Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska Asus A7V-M vyhlíží kompaktně

27.2.2001, Štěpán Mrázek, recenze
Základní deska Asus A7V-M vyhlíží kompaktně
Je formátu Micro ATX (o rozměrech 243 x 243 mm) a postavená na čipové sadě VIA Apollo KT133 firmy VIA Technologies. Kromě kvality deska disponuje bohatým příslušenstvím a značnými možnostmi oproti ostatním testovaným deskám. Jedná se o značkovou desku, kterou lze doporučit, každému kdo trvá na vysoké kvalitě ovšem na druhé straně nehodlá desku nijak podstatně rozšiřovat.
Kapitoly článku:
  1. Základní deska Asus A7V-M vyhlíží kompaktně
  2. Testy - SiSoft Sandra a grafické testy
  3. Testy spolupráce s HDD a zhodnocení
Úvod

Asus A7V-M je základní deska ve formátu Micro ATX (o rozměrech 243 x 243 mm), postavená na čipové sadě VIA Apollo KT133 firmy VIA Technologies.


Obr. 1 – Základní deska Asus A7V-M

Technické specifikace
    • Čipová sada VIA Apollo KT133 (South Bridge VIA VT82C686A)
    • Patice Socket A – určeno pro procesory AMD Athlon (100 MHz FSB) a AMD Duron
    • 2x DIMM slot, s podporou pamětí SDRAM PC100/133 a VC SDRAM
    • Maximum operační paměti 1 GB
    • 1x AGP 4X slot, 3x PCI slot
    • Dvoukanálový Ultra ATA/66 IDE řadič
    • 1 LPT, 2 COM, 2 PS/2 a 4 USB (další dva na dodávaném panelu) porty
    • VIA AC’97 audio codec (game port, line-in, line-out, mic-in)
    • Creative audio řadič (optional, testovaná deska jím nebyla vybavena)
    • Realtec RTL8139C fast ethernet řadič (optional, testovaná deska jím nebyla vybavena)


Popis základní desky

První zajímavostí (na desku Micro ATX kategorie) na kterou jsem narazil je možnost manuálně nastavit kmitočet FSB sběrnice. V případě, že nastavíte jumper (JEN) do pozice "Jumper mode" pak pomocí modrého DIPu (SW1) umístěného poblíž IDE konektorů můžete nastavit frekvenci FSB sběrnice (k dispozici jsou hodnoty 100, 103, 105, 110 MHz). Výchozí nastavení jumperu JEN je samozřejmě ”JumperFree” a jednotlivé frekvence FSB pak lze nastavovat v BIOSu (v nabídce jsem zaznamenal hodnoty 90, 95, 100, 101, 102, 103, 105 MHz).

Po zasunutí grafické AGP karty jsem pochopil význam páčky (nazval jsem ji z nedostatku lepšího výrazu "vyhazovací páčka") na konci AGP slotu. Usnadňuje totiž vysunutí grafické karty a zároveň ji zajišťuje v zasunutém stavu. Grafická karta však musí být k tomuto uzpůsobena, u většiny starších karet chybí ona část, za kterou se má páčka zachytit a výhody páčky v těchto případech postrádají jakýchkoli výhod.

První co mě na desce zklamalo je umístění konektoru napájení ATX. Jeho pozice je tak nešťastně zvolená, že jsem se musel hodně snažit, abych umístil kabely od něj vedoucí mimo větrák procesu.


Obr. 2 – Detail vyhazovací páčky u AGP slotu



Obr. 3 – Detail konce grafické karty GeForce 2 MX

Po zapnutí zdroje se rozsvítila zelená LED umístěná vedle konektorů pevného disku a disketové mechaniky. Její funkce je prostá - je-li základní deska pod napětím, LED svítí (na jinou - komfortnější funkci - jsem ani v manuálu nenarazil .. možná časem).

Pro přidání rozšiřujících karet je zde (jak již bylo řečeno) slot AGP 4X, dále pak tři sloty PCI. Jediné co mi zde chybí je slot CNR nebo AMR (který je však u "levných" desek kategorie Micro ATX spíše výjimkou).

Na základní desce jsou vidět místa připravená pro řadič LAN (čip Realtec RTL8139C) a zvukový čip Creative. Ve verzi dodané k recenzi však ani jeden nebyl osazen.

Dále pak na desce naleznete konektory Wake-On-LAN a Wake-On-Ring a také konektor pro připojení IrDA rozhraní. Další vstupní konektory slouží pro audio vstup z různých zařízení (VIDEO in, AUX in, CD) a pro komunikaci s hlasovým modemem (Modem).

Konektory pro ventilátory chladičů jsou celkem, u všech je monitorována rychlost otáčení.

K základní desce dostanete velmi podrobný (více než stostránkový) manuál, Ultra ATA/66 IDE kabel, kabel pro připojení floppy mechaniky (spolu s oběma kabely jsou v sáčku zataveny i náhradní jumpery), USB panel s dalšími 2 USB porty (viz obrázek) a instalační CD. No a abych snad nezapomněl - dostanete i nálepku ”Powered by Asus” :o).


Obr. 4 – Asus USB panel

Instalační CD obsahuje ovladač VIA 4 in 1 verze 4.24 (v době testování byla již u výrobce k dispozici oficiální verze 4.28), dále pak software Asus PC Probe V2.12.03 určený pro monitorování napětí, teploty a otáček větráků v operačním systému Windows. Tento program se mi podařilo bez problémů nainstalovat a odečítat pomocí něj monitorované informace. Dále na něm naleznete antivirový program PC-Cillin 98 V4.06 a množství dalších ovladačů a programů.