Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba Portégé R600: ohebný střízlík na cesty

3.6.2009, Jan Vítek, recenze
Toshiba Portégé R600: ohebný střízlík na cesty
Dnes je na řadě recenze 12" notebooku Toshiba Portégé R600, jenž nabízí kromě malých rozměrů a nízké hmotnosti platformu Intel Centrino 2. Toshiba se zde také zaměřuje na bezpečnost, ať už s využitím prvků proti krádeži dat, nebo pro ochranu samotného přístroje. Co všechno nám tedy Portégé R600 nabídne, to se dozvíte na následujících stránkách.

LCD


Máme zde tedy 12,1palcovou LCD obrazovku s podsvícením pomocí světelných diod nabízející rozlišení 1280 x 800, tedy WXGA. Řada uživatelů ocení jeho matnou povrchovou úpravu, ale co dozajista nikdo neocení, je, že horní okraj i se spodním jsou velmi znatelně poznamenané světlejším pruhem kvůli nedokonale rozvedenému světlu diod. Nejde sice zrovna o multimediální notebook, ale i tak není zrovna příjemné se koukat na tak nerovnoměrně podsvícenou obrazovku.


přímý pohled

Matná úprava povrchu displeje je určitě znát svým jakoby perleťovým efektem u jasných barev, s nimiž při přímém pohledu není problém. Pokud se ovšem posunete do jakéhokoliv úhlu, tak velmi brzo nastane velmi znatelný pokles kontrastu. Co je ale neobvyklé, displeji se invertují barvy při pohledu na něj seshora a ne zezdola. Navíc při zcela přímém pohledu jsou již tmavé barvy v dolní části obrazu invertované, takže nejvhodnější je mírný pohled zezdola.


pohled zespoda

Vše toto se odrazí ve vašem pocitu při sledování filmů. Pokud jsou v nich jen trošku tmavé scény, pak se na displej musíte dívat mírně zespoda a na nějakou jen trošku vážnou úpravu fotografií se tento notebook také nehodí.


pohled ze strany

Kvalitu displeje tedy vidím jako velké minus vzhledem k mizerným pozorovacím úhlům, což dokáže vadit i při normální práci. V textovém editoru toto však tolik znát není, ale kdo by chtěl využívat moderní přenosný počítač toliko jako psací stroj?


Webkamera


Rozlišení webkamery je na dnešní poměry poněkud podprůměrné, protože maximální je 640 x 480. K práci s ní může sloužit dodávaný software Camera Assistant přímo od Toshiby. Ten se objeví, pokud necháme kurzor chvíli lelkovat u levého okraje desktopu a pak si můžeme pomocí něj zachytávat obrázky, či video i se zvukem.



Po aktivaci se kamera ohlásí svou modrou LED, jejíž světlo by tedy mohlo být méně intenzivní a co se týče kvality obrazu, ten by zase mohl být při denním světle ostřejší, světlejší a méně zašumnělý. Na druhou stranu ale není jeho zpoždění nijak velké a také obnovovací frekvence naprosto postačuje.

Při nižší úrovni osvícení barvy obrazu ještě více potmavnou, šum se znásobí, ale kamera se pořád snaží poskytnout dobrou obnovovací frekvenci. Na odezvu obrazu toto pak nemá vliv žádný.


Zvukový systém


O zvukovém systému se zde snad ani nedá mluvit, protože jde o jeden malý reproduktor schovaný vedle tlačítka Power a ten toho moc nenabídne. Z přednesu hudby nebude spokojen nikdo ani ve snu a i pro videa z internetu je to spíše jen slabá náhražka. Toshiba si jinak na zvukovém systému u svých větších modelů zakládá a nabízí u nich reproduktory firmy Harman Kardon, ale v tomto případě tuto stránku bohužel v podstatě vypustila. Ale my si musíme uvědomit, že o tom také řada Portégé není.


Ergonomie


Šasi pro dvanáctipalcové displeje již nabízí dost místa na to, abychom si mohli užít velké klávesnice, která téměř dosahuje rozlohy těch, které jsou použity i u 15,4palcových notebooků. Navíc se ani u touchpadu nemusíme omezovat, a tak je celkový komfort při používání tohoto přístroje dobrý. Navíc na rozložení portů jsem si také nemohl stěžovat.

Na tomto notebooku se tedy píše celkem příjemně a osobně jsem neshledal žádný problém, i když jsem zvyklý právě na 15,4" model. Stačilo si jen chvíli zvykat na kratší klávesy Shift, ale jinak musím Toshibu ze svého pohledu pochválit za velký dvouřádkový Enter, dlouhý Backspace a také jasně hmatově oddělené směrové šipky, díky čemuž je i poslepu ihned najdete.

Nejsem však zvyklý na prohýbající se klávesnice, které mají navíc podivný plastový dozvuk a myslím, že toto by šlo zlepšit za cenu zvýšení celkové hmotnosti o pár gramů. Alespoň že zde klávesnice má po dobu 3 minut vydržet naše nešikovné rozlití až 100 ml tekutin. To by nám mělo stačit na uložení rozdělané práce a vypnutí notebooku.

A poslední poznámka jde k tlačítkům touchpadu. Ta jsou sice jasně ohraničená, ale mají menší rozlohu, než by mohla mít a také bych ocenil o něco méně tuhý stisk.