Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska AOpen AK77 Pro

15.8.2001, Vít Zatloukal, recenze
Základní deska AOpen AK77 Pro
VIA KT266 u nás v laboratoři
Do redakce se nám na testování dostala základní deska AOpen AK77 Pro postavená na čipsetu VIA KT266. Jedná se o první čipset z produkce VIA s podporou DDR pamětí pro platformu Socket A, tedy AMD procesory Athlon a Duron. KT266 má poněkud jinou architekturu než jeho předchůdce KT133(A). Používá sice stále north a south bridge, ty už ale nejsou spojeny PCI sběrnicí, nýbrž vyhrazenou V-Link sběrnicí s přenosovou rychlostí 266 MB/s. KT266 podporuje jak DDR SRAM paměti, tak i SDRAM a u nás téměř nepoužívané VCM paměti.

Balení
AOpen AK77 Pro je dodávána v úhledné krabici s průhledem ve víku, takže si desku můžete prohlédnout ještě před jejím rozbalením (třeba ve výloze v oblíbeném obchodě). Kromě desky samotné v balení najdete dva IDE kabely (jeden ATA/100 a jeden „obyčejný), floppy kabel, „plachtu“ se step-by-step průvodcem instalací, obsáhlý manuál, registrační kartu AOpen a dva CD disky. Na prvním z nich jsou ovladače a utilitky (např. pro HW monitoring), na druhém Norton Antivirus 2000.



Layout
Rozložení patic a konektorů není nijak překvapivé, proto spíš zaujme design desky v černé barvě a aktivní chladič se stříbrným krytem (asi proti ohoblování zvídavých prstů:-). Můžete si povšimnout volných míst pro umístění IDE RAID řadiče Promise FastTrack 100 Lite a dalších dvou IDE konektorů (takto je vybavena AK77 Plus). Na přání může mít AK77 Pro záložní BIOS (tzv. Die Hard BIOS), ovšem standardně je na desce pouze místo pro druhou patici a první BIOS je natvrdo připájený (což bych nazval spíš Die Easy BIOS:-). Deska umožňuje připojit diagnostický nástroj Dr. LED, který zobrazuje průběh bootování. Dr. LED se dá samostatně dokoupit za cca 550 Kč bez daně. Zajímavostí VIA KT266 čipsetu je podpora šesti USB portů, z nichž dva jsou vyvedeny na zadní straně desky a zbývající čtyři lze po dvojicích vyvést příslušnými kabely, které ale nejsou v balení. Ačkoliv KT266 podporuje SDRAM i DDR paměti AOpen vsadil pouze na DDR, a proto klasické SDRAM DIMM sloty na AK77 Pro nenajdete. Na tomto místě by asi bylo vhodné vyjmenovat technické parametry AOpen AK77 Pro:
    • full ATX (305x244mm)
    • Čipset VIA KT266 (VT8633 + VT8233)
    • Socket A pro AMD Athlon a Duron se 100/133MHz sběrnicí (200/266MHz efektivně)
    • 3x DIMM, max. 3GB, pouze DDR SDRAM, 100/133MHz (PC1600/PC2100)
    • 1x AGP podpora AGP4x , 5x PCI, 1x CNR
    • 2x IDE Ultra ATA/100, 1x FDD
    • AC’97 zvuk
    • Konektory na zadní straně: 2x PS/2, 2x USB, 2x sériový, 1x paralelní, line-out, line-in, mic, MIDI
    • Konektory na desce: CD-in, AUX-in, Modem-in, 4x USB, Wake-on-LAN, Wake-on-Modem, IrDA, Dr. LED, 3x FAN, Front Audio
    • Monitoring teploty (procesoru a systému), otáček větráčků

Instalace / BIOS
AK77 Pro podporuje procesory se 100 nebo 133MHz sběrnicí, mezi nimi je potřeba zvolit jumperem na desce. Jemnější nastavení FSB je pak možné v BIOSu. Při „jumperové“ volbě 100MHz jsou k dispozici hodnoty 100-129MHz, při volbě 133MHz to je 130-248(!?)MHz. Pokud tedy osazujete Athlon se 133MHz sběrnicí musíte přepnout jumper do správné pozice (defaultní nastavení je 100MHz). Násobitel procesoru lze měnit DIP switchi na desce (to samozřejmě funguje jen u procesorů s odemčeným násobitelem). V BIOSu lze také měnit napětí procesoru, a to od 1,100V po 1,850V s krokem 0,025V. Nastavit lze i frekvenci pamětí, protože KT266 podporuje jejich asynchronní funkci. Zvýšení frekvence pamětí na 133MHz se podepíše na zvýšení výkonu, aniž by došlo ke snížení stability (pozn.: asynchronní provoz není u DDR pamětí tak jednoduchý, AMD 761 ani ALi Magik 1 proto asynchronní provoz nepodporují). Nastavit lze také Bank Interleaving a CAS latency na CL2 nebo Cl2,5. Záleží ovšem na tom, zda použité paměti Interleave a CL2 „ustojí“. Zajímavou pomůckou pro overclockery je „Watch Dog Timer“, což je utilitka, která po pěti sekundách resetuje nastavení BIOSu, pokud neproběhne POST (např. kvůli nastavení příliš vysoké frekvence nebo časování pamětí). Výhoda je v tom, že se nemusíte hrabat ve skříni a hledat Clear CMOS jumper.

Testy a výkon
AOpen AK77 Pro jsme podrobili sadě testů pro zjištění výkonu a stability. Abychom měli s čím srovnávat, přidali jsme do testů další dvě desky – Abit KT7A (VIA KT133A) a Abit KG7 Lite (AMD 761). Pro testy jsme použili procesory Athlon 1,4 GHz a Duron 850 MHz, grafickou kartu GeForce2 MX-400 a pevný disk WD400BB. Pro testy jsme na AK77 Pro zakázali AC’97 zvuk, abychom vyloučili jeho vliv na výkon (Abitky AC’97 zvuk nemají).

Hardwarová konfigurace a výsledky testů

Závěr
AOpen AK77 Pro je kvalitní základní deska pro platformu Socket A s podporou DDR pamětí. Jedinou výtku bychom měli k napevno připájenému BIOSu. Kapitolou sama pro sebe je výkon. Ten je bohužel téměř totožný s deskou Abit KT7A, která podporuje pouze SDRAM paměti. Na vině je zřejmě neodladěnost VIA KT266 čipsetu, což pravděpodobně napraví update BIOSu a ovladačů. Pokud tedy máte nějakého toho Athlona nebo Durona a hodláte upgradovat na DDR, pak ještě raději chvilku vyčkejte. Pokud chcete na Socket A platformu teprve přejít, pak DDR za úvahu stojí, a i když ceny půjdou zřejmě ještě o něco dolů, už teď není cenový rozdíl příliš velký.


K testování zapůjčil: LEVI International a.s.