Thermaltake Element S: profesionální skříň?
16.3.2009, Jan Vítek, recenze
Thermaltake propaguje svou novou skříň Element S, v jejíž spojení mluví především o designu, u nějž se inspirovala v automobilovém průmyslu a předurčuje ji především pro "kreativní profesionály". Uvidíme, jak se výrobci zadařilo.
Kapitoly článku:
- Thermaltake Element S: profesionální skříň?
- Pohled dovnitř skříně
- Instalace a teplotní testy
- Závěrečné hodnocení
Vzhled Element S skutečně reflektuje vzhled moderních automobilů, k čemuž výrobce využil kombinaci zaoblených a ostrých hran. To se ukazuje především v její horní části a potom i na předním panelu, což jsou oblasti skříně, které budou nejvíce na očích. Zajímavě tvarované jsou ale i bočnice, ovšem o tom si povíme později. Thermaltake je také známý svým upovídaným marketingem, a tak se z prezentace skříně mimo jiné dozvíme, že: "The aerodynamic excellence of the bodywork allows the airflow to pass through the chassis flawlessly." Jinými slovy nám má vnější zpracování skříně zajistit dokonalý průtok vzduchu skrz ni.
Thermaltake Element S se dodává v papírové krabici s černo-červeným potiskem. V ní je chráněna polystyrénovými bloky a zabalena ještě v pevné netkané textilii, ne igelitu, jak je jinak běžné. Krabice dostala při přepravě zabrat a přišla s několika dírami, avšak jelikož je skříň odsazena od kraje, tak se jí nic nestalo.
Nyní se podívejme na specifikace.
Model | Element S - VK60001N2Z |
Typ | Middle Tower |
Rozměry | 505 x 230 x 540 mm |
Materiál | SECC, plast |
Hmotnost | 8,84 kg |
Pozice disků a mechanik | 3x 5,25" 7x interní 3,5" |
Pozice karet | 7x |
Kompatibilita | Micro ATX, ATX |
Chlazení | přední 120 x 120 x 25 mm TurboFan, 1300 RPM, 17 dBA zadní 140 x 140 x 25 mm TurboFan, 1000 RPM, 16 dBA horní 230 x 230 x 20 mm red LED fan, 800 RPM, 15 dBA volitelně 2x zadní 60 mm a 1x přední 120 mm |
I/O porty | USB 2.0 x 2, eSATA & HD Audio ports |
Verze | VK60001N2Z - bez bočního ventilátoru VK60001W2Z - s bočním ventilátorem |
Chlazení této skříně by mělo být dle specifikací výkonné a zároveň nepříliš hlučné. Hmotnost skříně také ukazuje, že výrobce na materiálu příliš nešetřil, takže pokud budeme soudit čistě podle specifikací, nevypadá Element S na žádné ořezávátko. Změřit tloušťku plechů pomocí posuvného měřítka ale téměř nejde, protože veškeré hrany uvnitř skříně jsou zaoblené. Soudě podle bočnice a jednoho místa v interiéru, které změřit lze, jde ale o 0,8mm SECC plech, tedy akceptovatelný standard.Pevnost celé skříně ale samozřejmě nezáleží pouze na tloušťce plechu, ale také na struktuře. Zde se právě dobře uplatní to, že Thermaltake hrany zaoblil, díky čemuž se rovněž nemusíme bát nechtěného pořezání při instalaci komponent.
Zaměřme se nyní ale na přední panel skříně. Ten byl celý s výjimkou děrovaných záslepek zpracován z pevného černého plastu a již na první pohled můžeme vidět, že tato skříň je vybavena dvířky. Ta jsou celá holá a pouze obehnaná červeným rámečkem, což je v podstatě jediná barevná část Element S a dole vidíme malé logo Thermaltake. Otevírají se z levé strany do maximálního úhlu cca 110°.
Pod dvířky najdeme celkem devět záslepek vybavených pěnovými protiprachovými filtry, ovšem 5,25" pozice jsou zde pouze tři horní. Pod zbylými záslepkami jsou dvě pozice 120mm ventilátorů a jedna z nich byla osazena modelem s otáčkami 1300 RPM. Zde tedy příliš nechápu, proč výrobce zvolil takové provedení a proč místo spodních šesti záslepek nenabídl spíše nějaké pořádné prachové filtry. Design tedy až tak promyšlen není. Vzduch se také dostává k předním ventilátoru skrz škvíru nechanou mezi dvířky a zbytkem předního panelu. Ta má po celém obvodu asi 1 cm.
Na horní hraně pak můžeme najít koncentrované veškeré I/O porty, tlačítka a kontrolní LED. Jde o celkem normální sestavu dvou LED (Power, HDD), dvou odsazených USB portů, jednoho eSATA a dvou audio konektorů (mikrofon, sluchátka). Nakonec jsou to stříbrná plastová tlačítka Power a Reset. Ta jsou ovšem velmi snadno stisknutelná kvůli tomu, že mají jen minimální zdvih a není na ně třeba použít velký tlak. Kvůli tomu by se pak uživateli mohlo snadno přihodit, že při manipulaci s kabely některé nechtěně stiskne. Proto je namístě zvážit, zda takový reset vůbec zapínat, nebo si rovnou v systému výchozí funkce těchto tlačítek přenastavit.
Na bočnicích neuvidíme žádné divoké designové výstřelky. Najdeme zde pouze v zadní části vyříznutý lichoběžník a v něm zasazen děrovaný plech, skrz nějž bude dovnitř proudit vzduch. Celá bočnice je také prohnutá dovnitř, díky čemuž vypadá trochu jako bok sportovního auta.
A nakonec se na adresu bočnic mohu zmínit o jejich orámování pomocí plastu. To je zde pro stejný účel jako například u modelu Antec P182, tedy pro utlumení vibrací, protože v mnoha případech dokáží bočnice ve skříních nepříjemně rezonovat. Thermaltake zde však ještě přímo na kontaktní plochu přidal gumový pruh, což by mělo tlumicí efekt ještě podstatně podpořit. Nutno ještě dodat, že jsou takto opatřeny tři hrany bočnic, tedy všechny kromě zadní.
Pohled na zadní panel ukáže, že počet skříní s "celobarevnou" úpravou narůstá. Připomenout můžeme ještě speciální limitovanou verzi Cooler Master Cosmos, nebo Lian-Li Tyr PC-X2000. Také Element S má tedy veškeré části jednotně nabarvené, v tomto případě na černo.
Nahoře se můžete podívat, jak se klene horní plastový panel skříně a v jeho zadní části průduch pro vycházející vzduch od ventilátoru. Tvar a zpracování roštu hlavního vyfukujícího ventilátoru bychom mohl ještě snadno akceptovat ale již vůbec nechápu, co dělají ve skříni za cenu přes 3000 Kč vylamovací záslepky a štít portů základní desky. Thermaltake navíc ani v příslušenství nenabízí náhradní záslepky a ty, jež jsme již vylomili, nejde přišroubovat zpět, tedy kromě jedné děrované. Takový přístup se mi tedy ani v nejmenším nelíbí a sráží tuto skříň na úroveň low-endových modelů.
Stejný případ jsou téměř 3cm kulaté otvory vedle pozice zdroje pro protažení hadiček vodního chlazení. I podstatně levnější modely skříní v takovém případě nabízí gumové chlopně. Nakonec nám Thermaltake nabízí dvě pozice pro 60mm ventilátory vedle karet, ale ty osobně pokládám jako téměř nevyužitelné. To kvůli tomu, že pro obměnu vzduchu zde slouží již 230mm a 140mm ventilátory a dva malé 60mm kusy by mohly dodat leda tak zvýšený hluk.
I u této skříně se setkáme se spodní pozicí pro pevný zdroj, jež nabízí dvojí možnost montáže - ventilátorem dolů a ventilátorem nahoru. Spodní průduchy pro nasávání vzduchu mi nepřipadají jako ideálně zpracované. Dle mého názoru by měly spíše reflektovat tvar zdroje, ale aspoň se zde setkáme s prachovým filtrem. K tomu se však nedostaneme přes nainstalovaný zdroj nijak snadno. Respektive se vyjmout asi bude dát, ale opět jej přes zdroj umístit by vyžadovalo mít ruce Houdiniho. Ostatně uvidíte na další stránce. Zde se ještě mrkněte do přední části, kde je páčka, pomocí níž se uvolňuje přední panel, aby se dal sejmout.
Nakonec ještě dlužím pohled na horní část Element S, kde jeho dominantou je pozice 230mm ventilátoru rozdělená středovým klínem.