WD_Black D30 1TB: externí SSD pro hráče
11.7.2022, Milan Šurkala, recenze
Dalším SSD, které se nám dostalo do testu, je herní model WD_Black D30. Ten je určen především pro hráče s herními konzolemi, jejichž kapacita hlavního úložiště nemusí vždy dostačovat. Využít ho ale mohou i hráči na PC. Jaké toto SSD bude?
Kapitoly článku:
- WD_Black D30 1TB: externí SSD pro hráče
- Rychlostní testy (syntetické benchmarky)
- Rychlostní testy (kopírování v praxi)
- Závěr
Od klasických benchmarků přejdeme nyní k praktičtějším testům. Nějaký nástin daly aplikace h2testw a SSDSlowMark, nyní vyzkoušíme Disk Bench a kopírování v prostředí Windows.
Přenos 120GB zip souboru
Začneme testem přenosu obrovského 120GB ZIPu. Toto představuje dlouhodobý zápřah na SSD a ukáže to také případný propad přenosové rychlosti po vyčerpání bufferu.
Zápis je o něčem jiném a po úvodním rychlém začátku s hodnotami přes 500 MB/s po 12 přenesených GB spadne ke zhruba 220 MB/s. Pokud se tak přenášená data vejdou do SLC cache, výsledky jsou solidní, pak je ale WD_Black D30 poměrně pomalým SSD. Pokud jde o teplotu, ta se u většiny testů pohybovala do 62 °C, zaznamenaným maximem bylo 66 °C, což je v pořádku.
Zde to vidíme ve srovnání s jinými SSD a je dost patrný propad vůči nedávno testovanému My Passport SSD. WD_Black D30 má sice násobně větší buffer (12 GB proti 4 GB), ale výrazně nižší rychlost po jeho vyčerpání (220 MB/s proti 400 MB/s).
Přenos složky s počítačovou hrou (80GB složka, 444 souborů)
Druhý test ukáže přenos složky s nainstalovanou hrou Call of Duty: Modern Warfare. Ta zabírá 80 GB a je rozhodně rychlejší hru zkopírovat na SSD a případně zpět, než ji znovu stahovat a instalovat. Jak moc to ale zabere?
Zápis je velmi podobný předchozímu případu. Malé soubory na začátku snížily rychlost, pak se rychlost dostala přes 500 MB/s, aby se po vyčerpání 12GB bufferu srazila dolů na cca 220 MB/s.
Znovu se ukazuje, že WD_Black D30 nepatří k nejrychlejším externím SSD, zejména zápis je po vyčerpání SLC bufferu poměrně nízký.
Přenos složky s dokumenty (6,7 GB, 7783 souborů)
Nyní tu máme velkou složku s mnoha podsložkami, velkými i malými soubory. Jde o projekty z Visual Studia, spoustu obrázků JPEG, PNG, knihovny DLL, zdrojové soubory v C++, EXE soubory, textové dokumenty, PDF a podobně. Toto ukazuje rychlou zálohu velkého projektu.
Zápis je tradičně slabší a v tomto případě záloha netrvala cca 7-8 sekund, jak by se dalo čekat dle papírových specifikací, ale téměř minutu. V prostředí OS to bylo dokonce okolo 1,5 minuty.
V rámci dosud testovaných externích SSD je WD_Black D30 prozatím ve středu pole. Rychlostí zápisu nevynikalo ani jedno SSD, čtení má pak D30 někde mezi My Passport z vlastní stáje s 10Gbps USB a starším SSD Adata s 5Gbps USB.
Přenos složky s mnoha malými soubory (2,43 GB, 26813 souborů)
"Zabijáckým" testem se pro SSD stala sice relativně malá 2,43GB složka, ta ale obsahovala téměř 27 tisíc souborů ve 2400 složkách a průměrná velikost souborů tak byla pod 100 kB. Šlo o různé malé soubory, které jsem našel na počítači (dokumenty, zdrojové soubory, malé obrázky,...).
Zde to testovanému SSD nevyšlo a dosáhlo dokonce slabšího výsledku než starší SSD na předchozí rychlostní generaci USB.
Rozdíly přenosů při použití různých metod kopírování
Přestože výše zmíněný Disk Bench vytváří skutečně kopie zvolených souborů, nelze si nevšimnout, že se mohou lišit praktické výsledky při kopírování přes tuto aplikaci a přes prostředí operačního systému, ačkoli je výsledek totožný (kopie dat na druhé paměťové jednotce). Vyzkoušel jsem tedy vedle Disk Bench také kopírování ve Windows 11, aplikaci Total Commander a také vlastní skript, který jsem naprogramoval v Pythonu.
Zde se ukázalo, že zatímco přenosy menšího množství velkých souborů nijak zásadní rozdíly nedělá (a jde spíše o chyby měření), u těch menších už mohou být výsledky diametrálně odlišné. Vidíme to třeba na 6,7GB složce s dokumenty, která byla přes Disk Bench zkopírována za 25 sekund (rychlost přes 270 MB/s), ale ostatními metodami jsem téhož dosáhl za cca 54-59 sekund s rychlostmi okolo 118-127 MB/s. Ještě dramatičtější to bylo u velmi malých souborů, kde to bylo 54 sekund proti 141 až 171 sekundám (rychlost 46 MB/s proti 15-18 MB/s).
U zápisu se setkáváme s podobným chováním. Velké soubory nevykazují žádné výraznější rozdíly a pořád se pohybujeme okolo 236-241 MB/s. Zápis 6,7GB složky se spíše menšími soubory je už ale v rozsahu 75-123 MB/s a extrémní složka s obrovským počtem malinkých souborů je mezi 9 až 19 MB/s.
Přesouvání her ze Steamu mezi jednotkami
Nejen proto, že je WD_Black D30 mířen zejména na hráče, tu máme ještě jeden test. Je podobný tomu druhého z této kapitoly, kdy půjde o přesunutí hry z knihovny Steamu v počítači na testované externí SSD. Půjde o 86,4 GB dat hry Destiny 2 .