Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce

21.9.2017, Jan Vítek, recenze
WD My Cloud Pro: až 20 TB v malé krabičce
Společnost WD má na trhu širokou nabídku síťových úložných zařízení NAS a my si dnes z ní můžeme vyzkoušet model My Cloud Pro PR2100, který přišel s již předinstalovanými disky. Nejde přitom o žádné střízlíky, ale o dva 10TB modely. 
Každý uživatel má možnost využít své mobilní zařízení pro přístup ke cloudu a v důsledku i k uloženým datům. K tomu ale potřebuje nejdříve vygenerovat kód, s jehož pomocí se mobilní zařízení s NAS serverem spáruje. Právě toto můžeme zařídit v příslušné záložce Přístup ke cloudu a k tomu budeme moci využít zařízení se systémy Android, iOS, Windows Phone nebo i s desktopovými systémy Windows a Mac OS X.


Dále tu máme zálohy rozdělené na několik typů. Zálohovat lze jednak data ze zařízení připojeného k USB portu našeho NAS. K tomu lze vytvořit celé úlohy, které stanoví, odkud kam data budou putovat (včetně cílových složek), zda půjde o prostou zálohu nebo synchronizaci dat a zda má být úloha automaticky spuštěna po připojení daného zařízení, aby to bylo už zcela bez práce.
 

Dále tu máme vzdálené zálohování, k čemuž budeme potřebovat ještě jeden NAS stejného typu. Takové zálohování se hodí pro případ, kdy o data opravdu nechceme přijít jednak vlivem selhání celého serveru a obou discích v něm, ale především se pak předpokládá, že druhý server bude umístěn někde zcela jinde, a tak oba nebudou naráz vystaveny riziku krádeže nebo nějaké přírodní katastrofy.

Opakem je vytvoření interní zálohy, která bude data jistit pouze v rámci jednoho systému. To se zase může hodit jako pojistka v případě, že bychom si data nechtěně smazali nebo nevhodně pozměnili. Zálohování v cloudu umožní využívat služby třetích stran, které nám svá síťová úložiště ale nenabídnou zadarmo (alespoň ne v použitelné kapacitě) a konkrétně je tento WD kompatibilní se službami ElephantDrive a Amazon S3.

 
Nakonec je tu možnost zálohovat data z fotoaparátu, který si NAS umí sám detekovat a v případě potřeby ihned po jeho připojení zahájit kopírování či přesun dat do vybrané složky. 
 

Samostanou záložku má i úložiště, čili naše dvojice 10TB disků, které si NAS sám bez ptaní nastavil do jednoho oddílu v poli RAID 1, čili zrcadlení. Poté jsme získali čistou kapacitu 9,91 TB, ale to lze snadno změnit na RAID 0 pro vyšší výkon, ale vyšší riziko ztráty dat a pak tu je jako obvykle i JBOD. 
 
Stav disku nám prozradí kondici úložných zařízení, zobrazí verzi firmwaru disků, jejich teplotu (ta byla zcela v normě kolem 38°C i po delší aktivitě) a pak tu máme i výpis S.M.A.R.T. Zapnout si můžeme také podporu standardu iSCSI a s tím spojenou virtualizaci svazku, která zase umožní využít jiná úložiště a využít je jako lokální svazky. 
 
Nakonec tu máme nezbytné nastavení pro všechno, co nebylo dosud pokryto. Zde tak budeme spravovat síťová připojení, nastavovat datum a čas, zapínat a vypínat služby a protokoly, tvořit plány pro napájení včetně lhůty pro vypnutí disků, atd. 
 
 
Svou vlastní podzáložku mají média, resp. služby DLNA a iTunes, které lze v případě potřeby povypínat. Nástroje obsahují možnosti pro diagnostiku systému, jeho vrácení do továrního nastavení, údržbu, export souboru s nastavením pro snadnou obnovu, formátování disků nebo také připojení obrazového souboru ISO, aby byly prostřednictvím NAS k dispozici jeho data. 
 
Pak si můžeme nechat i zasílat oznámení a výstrahy, a to buď na e-mail nebo prostřednictvím SMS, pokud máte k dispozici vhodnou službu dosažitelnou pomocí URL adresy. A nakonec to je nastavení aktualizace firmwaru, což lze ponechat zcela na automatice, nebo naopak zajistit pouze ručně.