Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba Portégé R700: mobilní profesionál

2.11.2010, Jan Vítek, recenze
Toshiba Portégé R700: mobilní profesionál
Nástup nových řad malých 13,3" notebooků budeme reflektovat dnešní recenzí nového modelu Toshiba Portégé R700, který je zástupcem firemních počítačů s důrazem na kvalitní konstrukci, výkon i mobilitu. A přesně to také budeme posuzovat.

Hardware


Mozkem počítače Portégé R700 v našem provedení se stal procesor Intel Core i5-450M, i když CPU-Z je trošku zmatený a ukazuje model 520M. O něco níže však již ve specifikacích identifikuje procesor správně a my můžeme očekávat, že jeho výkon nebude špatný. To především díky dvěma jádrům rozšířeným pomocí Hyper-threadingu na čtyři logická a také základní frekvenci 2,4 GHz upravené pomocí technologie Turbo Boost v konfiguraci 2/2 až na 2660 MHz. A to je možná důvod zmatení utility CPU-Z, neboť procesor Core i5-520M se od 450M liší pouze v tom, že jeho Turbo Boost má konfiguraci 2/4, takže procesor tak dokáže při zatížení jednoho jádra zvýšit svou frekvenci o dalších 266 MHz.

Maximální frekvence 2,66 GHz u našeho notebooku je skutečně možné dosáhnout a stačí k tomu nastavit schéma napájení v OS Windows 7 na vyvážen výkon, tedy ne na Eco. Bohužel se však násobič více drží na 19x, což znamená zvýšení frekvence pouze o 133 MHz a nezřídka spadne i k 18x, takže základní frekvenci 2400 MHz. Opět se potvrzuje, že Turbo Boost není u mobilních počítačů zase taková výhra, jak to z papírových specifikací vypadá, bohužel.



V klidovém režimu zapracuje na druhou stranu EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology), která jednak sníží napětí a přitom i násobič až na 10x, což znamená frekvenci 1333 MHz a sníženou spotřebu. To je opět stejné jako u Core i5-520M a zde můžeme vidět, jak málo by se dnes mohly procesory u Intelu lišit, kdyby ovšem nebylo dalších vlastností.

Procesory Core i-5xx nám totiž nabídnou sadu instrukcí AES-NI pro hardwarově řešené šifrování do AES. To jsme si již v praxi vyzkoušeli a lze říci, že dokáže znatelně uspíšit třeba kompresi souborů s šifrováním, nebo jiné podobné úkony a pak mají tato CPU i TXT (Trusted Execution Technology) a pokročilou virtualizační VT-d. Nic z toho nám Core i5-4xx nepředloží.



Čipová sada Intel HM55 Express je běžně využívaná, takže její přítomnost nepřekvapí, stejně jako nepřekvapí prázdné kolonky u grafického rozhraní. Počítač totiž využívá integrovanou grafiku.



Z paměťových čipů nám bohužel CPU-Z nevycuclo nic. Pouze je vidět, že část z ní je alokována pro grafický čip a ze specifikací víme o jednom použitém modulu DDR3-1066 MHz s kapacitou 2 GB. Ten není problém doplnit o další modul.



Grafické řešení Intel GMA HD se nachází na stejné křemíkové destičce jako CPU a jde o 45nm čip s frekvencí pohybující se mezi 500 a 766 MHz, 12 unifikovanými shadery a 4 jednotkami ROP. Paměti jsou sdílené, takže frekvence 533 MHz je naprosto v pořádku. A je také naprosto jasné, že na hry tento čip ušitý není.

Posledním důležitým prvkem sestavy je disk Hitachi HTS725032A9A360 s kapacitou 320 GB. Z výčtu vlastností se zaměříme na 16MB vyrovnávací paměť, podporu NCQ a rychlost otáček 7200 RPM, takže se můžeme těšit na nadprůměrný výkon.


Softwarová výbava


Toshiba nás v tomto případě dle očekávání zahrne spoustou firemního softwaru a utilit, přičemž ihned po spuštění jich v trayi nalezneme celkem osm běžících, které se jen těší na to, až nás začnou otravovat vyskakujícími hláškami a k nim se přidají Nero BackItUp a především mimořádně oprsklý McAfee Internet Security. Pak ani není divu, že počítač občas z ničeho nic i v eco režimu, kdy má být nejúspornější, začne horečně pracovat na nějakém předem nastaveném úkolu, o němž uživatel nemá ani páru. Pak je ovšem velmi těžké (spíše tedy zhola nemožné) se jen přiblížit k proklamované výdrži 8 hodin a 55 minut na baterie.


Toshiba ReelTime - klikněte pro zvětšení -

Ze záplavy aplikací můžeme zmínit Toshiba ReelTime, který sleduje, s čím se na daném počítači zrovna pracuje a o tom si vytváří záznamy, aby je následně mohl v ucelené a roztříděné podobě uživateli předložit (viz screenshot). Jedná se tedy o jakousi vylepšenou historii.

Dále tu je třeba Toshiba Tempro a jeho úkolem je zase převzít na sebe odpovědnost ohledně výkonu počítače, hledání posledních ovladačů a zobrazovat stav záruky a vůbec o něm informovat. Svou utilitu má od Toshiby i čtečka otisků prstů či senzory chránící pevný disk. Je toho zkrátka hodně k objevování, ovšem právě proto bych očekával nějakou ucelenou prezentaci všech funkcí najednou a vůbec nejlíp jednotné centrum starající se o vše najednou. Osm různých běžících aplikací v trayi je prostě moc.