Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní deska Intel CapeCode CC820

11.1.2000, Jan Krahulec, recenze
Základní deska Intel CapeCode CC820
V BIOSu jiz ale toho moc nastavit nelze....
Jedna z prvních desek s novým čipsetem Intel 820, která se objevila na našem trhu, nemůže být od nikoho jiného něž přímo od Intelu. Tyto základní desky byly dlouho očekávány, neboť mají být přímým nástupcem desek s oblíbeným čipsetem Intel 440BX. Co tedy můžeme očekávat od základní desky Intel CC820.:

Balení:

Součástí dodávky je samozřejmě základní deska formátu ATX, jeden 80-ti žilový IDE kabel (podporující přenosový protokol UltraDMA/66), kabel pro připojení disketové mechaniky, ATX záslepka, manuál a CD obsahující potřebné patche a doplňkové programy.


Popis desky:

Základní deska Intel CC820 s paticí slot 1 lze osadit všemi variantami procesoru iPIII a dále iPII od 350 MHz. Podporuje FSB 100 a 133 Mhz. Paměti lze osadit do dvou patic standardu DIMM s maximální celkovou velikostí 512 MB (SDRAM paměti). Pro rozšiřující karty je k dispozici 5 PCI slotů, 1 AGP slot s podporou AGP 4x a AMR konektor pro osazení softwarového fax/modemu nebo softwarové zvukové karty. Dále je na základní desce dvoukanálový IDE řadič s podporou UltraDMA/66 a řadič floppy mechanik. Klávesnice a myš se připojuje přes PS/2 konektory. Posledními konektory jsou dva 9-ti pinové COM porty, jeden 25-ti pinový LPT port a dva USB porty. Na základní desce je pouze jeden switch, který má tři polohy. Normální provoz v poloze 1-2, poloha 2-3 slouží k nastavení některých skrytých hodnot v BIOSu a poloha bez jumperu slouží k vymazání hesel BIOSu. Zajímavou věcí je čtveřice LED diod na zadní straně, která indikuje stav desky při self-testech BIOSu. Pokud by při startu PC bylo něco v nepořádku zůstane jedna z diod svítit oranžově, pokud svíti všechny zeleně je vše v pořádku. Intel CC820 můžeme pořídit, buď bez integrované zvukové karty (testovaný kus) nebo s integrovanou PCI zvukovou kartou.

Dojmy z instalace a provozu:

Montáž desky, připojení zdroje, grafické AGP karty, IDE disku, disketové mechaniky, atd. proběhlo víceméně bez problémů. Jediný mechanický problém může nastat při použití některých procesorových chladičů, neboť na základní desce jsou hned za procesorovým slotem vysoké tranzistory, které můžou znemožnit jejich montáž. Po startu PC s novou základní deskou proběhly self-testy BIOSu a byl správně automaticky rozpoznán procesor. Důležitou součástí každé základní desky je BIOS. Jako většina desek od Intelu i tato používá AMI BIOS. Bohužel strohost BIOSu nedovoluje víceméně nic nastavit. BIOS je rozdělen na záložky:

MAIN – informace o procesoru, změna data a času a nastavení používání sériového čísla procesoru.
ADVANCED – nastavení IRQ pro PCI sloty, nastavení COM, LPT a USB portů, nastavení zařízení na IDE kanálech (HDD, CD-ROM) a typu disketové mechaniky, nastavení primární grafické karty (AGP/PCI) a velikost paměti přístupné AGP kartou.
SECURITY – nastavení uživatelského a administrátorského hesla.
POWER – nastavení power managamentu (enable/disable), dále čas nečinnosti, doba pro uspání HDD a grafické karty a typ ACPI modu.
BOOT – nastavení zobrazení self-testů nebo úvodní obrazovky BIOSu, reakce na výpadek proudu, reakce na COM portu a bootovací sekvence.
EXIT – ukončení BIOSu s uložením změn, bez uložení změn, atd.
Pokud se nastaví jumper na hodnotu 2-3 objeví se v BIOSu ještě záložka Maintenance, ve které lze smazat hesla a nastavit video cache (UC, UCWC).

Z hlediska kompatibility základní desky a komponent nastal problém s některými 128 MB DIMM PC100 moduly. Naštěstí je problém řešen v nejnovější revizi BIOSu (012.P06). Instalace operačních systémů Windows 95, Windows98 a Windows NT4.0 proběhla v pořádku, jen je nutné nainstalovat na všechny uvedené OS patche pro správnou identifikaci a funkci jednotlivých částí čipsetu základní desky. Patche jsou dostupné na přiloženém CD nebo na Internetu. U Windows 95 nelze využít všech předností čipsetu i820, a proto je lépe použít Windows 98. Cena této základní desky je zatím minimálně o cca 30 % vyšší než stejně určené základní desky s čipsetem i440BX.

Přednosti:
  1. První dostupná základní deska s čipsetem i820 na našem trhu.
  2. 5 PCI slotů
  3. AGP 4x, UltraDMA/66 a další přednosti vycházející z nového čipsetu

Zápory:
  1. Vysoká cena, nyní cca 7000 Kč s DPH.
  2. Jen dvě DIMM patice.
  3. Strohost BIOSu.
  4. Mechanický problém s některými chladiči procesoru.

Rozporuplnosti:
  1. Nemožnost jakéhokoliv vlastního nastavení procesoru či paměti. Nemožnost přetaktování.
  2. Žádný ISA slot.