Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výkon 31 grafických karet, část IV. - srovnání herního výkonu

24.10.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Výkon 31 grafických karet, část IV. - srovnání herního výkonu
Tento článek je posledním ze série testů 31 grafických karet a pokusím se v něm shrnout veškerý herní výkon, kterým jednotlivé modely na trhu disponují. Znamená to nejen mnoho podrobných grafů, ale také srovnání maximálních použitelných nastaveních nových her na různých grafických kartách. Nechybí ani poměr cena/výkon a vyhlášení Best of Test.

Testovací sestava



Na tomto místě bych jenom ve stručnosti představil testovací sestavu, ale rozhodně nebudu zabředávat do podrobností, co se testování týče. Prakticky každý detail byl totiž popsán u jednotlivých článků, takže pokud vás zajímá cokoliv z metodiky, podívejte se na předchozí díly (viz odkazy na první straně).

Testovací sestava
Základní deska
MSI K8N Diamond (nVidia nForce4 SLI)
Procesor
Athlon 64 FX-55 (ClawHammer, 2,6GHz, 1MB L2)
Paměti
2x 512MB Mushkin Enhanced PC3700 DDR SDRAM (na 400MHz, CL2.5)
Grafická karta
viz předchozí strany
Pevný disk
Seagate Barracuda 7200.7 (UltraDMA/133, 80GB, 7200 ot./min)
Zdroj
Thermaltake Purepower TWV 500W (ATX12V v2.0, 500W)
Operační systém
Windows XP Professional Service Pack 2 CZ + DirectX 9.0c
Ovladače
nVidia ForceWare 78.01 WHQL (oficiální)
ATi Catalyst 5.9 s Catalyst Control Center (oficiální)
ATi Catalyst 8-173-1-050921a-027043E pro Radeony X1000

Na této sestavě byly testovány všechny grafické karty, které jsou uvedeny v grafech na následujících stranách. Zde je vhodné připomenout, že pro low-endové karty byly herní testy výrazně upraveny, a to včetně výkonu sestavy, která byla omezena na 2,0GHz procesor a 512MB jednokanálových pamětí. V každém případě všechny následující výsledky jsou plně srovnatelné.

Syntetické benchmarky



Nejdříve se podíváme na syntetické benchmarky, ve kterých jsou jako v jediných testech naměřeny i low-endové karty. Na dalších stranách už pak najdete jen testy herní, u kterých jsem se omezil na mainstreamové a hi-endové grafické karty. V syntetických testech se nejdříve podíváme na produkty Futuremarku.



3DMark2001 SE už mnoho ze své bývalé slávy ztratil a uvádím ho spíše pro zajímavost, protože výsledky nejsou naprosto objektivní. Jedná se o benchmark testující DirectX 7 a 8.1, odpovídá tedy výkonu ve starších hrách.



Další část této série je 3DMark03, který již rozdíly mezi kartami postihuje mnohem přesněji. Skládá se ze 4 herních testů, prvního pro DX7, dalších dvou pro DX8.1 a posledního pro DX9. Tento benchmark obecně hodně těží z SLI.



Podobně je na tom i 3DMark05, který už obsahuje jen tři dílčí testy, ale zato jsou všechny velmi náročné a určené pro DirectX 9.0b/9.0c. Opět je vidět, že v driverech nVidia optimalizuje SLI pro tento test, ale rozdíly již nejsou tak markantní jako v 03.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.