Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ventilátory Noctua v testu průtoku a rozptylu vzduchu

11.4.2013, Jan Vítek, recenze
Ventilátory Noctua v testu průtoku a rozptylu vzduchu
Noctua nedávno obohatila svou nabídku ventilátorů o zbrusu nové modely, z nichž si dnes pomocí nové metodiky zkoumající průtok vzduchu i jeho rozptyl vyzkoušíme 120, 140 i 150mm verze. Postavit je budeme moci proti starším verzím i vybrané konkurenci.

Noctua NF-S12A


Ventilátory Noctua NF-S12A byly představeny letos v únoru a jedná se o pokračovatele slavného modelu NF-S12 již z roku 2006 (pak tu je ještě mezičlánek v podobě NF-S12B). Ovšem nyní jsou již ze série S v aktuální nabídce firmy Noctua pouze nové S12A, které nahradily všechny dřívejší modely a dostupné jsou v celkem třech verzích.





Výrobce se tak snaží zalíbit co nejširší základně uživatelů, z nichž někteří chtějí výkon, jiní zase tichý provoz a někdo zase chce, aby se o otáčky starala automaticky základní deska. Noctua také začala na své ventilátory dávat stříbrná razítka, s nimiž tyto ventilátory stručně charakterizuje. Nové S12A se chlubí svým tradičním designem, který před lety přinesl do této hardwarové oblasti svěží vítr a zaujal nás svým tichým provozem, i když se statickým tlakem na tom tyto ventilátory nebyly moc dobře, což zase napravily modely NF-P12.

Nyní se zaměřme čistě na specifikace třech prvních modelů, které se budou lišit pouze v tom, jaké otáčky a způsob jejich regulace nabídnou. Od toho se samozřejmě odvíjí další specifikace jako průtok vzduchu, hlučnost, statický tlak i spotřeba. V případě modelu s označením PWM platí hodnoty pod otáčkami pro první dvě nastavení 1200 a 900. Pro nejnižší otáčky 300 RPM už Noctua nemá ve specifikací příslušné údaje. Stejně tomu bude i u ventilátoru NF-A15 PWM.


Model
Noctua NF-S12A FLX
Noctua NF-S12A PWM
Noctua NF-S12A ULN
Rozměry
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
Konektor
3pinový
4pinový
3pinový
Ložiska
SSO2
SSO2
SSO2
Otáčky za minutu (RPM)
1 200 / 900 / 700
1 200 / 900 ~ 300 (min)
800 / 600
Průtok vzduchu (m3/h)
107,5 / 83,2 / 65,8
107,5 / 83,2
74,3 / 57,5
Hlučnost (dBA)
17,8 / 10,7 / 7,4
17,8 / 10,7
8,6 / 6,7
Statický tlak (H2O mm)
1,19 / 0,73 / 0,51
1,19 / 0,73
0,62 / 0,44
Napájení
12 V (0,12 A - 1,44 W)
12 V (0,12 A - 1,44 W)
12 V (0,06 A - 0,72 W)
MTBF (hodiny)
150 000
150 000
150 000
Záruka
6 let
6 let
6 let
Cena
cca 470 Kč s DPH
cca 470 Kč s DPH
cca 470 Kč s DPH


Když si porovnáme specifikace ventilátoru S12A se starým dobrým P12 (recenze), pak když si vezmeme shodné otáčky 900 RPM, je na tom S12A se svým statickým tlakem stále o dost hůře (0,73 vs. 1,21 mm vodního sloupce), ovšem v průtoku vzduchu a hlučnosti je tomu právě naopak (83,2 vs. 63,4 m3/h a 10,7 vs. 12,6 dBA), to tedy pokud budeme věřit specifikacím, které nám Noctua předkládá.

V praxi je ale celá věc daleko složitější právě ve vztahu průtok vzduchu a statický tlak, neboť lze předpokládat, že ventilátory nebudou pracovat jen tak v prostoru, kde jim nic nebude překážet a kde dosáhnou nejvyššího možného průtoku vzduchu. Ventilátor bude mít naopak buď před sebou/za sebou nějaký chladič, nebo mu bude klást odpor samotná počítačová skříň. V takovém případě bude důležité, jaký dokáže vyvinout statický tlak, respektive jak dobře dokáže překonávat odpor daných překážek a můžeme si být jistí, že výkon ventilátoru S12A půjde oproti P12 dolů daleko rapidněji. To jsme si už ostatně mohli několikrát vyzkoušet při testech ventilátorů.

Ventilátory NF-S12A se tedy hodí především tam, kde se od nich očekává nízká hlučnost a kde se nebudou muset potýkat s přiškrceným přístupem ke vzduchu či překonávat husté žebroví velkého chladiče. Spíše se tedy budou hodit na pozici skříňového ventilátoru v nějakém vzdušnějším modelu, což je tedy v dnešní době minimálně každý druhý. My se ostatně přesvědčíme, jak tomu ve skutečnosti je, ale až v kapitole s testy.


Zpracování ventilátoru


Moderní ventilátory firmy Noctua staví na velmi podobných rámečcích se stupňovaným náběhem vzduchu a gumou vyloženými rohy. Vše toto má za úkol zlepšit vlastnosti ventilátoru, ať už jde o aerodynamiku nebo omezení šíření vibrací a Noctua tento celý rámeček označuje jako AAO - Advanced Acoustic Optimisation.





Ony stupně na náběhu mají také své označení - Stepped Inlet Design a na detailním obrázku dole pak můžete vidět, že vnitřní část rámečku je pokryta rovnoměrně rozmístěnými miniaturními důlky, nebo jak je výrobce nazývá - Inner Surface Microstructures. První prvek byl představen už u modelu NF-F12, kde měl stejně jako tady zajistit vznik turbulentního proudění vzduchu, a to podobně jako u povrchu golfového míčku. To má mít jako následek lepší proudění vzduchu dovnitř rámečku, takže lopatky jej budou schopny nasát ve větším množství.

Co se týče oněch důlků uvnitř rámečku, pak ty byly také poprvé představeny u NF-F12. Jejich úkolem je vytvářet vzduchovou zábranu, která se uplatní při průchodu lopatek, jež řezají vzduch a tvoří na své odtokové hraně turbulence a ty jsou zase mezi konci lopatek a vnitřní stranou rámečku nežádoucí. Zabránit jim má právě tato struktura, která dle výrobce ve výsledku jednak snižuje hluk a na druhou stranu zvyšuje schopnost ventilátoru vyvinout statický tlak.





Co se týče lopatek a jejich tvaru, pak ty jsou u tohoto ventilátoru velmi podobné jako u původního modelu. Velmi patrným rozdílem jsou však tři výstupky u odtokové hrany, což jsou zase Anti-Stall Knobs. Slovíčko Stall budete znát asi nejspíše z leteckých simulátorů či letectví obecně a týká se momentu, kdy letadlo ztrácí vztlak, a tím i schopnost se udržet ve vzduchu. Zde jde o něco podobného. Noctua tak nazývá stav, kdy ventilátor musí překonávat nějakou překážku, tedy například husté žebroví chladiče či prachový filtr a musí využít svou schopnost vyvinout statický tlak, která u této řady nikdy nepatřila mezi ty nejlepší vlastnosti.

Pokud je tedy odpor příliš vysoký a ventilátor jej nedokáže překonat, přichází nevyhnutelný pokles ve výkonu, neboť vzduch přestane kopírovat tvar lopatek, které jej tím nedokáží správně usměrnit. Tomuto propadu mají zabránit právě vyvýšené body, jejichž úkolem je zrychlit proudění vzduchu ještě před tím, než opustí plochu lopatek, ovšem cenou za to má být o něco nižší maximální statický tlak než v případě modelu NF-S12B.





Co se týče zpracování ventilátoru, pak to je jako obvykle na vysoké úrovni. Plasty jsou čistě opracovány, nikde nejsou žádné otřepy a potěší také způsob napájení. Ten je realizován pomocí poměrně krátkého kabelu s pletenou bužírkou, ovšem další možnosti dodá přibalené příslušenství.


Příslušenství


V tom se totiž ve všech případech nachází prodlužovací kabel, aby ventilátor snadno dosáhl na svůj konektor, pak tu je všude sada čtyř řezných šroubků a jako alternativa k nim silikonové trny, jež mají oproti šroubkům zajistit i tlumení vibrací.




Kabely (bráno zleva) verzí PWM, ULN a FLX


Pak se na fotografii ukazují tři skupiny různých adaptérů. První patří ventilátoru s označením PWM, což lze poznat už jen ze čtyřpinových konektorů. Kromě prodlužovacího kabelu tu je také rozdvojka a kabel s odporem pro pevné snížení otáček ze 1200 RPM na 900 RPM nehledně na řízení pomocí PWM (sníží se tedy napětí). Kabely uprostřed patří verzi ULN a tu je jednak redukce pro napájení přímo ze zdroje (Peripheral Power) a pak adaptér pro snížení otáček z 800 na 600 RPM. Podobnou výbavu má poslední FLX, jenž má ale dva adaptéry s odpory pro snížení otáček na 900 a 700 RPM.