Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba Portégé R700: mobilní profesionál

2.11.2010, Jan Vítek, recenze
Toshiba Portégé R700: mobilní profesionál
Nástup nových řad malých 13,3" notebooků budeme reflektovat dnešní recenzí nového modelu Toshiba Portégé R700, který je zástupcem firemních počítačů s důrazem na kvalitní konstrukci, výkon i mobilitu. A přesně to také budeme posuzovat.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. V tomto ohledu bohužel není Toshiba Portégé R700 zcela v pořádku. V klidu je tedy ventilátor v klidu a v podstatě o něm nevíte, ale již po krátce trvající zátěži se začne velmi projevovat, protože chlazení evidentně nemá téměř žádnou tepelnou kapacitu, která by zajistila plynulejší reakce ventilátoru na zvýšenou zátěž. Ukazuje to teplota procesoru.

Teploty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o zbylá se postaral Prime95.

Rozdíl mezi teplotami procesoru v klidu a zátěži je velký a navíc zde dosáhneme maximální teploty za několik málo sekund, což ukazuje na použití malého pasivu, nebo na špatně provedený odvod tepla z procesoru. Doufejme alespoň, že se jedná o to první zmíněné zlo.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
34 °C
85 °C
GPU
-
-
HDD
30 °C
39 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Jediný problém bych viděl v teplotě spodní části notebooku u chlazení, kde se šasi notebooku v zátěži silně zahřívá, což je při práci s ním položeným na klíně nepříjemné a zdraví škodlivé.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na lithiumiontovou baterii s kapacitou 66 Wh. Výrobce proklamuje, že tento notebook vydrží v chodu až téměř devět hodin, ovšm to by se spotřeba musela stabilně držet pod 8 W, zatímco náš měřák ukazoval 9 W a nárazově i více. To ovšem nemusí být zcela přesné, neboť notebook se při napájení z baterie může chovat jinak a také tak činí. Zde také můžeme snadno pomocí klávesových zkratek povypínat bezdrátová rozhraní i optickou mechaniku, což zachrání cenné mW energie.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
7:25
1:55
Spotřeba
9 W
39 W

Ve výsledku nám notebook vydržel na minimální zátěž téměř sedm a půl hodiny, ovšem pokud na něm budeme chtít něco dělat připravme se na podstatně kratší výdrž, která bude samozřejmě záviset na energetické náročnosti. Tu dobře ilustruje spotřeba v zátěži odpovídající zapnutému testu Furmark. Ten využívá grafický čip a jedno procesorové jádro, takže se nejedná o nejvyšší spotřebu. Ta je s oběma vytíženými jádry včetně Hyper-threadingu až 54 W. Nicméně v tomto ohledu můžeme být spokojeni.




- zátěž - Furmark -