Toshiba TR200: 64vrstvé paměti BiCS v akci
3.11.2017, Jan Vítek, recenze
Toshiba představila svůj nový low-endový model SSD TR200 určený pro rozhraní SATA, který využívá nové 64vrstvé paměti BiCS 3D TLC. Můžeme jej považovat za moderního nástupce modelů OCZ Trion či Arc.
Kapitoly článku:
Testy kopírování dat
Dále tu máme test FastCopy, který prostě jen vezme vybraná data a měří, za jak dlouho se přesunou z bodu A do bodu B. Tím bodem A bude výkonný OCZ RevoDrive 350, jenž nás rozhodně brzdit nebude a bodem B pak kdo jiný než testovaný TR200.
Využit byl k tomu nejprve 1,5GB soubor, který by měl být uložen na SSD plnou rychlostí, která však samozřejmě nemusí dosahovat blízko ke 500 MB/s, jak ukazují různé syntetické testy. Výsledkem bylo cca 440 MB/s, což je pořád ještě slušné a je nutno zdůraznit, že toho docílil test FastCopy, neboť zkoušet maximální reálné hodnoty zápisu třeba kopírováním ve WinCommanderu není úplně nejlepší nápad, neboť ten se občas zamyslí a my z toho máme zkreslené výsledky. Co když si ale vezmeme mnohem více dat, čili rovnou desítky gigabajtů?
Velikost souboru | Průměrná rychlost zápisu |
1,5 GB | 442 MB/s |
4,5 GB | 274 MB/s |
10 GB | 147 MB/s |
65 GB | 112 MB/s |
V takovém případě už je to postupně horší a horší, neboť po zápisu několika desítek gigabajtů dat se rychlost zapisování postupně propadne v podstatě až na úroveň pevného disku. Z chování SSD se dalo vysledovat, že výkon zápisu začne klesat někde před dosažením 4 GB zapsaných dat.
Pokud tak potřebujete na své SSD zapisovat mnoho dat a nechce se vám čekat, pak budete muset investovat do něčeho kvalitnějšího a ne do low-endu. To však automaticky neznamená, že SSD jako TR200 jsou prostě špatná, jen se nehodí pro časté zapisování objemných dat, což v prostých sestavách na místě systémového SSD nebudou muset dělat moc často. V takovém případě je daleko důležitější rychlost čtení a s tím TR200 nemá problém.
V případě modelu VX500 se také objevil i v ATTO velice rozkolísaný výkon, pokud jsme mu po zapsání velkého objemu dat nedali šanci vydechnout. Zajímalo mě tak, jak se předvede nový TR200 a jak se ukázalo, jeho výsledky už nic takového neukázaly.
HD Tune
Benchmark HD Tune nám už řekne, jak jsou na tom naše SSD se zápisem a výsledky dá pěkně do grafu. Můžeme se tedy podívat na to, jak rychlý je zápis "na začátku" a jak se bude vyvíjet dále. Nejdříve si připomeneme, jak to bylo s SSD Trion 150 a staršími Trion 100, které využívají předvídatelně se chovající SLC cache. Jejich výsledky máme pěkně pohromadě s výstupem modelu VX500.
Dříve se u SSD využívajících SLC cache typicky objevil propad hned na začátku, ovšem ten jsme u modelu VX500 už nezaznamenali, a to na rozdíl od Trion 100 i 150. Leckde se spekuluje o tom, že dnešní kontrolery dokáží takové testování rozpoznat a přizpůsobit se mu tím, že testům servírují snadno komprimovatelná data, jež dokáže snadno pokrýt vyhrazená cache.
- klikněte pro zvětšení -
Však se podívejme na tyto výsledky, dle nichž by měla být rychlost zápisu v průměru 350 MB/s, ale to dle praktických testů ani omylem není. Je tu tak zcela jasně vidět rozpor mezi tím, co ukazují některé testy a tím, co říkají jiné benchmarky, nebo praktické testy. Mluvím tak o nesrovnalostech mezi ATTO a Crystal Disk Benchmark a mezi HD Tune Pro a praktickým testem kopírování dat. Pak je ovšem velice těžké si z daných testů něco vzít a svádí nás to věřit spíše tomu, co ukazuje horší výsledky.