Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velký průvodce světem Apple iPhone OS 3.1.2

17.8.2010, Pavel Bureš, recenze
Velký průvodce světem Apple iPhone OS 3.1.2
Plánujete pořízení smartphonu a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Google Android či spíše Windows Mobile? V našem přehledu vlastností se dozvíte, jak se se systémem iPhone OS pracuje a na jaké problémy by se měl uživatel připravit.
Pokud pomineme Google Android, tak pro všechny operační systémy pro mobilní zařízení existuje program pro komunikaci s počítačem a synchronizaci dat. Palm OS PDA mají Palm Desktop, pro zařízení s Windows Mobile Professional a Standard je Microsoft ActiveSync, smartphony společnosti RIM používají Blackberry Desktop Manager. Pro Apple iPhony existuje iTunes, což je primárně multimediální přehrávač pro PC, ale zvládá i synchronizaci kalendáře, kontaktů a přenos souborů do „jablečného“ telefonu.

Instalace aplikace je jednoduchá a měl by ji zvládnout každý, kdo např. instaloval alternativní webový prohlížeč, IM klient atp. Po úspěšné instalaci není třeba nic nastavovat, stačí Apple iPhone k počítači připojit USB kabelem. Bluetooth synchronizace možná není, je tedy třeba u každého počítače mít i kabel. Při prvním spuštění je nutno provést základní konfiguraci iTunes, během které mj. zvolíme, s kterými multimediálními soubory bude přehrávač pracovat, a také to, jaký druh dat bude s tou či onou aplikací synchronizován.

Kontakty v Apple iPhonu lze synchronizovat nejen s Outlookem, ale i s Google Contacts, s adresářem ve Windows a s Yahoo! Adress Book. V případě dalších dat (kalendáře, záložek...) je nabídka sice chudší, ale v případě potřeby můžeme doinstalovat aplikace třetích stran, jež více či méně propracovanou synchronizaci umožní.


Nastavení synchronizace
- kliknětě pro zvětšení -

Orientace v rozhraní Apple iTunes by neměla činit problémy ani začátečníkům. Stačí upřít pohled na levé menu, z něhož se dostaneme k multimediálním souborům, podcastům, k seznamu rozhlasových stanic, jež lze streamovat, a také k obsahu smartphonu. Pro větší přehlednost je nastavení a další údaje rozděleno do 10 kategorií. Můžeme tak spravovat a nastavit synchronizaci vyzváněcích melodií, videa a hudby, přičemž je na výběr, zda se bude přenášet celá multimediální knihovna nebo jen určité playlisty.

Apple iTunes zajišťuje i synchronizaci obrázků. Lze přenášet buď jednu složku s obrázky nebo pouze vybrané podadresáře. Na místo na pevném disku náročnou, ale pro mnohé užitečnou funkcí, je i synchronizace nainstalovaných aplikací. V případě potřeby tak není třeba instalovat všechny znovu, ale lze je obnovit z PC.


Detailní nastavení synchronizace hduebních souborů
- kliknětě pro zvětšení -

Apple iTunes je třeba nejen k synchronizaci dat a k přenosu multimediálních souborů, ale i k instalaci programů získaných v centrálním obchodu s programy do smartphonu. Jde o jednu z funkcí, kterou se první „jablečný“ telefon odlišoval od konkurence. V době uvedení Apple iPhoonu 2G na trh totiž konkurenční přístroje nepoužívaly žádný centrální obchod s aplikacemi.

Každý uživatel si mohl (a také musel, pokud chtěl programy třetích stran) vybrat obchod s placenými programy, databázi freewaru či jinou stránku, odkud stáhnul instalátor pro stolní počítač či mobilní zařízení. Zaběhnutý systém nepředstavoval vážnější překážku pro zkušené uživatele, ale působil jisté obtíže nováčkům, jež často nebyli schopni obchod se softwarem vůbec najít či vyhlédnutou aplikaci (např. z důvodu jazykové bariéry) zaplatit.


Přehled nainstalovaných a s PC synchronizovaných programů
- kliknětě pro zvětšení -

Z pohledu začátečníka je existence App Storu, tedy oficiálního obchodu s aplikacemi pro Apple iPhone, jistě vítaná. Člověk nemusí složitě hledat různé stránky, ale stačí spustit aplikaci v telefonu či iTunes v PC a vybrat si z tisícovek her, utilit a dalších programů. Použité řešení má však i své nevýhody. Jednou z nich je nutnost vlastnit připojení k Internetu ve smartphonu či v PC. Ve velkých městech, kde takřka na každém rohu najdeme kavárnu s Wi-Fi sítí, to těžkosti nezpůsobí, ale obyvatelům menších sídel a zejména vesnic, kde je nejrychlejším připojení často GPRS/EDGE, to může zkomplikovat život.


Vyhledávání programů k instalaci
- kliknětě pro zvětšení -

Druhým problémem jsou podmínky, které musí aplikace v App Storu splňovat. Apple se snaží dbát na kvalitu a bezpečnost aplikací, které si uživatelé mohou stáhnout. Minimalizuje se tak nebezpečí instalace škodlivého softwaru, na druhou stranu je omezována volná soutěž. Mnohé aplikace, které konkurují v iPhonu obsaženým programům, si tak mohou nechat o umístění v App Storu jen zdát. Stačí připomenout kauzu s webovým prohlížečem Opera, který byl hotový již řadu měsíců před oficiálním zařazením do katalogu. Apple je rovněž nekompromisní k erotickým hrám a dalším lechtivým aplikacím. V případě nezletilých uživatelů jde o záslužnou činnost, dospělý uživatel je však tímto limitován.

Abychom mohli programy z App Storu stahovat, je třeba nejprve vytvořit uživatelský účet, což zabere jen několik desítek sekund. Výhodou je, že Apple nám pak pravidelně posílá vyúčtování se seznamem stažených a zaplacených aplikací. V případě, že se rozhodneme instalovat programy prostřednictvím PC, stačí spustit program iTunes, v levém menu vybrat položku iTunes Store a vybrat kategorii či vyhledat aplikaci dle jejího názvu.

O každém programu nám iTunes Store poví řadu užitečných informací. Nechybí krátký textový popisek, datum poslední aktualizace, číslo verze, minimální požadavky atp. Oproti Marketu v Google Android se navíc můžeme ještě před stažením podívat i na to, jak program vypadá, v dolní části totiž najdeme pár screenshotů. Cesta ke stažení aplikace však není jednoduchá, žádné tlačítko Download v detailním zobrazení totiž nenajdeme. Je třeba kliknout na tlačítko Free App (či Buy App v případě placeného softwaru), načež bude program stažen. Pokud se aplikace neobjeví v iPhonu, je třeba zkontrolovat, zda je aktivní synchronizace aplikací.


Kategorie v App Storu v iPhonu
- kliknětě pro zvětšení -

K instalaci nových programů však není třeba stolní počítač, vystačíme si jen se smartphonem a s připojením k Internetu. App Store v iPhone z velké části kopíruje obchod v iTunes, tj. nabízí nejen přístup k programům roztříděných do kategorií, ale umožňuje i vyhledávání. Můžeme se podívat i na nejpopulárnějších 25 aplikací a inspirovat se tím, co se líbí ostatním uživatelům.

Při instalaci není vyžadován zásah uživatele, nelze programy nijak třídit, umísťovat do složek atp. Stav instalaci je znázorněn ukazatelem průběhu na domovské obrazovce. Odinstalace softwaru je velmi jednoduchá – postačí cca 2 sekundy podržet prst na ikoně aplikace, následně tapnout na křížek a je to.


Informace o programu
- kliknětě pro zvětšení -