Díky tomu se také často říká, že 17" LCD je stejně velký jako 19" CRT a stejně tak tomu je i u 15" LCD respektive 17" CRT monitorů.

Větší problém však představuje rozlišení LCD panelů. Obrazovka určité velikosti se vyrábí se svým nativním (fyzickým) rozlišením, které odpovídá počtu tranzistorů. V tomto rozlišení podává monitor optimální výkon. Při změně rozlišení musí LCD obraz přepočítávat a může docházet k poklesu kvality obrazu. U o něco nižších rozlišení se to dá tolerovat. S ještě větším problémem se lze setkat při snaze o zvětšení rozlišení. Nativní rozlišení je většinou zároveň rozlišením maximálním.

U CRT monitorů je vertikální obnovovací frekvence všechno. CRT rychle bliká a snaží se váš mozek přesvědčit o tom, že vlastně nebliká. Pokud frekvence klesne pod 75Hz, můžou se dostavit bolesti hlavy. V souvislosti s LCD se zmiňuje podobná frekvence, ale tím podobnost končí. U LCD neblikají řádky pixelů, ale překreslují se jen ty pixely, které jsou potřeba pro změnu obrazu. Tady se hodí ono oblíbené přirovnání k promítání filmu k kině, kde stačí 24 okének za sekundu. Proto při statické obrazovce LCD monitor pouze svítí, čímž nedochází v takové míře k únavě očí. LCD sice není úplně zdravotně nezávadný, protože se stále díváte do "zářivky", ale v porovnání s CRT je zde výrazný přínos pro vaše oči.

Pozorovací úhly:
Díky charakteru LCD je třeba uvádět úhly, ze kterých je ještě obraz pozorovatelný. Ty byly vždy považovány za největší mínus LCD technologie. Při bočním pohledu obraz ztrácí jas a barvy se zkreslují. Majitel by proto měl zvážit, jaký úhel mu bude vyhovovat. Dnešním standardem jsou pozorovací úhly s hodnotami 160° (horizontální i vertikální), ale stále více se můžeme setkat i s úhly 170°. Při pohledu z těchto úhlů je sice obraz "viditelný", ale k poklesu jasu a mírné změně barev dojde. Toto je také jedním z bodů našeho porovnávaní.

Odezva:
Již jsem zmiňoval rozlišení, jako negativní faktor při rozhodování mezi CRT a LCD. Mnohem větší váhu však jistě bude mít tzv. odezva. Odezva LCD se udává v milisekundách. Dnes se u 17" LCD monitorů můžeme setkat s hodnotami 16ms (to je pro představu oproti CRT doba zhruba dvojnásobná). Bohužel často se také můžeme setkat s vylepšováním těchto čísel od výrobce.

Odezva se skládá ze dvou hodnot (rise a fall) a méně seriozní výrobci mohou uvádět spíše zbožná přání nebo jenom jedno z těchto čísel. Na odezvu má velký vliv také teplota elektroniky monitoru. Zahřátý monitor podává lepší výkony.

Z pohledu hráče představuje právě odezva kámen úrazu. Hodně lidí má špatnou zkušenost se staršími LCD, kdy při odezvě 50ms bylo cokoliv hýbajícího se na monitoru jeden velký škaredý "čmouh". Pokud mluvíme o ideální odezvě, myslíme tím nižší než 25ms. Při těchto hodnotách se můžeme setkat s pouze malým rozmazáváním, které není ani často patrné. Popravdě lehký blur se při pohybu kontrastních přechodů barev vyskytuje, ale jde spíše o maličkost, na kterou si člověk během jednoho odpoledne zvykne a do týdne jí přestane vnímat úplně (vlastní zkušenost s NEC 1701 - 16ms). Ten vynikající obraz za to opravdu stojí.

Jinak tomu však je, pokud jste "pařan" a bez Counter-Striku nebo podobných se neobejdete. V tom případě vám nezbývá než zůstat u klasického CRT s obnovovací frekvencí 100 a více MHz.

Na další straně pokračuje teorie LCD monitorů.