Velký průvodce světem Apple iPhone OS 3.1.2
17.8.2010, Pavel Bureš, recenze
Plánujete pořízení smartphonu a nevíte, zda pro vás bude vhodný Palm OS, Google Android či spíše Windows Mobile? V našem přehledu vlastností se dozvíte, jak se se systémem iPhone OS pracuje a na jaké problémy by se měl uživatel připravit.
Kapitoly článku:
Obrázky
Paměť iPhonů obsahuje i jednoduchý prohlížeč obrázků. Na hlavní obrazovce najdeme všechna dostupná alba, snímky však není možné třídit do složek a procházet stromovou strukturu, jak to zládají konkurenční systémy. Program Obrázky patří mezi aplikace, u kterých po natočení smartphonu dojde automaticky k rotaci dat na displeji, manuálně otáčet fotky však nelze.
Mezi snímky se můžeme posouvat buď pomalu vodorovným gestem nebo rychleji s využitím spodní nástrojové lišty. V systémovém nastavení lze definovat prodlevu pro slideshow v rozsahu 2 – 20 s, přechodovou animaci a náhodné zobrazení.
Kalkulačka
Dodávaný kalkulátor pracuje ve 2 režimech v závilosti na tom, zda iPhone používáme na výšku nebo na šířku. Základní mód nabízí pouze běžné početní operace a možnost uložit výsledek do paměti, po natočení na šířku se však objeví další funkce. Kalkulačka tak zvládne uspokojit nejen středoškoláky, vzhledem k rozsahu funkcí si na své přijdou i někteří studenti vysokých škol.
Po natočení Apple iPhonu naležato se kalkulátor automaticky přepne do vědeckého zobrazení
- klikněte pro zvětšení -
Kalkulátor si poradí s goniometrickými funkcemi, s logaritmy, nechybí ani mocniny, faktoriál a další. Program podporuje systémovou schránku, lze do něj vložit určitou hodnotu z jiné aplikace i výsledek zkopírovat. Někomu by však mohla vadit absence nastavení, nelze změnit velikost písma ani nic podobného.
Multimediální přehrávač
Typickou funkcí, která ilustruje odlišnosti iPhone OS vůči ostatním systémům, je kromě ovládání např. i přehrávač hudby. Nepatří sice mezi nejpropracovanější aplikace a pro každý z konkurenčních OS bychom našli lepší přehrávač, iPod obsažený v iPhone OS lze však používat bezprostředně pro vybalení přístroje z krabice, uživatel nepotřebuje k jeho ovládání číst manuál (což platí pro celý systém) a co je patrně nejdůležitější, všechno podstatné funguje i bez minimálního zásahu uživatele.
iPod disponuje několika pohledy na multimediální data, stromová struktura k nim však stejně jako u ostatních aplikací nepatří. Můžeme si nechat vypsat všechny playlisty (vytvářet je však dokáže až OS 4), hudbu lze rovněž třídit podle umělců, dostaneme se i na seznam všech skladeb. Při přehrávání jsou zobrazeny jen základní ovládací prvky, tj. tlačítko pro pozastavení/spuštění přehrávání a dvě tlačítka pro přechod na předchozí a následující skladbu.
Ukazatelem v dolní části displeje můžeme přesně nastavit hlasitost, pokud však člověk chce „skočit“ přesně do určité části písničky, není to jednoduché. Žádný ukazatel totiž není zobrazen, je třeba nejprve tapnout do středu obrazovky a následně se objeví dialogové okno, kde se dozvíme nejen délku skladby, ale můžeme i nastavit náhodné přehrávání písní. Přehrávač si poradí se soubory MP3, AAC, AIFF, AL a WAW.
Aplikace iPod poslouží i jako dobrý přehrávač videa. Je potěšující, že i přes nízký výkon procesoru první verze iPhonu jsou videa konvertovaná do formátu MP4 plynulá. Příliš možností však dodávaný přehrávač nenabízí. Nelze měnit jas, sytost, podíl barevných složek, snížit kvalitu v případě trhání atp. V systémovém nastavení si však můžeme zvolit, zda nedokoukaný film bude přehrán vždy od začátku či si iPhone zapamatuje místo, kde jsme naposledy playback přerušili.