Toshiba Qosmio X300: herní kolos
11.5.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes si představíme model Toshiba Qosmio X300 ve verzi 14Y, jenž se pyšní 17palcovou obrazovkou, kterou bude krmit grafický čip NVIDIA GeForce 9800M GTS. Tušíte tedy správně, jde o čistě herní notebook.
Kapitoly článku:
Hardware
V této kapitole si více přiblížíme hlavní komponenty využité notebookem Toshiba Qosmio X300. Jako první to je již tradičně procesor - model Intel Core 2 Duo T9550, jehož základní frekvence je 2,66 GHz při sběrnici FSB 1066 MHz a násobiči 10x. Ten dokáže systém při nízké zátěži zredukovat na 6x, takže výsledná frekvence je pak 1600 MHz.
Jádro je klasický 45nm Penryn, takže k dispozici je celých 6 MB L2 cache a také 2x 32 kB instrukční i datové L1 cache. Co se týče napájení, pak rozmezí napětí je tu 1,050 V - 1,212 V a maximální spotřeba činí 35 wattů. Chlazení sice u tohoto notebooku vypadá kvalitně a výkonně, ovšem i tak může tento procesor dosáhnout teploty až 105 °C, i když doufejme, že jej tak daleko notebook v žádném případě nepustí.
Základní deska notebooku je utilitou CPU-Z označována jako KSRAA, což nám příliš neřekne. Mrkněme radši na informace o čipové sadě, kde se potvrzuje, že Qosmio X300 využívá kombinaci Intel PM45 a 82801M (ICH9-M). Northbridge PM45 je blízký příbuzný verzi GM45, což v podstatě to samé, akorát se tu dočkáme také grafického jádra GMA 4500MHD. To v tomto případě samozřejmě není vůbec potřeba, protože o zobrazení se postará samostatná grafická karta. Ta má k dispozici plnou šířku sběrnice PCI Express x16.
Dříve se ale ještě zaměříme na dostupnou operační paměť. Ta je typu DDR3, přesněji PC-3 8500F a má ji na svědomí známá společnost Elpida, která ji označila jako EBJ21UE8BAU0-AE-E. Moduly jsou samozřejmě dva, a to o celkové kapacitě 4 GB.
Ve výchozím nastavení paměti běží na frekvenci 533 MHz a časování 7-7-7-20 (CL, tRCD, tRP, tRAS). Ovšem dle SPD dokáží tyto paměti pracovat i na frekvenci 610 MHz, ovšem to při časování zvýšeném na 8-9-9-23, avšak stále při základním napěti 1,5 V.
Nyní již přichází na řadu grafický čip od společnosti NVIDIA. Jde o mobilní GeForce 9800M GTS, i když je ve specifikacích na internetu uváděn čip GeForce 9800M GT. GPU vychází z jádra G94 M, vyráběno je 65nm procesem a disponuje 505 milióny tranzistory.
Ty dohromady tvoří celkem 64 unifikovaných shaderových jader, 16 jednotek ROP a díky 1 GB pamětí GDDR3 připojených přes 256bitové rozhraní je dosaženo propustnosti 51,1 GB/s. Pomocí technologie TurboCache si můžeme onen 1 GB paměti navýšit až na 1791 MB s pomocí základní operační paměti, ale to nebude ani nutné a ani vhodné.
Co se týče frekvencí, výchozí takt pro GPU je 600 MHz, jeho shadery pracují na 1500 MHz a paměti na 800 MHz. Zajímavé je, že se tyto takty v klidovém režimu ani při nastavení profilu na úsporný režim nijak nemění a čip má přitom cca 50 °C. Škoda, mohl se ušetřit nějaký ten watt pro delší výdrž na baterie.
Mrkneme se také na pevný disk od Hitachi, model HTS723232L9A360. Jedná se o 320GB model řady Hitachi Travelstar 7K320 s otáčkami 7200 RPM, rozhraním SerialATA 300 a průměrnou vyhledávací dobou 12 ms. V našich testech notebooků to tak bude již druhý disk s vysokými otáčkami a my uvidíme, jak se popere s konkurencí od společnosti Seagate. Vysokootáčkový pevný disk se však do herní sestavy velmi hodí, ale není problém jej popřípadě díky další pozici nahradit jiným a ani nebude třeba se tohoto zbavovat.
A nakonec to je multifunkční jednotka DVD Super Multi od společnosti Pioneer, model DVRTD08A. Ta nabízí následující služby: čtení: CD-ROM 24×, DVD-ROM 8× a zápis: CD-R 24×, CD-RW 4×, HS CD-RW 10×, US CD-RW 16×, DVD-R 8×, DVD-R 6× (dvě vrstvy), DVD-RW 6×, DVD+R 8×, DVD+R 6× (dvě vrstvy), DVD+RW 8× a DVD-RAM 5×.
Software
Softwarová výbava nabídnutá Toshibou není vůbec chudá, což poznáme již při procházení seznamu nainstalovaných aplikací. Téměř ihned narazíme na Dolby Control Centre, kde si můžeme zapnout simulaci prostorového zvuku, upravit jeho parametry a také upravit hlasitost basů, tedy subwooferu.
Dolby Control Centre
Webkamerku dokáže zase ovládat Camera Assistant Software. Ten dokáže zachytávat obrázky, video i se zvukem, přidávat do obrazu různé efekty a jiné blbůstky, jako třeba animovanou vzducholoď, větrník, apod. Lišta s nabídnutými součástmi tohoto software se objeví v horní části levého okraje pracovní plochy.
Camera Assistant Software
Následuje software Ulead DVD MovieFactory speciálně určený pro Toshibu, společnost McAffee a její SecurityCenter se zase postará o zvýšenou bezpečnost vašeho počítače, dočkáme se i 60denní zkušební bezplatné verze balíku Microsoft Office 2007 ve složení MS Excel, MS OneNote, MS PowerPoint a MS Word a pak tu je také stejná verze Microsoft Works.
Obrázky a fotografie si budeme moci upravovat pomocí softwaru Picasa2 od společnosti Google, záchranný disk nám vytvoří Toshiba Recovery Disc Creator, disky DVD přehraje Toshiba DVD Player, dále Toshiba TEMPRO nás dokáže varovat o skutečnostech vztahujících se k výkonu notebooku a nakonec se o vytvoření databáze otisků prstů a její použití k přihlašování do systému postará aplikace TrueSuite Access Manager.
Toshiba samotná hovoří také o balíčku Toshiba Value Added Package a ten sestává z Toshiba Power Saver, Toshiba Zooming Utility, Toshiba PC Diagnostic Tool, Toshiba Flash Cards, Toshiba Components Common Driver, Toshiba Accessibility a Toshiba Button Support.
Na další stránce si vezmeme na mušku LCD panel, zvukový systém, webkameru a také ergonomii...