Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska Abit KG7 Lite

15.8.2001, Vít Zatloukal, recenze
Základní deska Abit KG7 Lite
První DDR deska od Abitu prošla na výbornou
Základní desky Abit patří ke špičce, zejména co se týče přetaktování, ovšem novinky se v barvách Abitu objevují poněkud později. Proto jsme se až teď dočkali první základní desky Abit s podporou DDR pamětí - KG7. Prakticky současně uvádí Abit trojici desek postavených na čipsetu AMD760. Základem je deska KG7, od ní je pak odvozena KG7-RAID, která má navíc HP370 řadič, a naopak ořezaná KG7 Lite, které chybí dva DIMM sloty. PCB desek i jejich BIOSy jsou totožné, jedná se tedy jen o kosmetické změny, které nemají žádný vliv na výkon (pomineme-li použití RAID pole disků na KG7-RAID).

Balení
Abit KG7 Lite je dodávána v klasické „abitovsky“ žluté krabici. S deskou dostanete jeden 80-žilový IDE kabel, floppy kabel, USB kabel, obsáhlý manuál a CD disk s ovladači. Prostě klasika.
Jak už jsem zmiňoval, mezi deskami KG7 jsou jen minimální rozdíly, proto vše, co bude řečeno o KG7 Lite, platí i pro KG7 a KG7-RAID. Samozřejmě až na počet DIMM slotů (a tím maximální kapacitu paměti). Řadič HighPoint HPT370 je starý známý z desek BE6-II, BX133 či KT7(A)-RAID a nedá se předpokládat, že by něčím překvapil.

Layout
Na rozdíl od většiny ostatních výrobců si Abit nelibuje v integrovaných komponentách, proto na desce nenajdete zvukový kodek ani žádný „MR“ slot. Vzhledem k zaměření desek Abit na náročné uživatele bych to ani moc jako zápor neviděl, protože jen málokdo z nich se spokojí s AC’97 chrastítkem. Zato je na KG7 Lite šest PCI slotů a samozřejmě jeden AGP slot s podporou AGP4x. Volné místo pro dva DIMM sloty, dva IDE konektory a HPT370 řadič napovídá, že všechny KG7 desky používají stejné PCB. Konektor pro disketovou mechaniku a IDE konektory HPT370 řadiče (na KG7 a KG7 Lite jsou neosazeny) jsou umístěny netradičně na levém dolním okraji desky. Neměly by však bránit osazení ani velkých (tzv. full lenght) PCI karet, protože nejsou umístěny v osách PCI slotů. North bridge AMD 760 čipsetu je chlazen aktivním větráčkem. Doplňuje jej south bridge z produkce VIA – 686B. Shrňme si technické parametry KG7 Lite:
    • full ATX (305x244mm)
    • Čipset AMD 760 (AMD761 + VIA 686B)
    • Socket A pro AMD Athlon a Duron se 100/133MHz sběrnicí (200/266MHz efektivně)
    • 2x DIMM, max. 2GB, pouze DDR SDRAM, 100/133MHz (PC1600/PC2100)
    • 1x AGP podpora AGP4x , 6x PCI
    • 2x IDE Ultra ATA/100, 1x FDD
    • Konektory na zadní straně: 2x PS/2, 2x USB, 2x sériový, 1x paralelní
    • Konektory na desce: Modem-in, 2x USB, Wake-on-LAN, Wake-on-Modem, IrDA, 4x FAN
    • Monitoring teploty (procesoru a systému), otáček větráčků

Instalace / BIOS
Jediným jumperem, který na KG7 Lite najdete, je ClearCMOS. Všechna další nastavení se provádějí v BIOSu. SoftMenu III umožňuje nastavit frekvenci sběrnice v rozmezí 100-200MHz (200-400MHz efektivně) a násobitel od 5,0x až do 13x a výše (násobitel vyšší než 13x je detekován automaticky, změna násobitele má smysl jen u procesorů, které jej mají odemčený). Nastavit lze i napětí jádra procesoru od 1,100V do 1,850V po 0,025V přírůstcích. Změnit lze i I/O napětí, k dispozici jsou dvě hodnoty: 3,50V a 3,65V. Frekvenci pamětí nastavit nelze, protože AMD 760 nepodporuje asynchronní práci pamětí, jinými slovy, paměť vždy pracuje na frekvenci sběrnice procesoru. V „Advanced Chipset Configuration“ lze nastavovat obrovské množství parametrů čipsetu, do kterých jsme se prozatím nepouštěli a ponechali přednastavené „Auto“ hodnoty. Přetaktovávači tedy mají široké pole působnosti.

Testy a výkon
Abit KG7 Lite jsme testovali spolu s AOpen AK77 Pro a jako třetího do testu jsme přibrali Abit KT7A (čipset VIA KT133A). Desky jsme osadili procesory Duron 850 MHz a Athlon 1,4 GHz. Použili jsme 128 MB paměti, v případě KT7A PC133 SDRAM, na DDR deskách PC2100 DDR SDRAM. Grafická karta GeForce2 MX-400 i pevný disk WD400BB byly na všech deskách stejné.

Hardwarová konfigurace a výsledky testů

Závěr
Abit KG7 Lite je špičková základní deska pro platformu Socket A s podporou DDR pamětí. Nabízí široké možnosti ladění výkonu, ať už přetaktováním procesoru nebo nastavením parametrů pamětí a čipsetu. Na desce není integrována žádná další komponenta (ani zvukový kodek), takže uživatelé nejsou ničím vázáni. Někomu bude možná integrovaná zvukovka chybět, ale pro kvalitní ozvučení je nutné použít skutečnou zvukovou kartu. V testech si KG7 Lite vedla nejlépe, i když její náskok před starší KT7A není tak výrazný, jak bychom mohli díky DDR pamětem očekávat. Pokud tedy uvažujete o DDR, uvažujte pečlivě. Budoucnost patří DDR pamětem (možná se o ni budou dělit s Rambus:-), ale v této chvíli je potřeba zvážit, zda vám investice do nové desky a pamětí přinese výraznější nárůst výkonu. Pokud již Athlon nebo Duron procesor máte, s investicí do DDR raději ještě chvilku počkejte. Chcete-li ale na Athlona/Durona upgradovat „z nižší třídy“ (jako je Cyrix II/III, K6/-2, Pentium MMX a v podstatě i Celeron), můžete se svobodně rozhodnout mezi DDR nebo SDRAM pamětí. Cenový rozdíl není příliš velký a investice do DDR pamětí se v budoucnu vyplatí.


K testování zapůjčil: LEVI International a.s.