Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tualatinový Celeron 1.2 GHz v redakci - co nového!

10.10.2001, Petr Klabazňa, recenze
Tualatinový Celeron 1.2 GHz v redakci - co nového!
Když nám do redakce dorazila nabídka ohledně testování procesorů Celeron, zprvu jsme se trošku ošívali a zvažovali, zda takovéto počínání bude vůbec pro naše čtenáře přínosem (Celeron již dnes není žádnou zvláštností, je zcela běžným "kancelářským" procesorem). Když jsme ale četli dále, že bude Celer taktován na 1.2 GHz, bylo rozhodnuto a ...
Když nám do redakce dorazila nabídka ohledně testování procesorů Celeron, zprvu jsme se trošku ošívali a zvažovali, zda takovéto počínání bude vůbec pro naše čtenáře přínosem (Celeron již dnes není žádnou zvláštností, je zcela běžným "kancelářským" procesorem). Když jsme ale četli dále, že bude Celer taktován na 1.2 GHz, bylo rozhodnuto a zbývalo se již jen poohlédnout po nějaké vhodné základovce, (bude o ní ještě řeč .. více v článku kolegy) jejíž thumbnail následuje. Procesor byl osazen do základní desky FIC FS15T s 256 MB paměti SDRAM PC133 (další příslušenství již není podstatné - AGP grafika, pevný disk 20 GB, FDD...).



Základ bychom již měli a jdeme procesor osadit do desky. Ještě než tak učiníme, ještě se s ním vyfotím :-).




Jak je uvedeno v předchozím oznámení, je nový Intel Celeron 1.2 GHz již vyroben 0.13 mikronovou technologií a identifikace jeho čipu vrací string "06B1". Jeho stručná charakteristika je pak: Intel Celeron procesor do PGA370 Socketu určený pro value stolní PC. Je binárně kompatibilní s architekturou předchozí generace procesorů.

Identifikace procesoru celeron 1.2 GHz
Frekvence jádra1.2 GHz
jádroTualatin 0.13 mikronů
FSB100 MHz
L1 cache32 KB (16 + 16)
L2 cache256 KB ECC
typ L2 cacheATC
CPUID06B1 (obecně 06Bxh)
pouzdroFC-PGA2 (s IHS)
technologieMMX, SSE

kde
IHS (Integrated Heat Spreader) - to je ten plíšek (spíše kus plechu - doufám, že je alespoň z nerezky :-o) viditelný nahoře na vlastním čipu. Při pozornějším pohledu to vypadá jako by byl přilepen néjakým asfaltem (ale bude to asi lepidlo na bázi epoxidů tmavé barvy). Celý procesor pak již není jako pírko a alespoň máte pocit, že si domů za svý penízky z obchodu něco nesete.

Integrated Heat Spreader je spjat s pouzdrem FC-PGA2
Procesory v pouzdru FC-PGA2 jsou vybaveny tzv. IHS, tedy integrovaným tepelným "rozptylovačem". Ten zajišťuje účinnější odvod teplat pryč od čipu směrem k instalovanému chladiči. Pro názornost je na následujícím schematickém obrázku porovnáno nové pouzdro FC-PGA2 s klasickým FC-PGA (to je pak vpravo).



Procesor je dále vybaven možnostmi vícera low-power stavů (Stop-Grant, Sleep a Deep Sleep). Integrovaná on-die 256KB 8-way set associative level-two (L2) cache paměť je typu ATC (Advanced Transfer Cache) s 256-bitovou šíří sběrnice. Procesor samozřejmě také disponuje cache pamětí první úrovně (L1), která je zastoupena 16 KB instruction cache a 16 KB data cache. Tyto cache paměťová pole "běží" na frekvenci jádra (1200 MHz). Cache paměť je schopna oadresovat 64 GB veliký paměťový prostor z operační paměti.

A nyní je již čas na testy, na které jistě všichni netrpělivě čekáte (zvláště pak porovnání s jinými procesory .. i konkurenčními). Ale ještě než tak učiníme trošičku si náš procesorek zkontrolujeme. Nejprve na něj pustíme utilitku CPU-Z, která je v současné době k dispozici ve verzi 1.10 na webu CPUid.

Nejprve info o procesoru:



a ještě jeho rysy:



Zde bych měl jen malou poznámku k napětí jádra, které je uvedeno 1.484 V (výrobcem udávaná nominální hodnota je 1.475 V), což je ale v toleranci. Podstatné je ale uvedení frekvence FSB a násobitele (sice stále píšu - viz např. předchozí článek - o nastavení těchto parametrech, ale v tomto případě mám na mysli zobrazení). Tento parametr, tedy FSB=348.2 MHz a násobitel 3.5 nám sice dá ono kýžené 1.2 GHz, ale vzhledem k tomu, že v podstatě to samé nám ukazoval BIOS desky .. není to skutečné nastavení. Frekvence FSB je opravdu 100 MHz a vnitřní násobitel CPU je nastaven na 12x.

Naproti tomu poslední verze "originálního" intelovského prográmku Intel Processor Frequency ID Utility je na informace poměrně skoupá. Ostatně posuďte sami:




A zde pak report v textové podobě:
Intel(R) Processor Frequency ID Utility
Version: 3.6.20010608
TimeStamp: 2001/9/26 19:44:17
Number of processors in system: 1
Current processor: #1
Processor Name: Future Intel(R) Processor
Type: 0
Family: 6
Model: B
Stepping: 1
L1 Instruction Cache: 16 KB
L1 Data Cache: 16 KB
L2 Cache: 256 KB
Packaging: N/A
MMX: Yes
SIMD: Yes
SIMD2: No
Reported processor Frequency: 1.20 GHz
Reported System Bus Frequency: 100 MHz

Nastavení (v tomto případě vše opět zvládne autodetekce :o) již máme vyřešenu a pokud se ještě mrkneme zpět na první obrázek z prográmku CPU-Z a vidíme 0.13 mikronovou technologii musí i laik nabýt přesvědčení, že následující výsledky jsou opravdu příslušny procesoru Intel Celeron 1.2 GHz s jádrem Tualatin.

Výsledné hodnoty Dhrystones, Whetstones, MIPS a MFLOPS jsou vyneseny do grafické podoby (hodnoty jsou odečteny programem TEST CPU):


.. hm, výkony na porovnatelné frekvenci jsou opravdu vyrovnané ....

Zde uvedené výsledky jsou příslušné samotnému procesoru. Na další "pokračování" včetně provázanosti s ostatními komponentami počítačové sestavy budeme muset vyčkat na kolegu...

Závěrem mi dovolte vyjádřit svůj osobní názor. Je sice škoda, že se změny nedotkly i frekvence systémové sběrnice (zůstává na 100 MHz, ale určitě si s ní malinko pohrají overclockeři), nicméně i tak nový Celeron 1.2 GHz s jádrem Tualatin po výkonové stránce vykazuje velmi slibné parametry. Možná bude zpočátku menší překážkou v masovějším prodeji (kromě nutnosti nových desek) zaváděcí cena, ale ta se nutně postupem času bude snižovat (alespoň doufám). A co poradit nerozhodným? Je lepší pořídit takovýto systém a nebo rovnou P4? Samozřejmě je odpověd odvislá především od využití. Předně bych každopádně vycházel z cenového porovnání a potom se asi řídil tímto: pokud bude počítač převážně na běžné, domácí, využití (včetně multimédií) plně by postačoval tento Celeron. Pokud jste ale zatíženi na zpracování obrázků, potom bych asi dal jednoznačně přednost systému s Pentim 4 (a s největší pravděpodobností vyžadoval i RDRAM paměti, nejlépe již RDRAM 1066 :o).

Na tomto místě mi dovolte poděkovat brněnské firmě 100Mega, která laskavě zapůjčila k testům základní desku.

K testování zapůjčil Intel