Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman VF900-Cu: chladicí král

12.5.2006, Jan Vítek, recenze
Zalman VF900-Cu: chladicí král
V minulém testu chladičů grafických karet chyběl tento favorit. Proto přinášíme jeho recenzi, v níž se utká s nejlepšími chladiči dneška. K dispozici jsme jej sice měli už minule, ale měli jsme i důvod, proč jeho výsledky nezveřejnit. Více se dočtete v článku.
Kapitoly článku:
Teplotní testy jsem prováděl tak, abych mohl nové VF900-Cu srovnat s chladiči z předchozího testu starších Zalmanů a Primecoolerů. Zátěžové testy obstaral program 3DMark03 a stále dokola opakovaný test Nature. Sledování teplot zase prováděl Rivatuner, jenž do grafu zaznamenává dlouhodobý průběh teplot. Z nich jsem v režimu LOAD vybral tu nejvyšší, ať už byla stálá, či se objevila jen na okamžik.


Grafická karta Gigabyte s čipem nVidia 7800GTX (GV-NX78X256V-B)

Možná si také pamatujete, že VF900-Cu již měl být zařazen právě do onoho předchozího testu. Zabránily mu v tom ovšem nesmyslně vysoké teploty, které v žádném případě neodpovídaly tomu, co při testech zaznamenávali jiní autoři. Dle mého názoru tato skutečnost byla zapříčiněna buď přímo špatnou výrobou, nebo transportem chladiče. Ten totiž přišel trochu deformovaný, že ventilátor drhnul o žebra. Musel jsem jej tak tlakem heatpipe jemně poopravit, abych ventilátor uvolnil. Těžko tedy říci, kde má tento problém původ, avšak obal, ve kterém chladič přišel, nevykazoval žádné známky poškození či prohnutí, takže bych se přikláněl spíše k výrobě.

Vyžádali jsme si tedy chladič nový. Ten už přišel ve stoprocentním stavu a také jeho teploty se markantně zlepšily – v průměru až o 30°C! Ihned poté jsem také vyzkoušel ještě onen vadný chladič, avšak tím jsem si pouze potvrdil, že zoufale nevyhovuje. Teď již ale k naměřeným výsledkům při okolní teplotě 21°C.

Pro VF900-Cu jsem obstaral následující konkurenci:
  • Arctic Cooling Accelero X1
  • Primecooler PC-VGAHG1 Cu
  • Primecooler PC-VGAHG2 Cu
  • Zalman VF700-Cu


Zalman VF900-Cu se vpravdě vyznamenal. Jeho výkon je naprosto bezkonkurenční a vysoce překračuje všechny výsledky ostatních testovaných chladičů. V tomto, tichém, režimu je jeho výkon zvlášť důležitý, protože dnes se tichý provoz velmi cení. Dlužno dodat, že otáčky ventilátorů všech chladičů byly nastaveny na 1350RPM, tedy až na Accelero X1, jež bylo napájeno a tedy i řízeno grafickou kartou a ta jeho ventilátor držela na pouhých 1000RPM. Accelero je v tomto nastaveni zaručeně nejtišším chladičem z testované pětice, ale také to jasně vidíme na jeho výkonu. Samozřejmě také nesmíme zapomínat, že Accelero využívá hliníkových a ne měděných žeber.



Vyšší otáčky se již postaraly o výrazný pokles náskoku VF-900Cu. Od Primecooleru HG2 Cu jej dělí pouhé dva stupně, což tento model katapultuje na favorita poměru výkon/cena, pokud se tedy zaměříme na nejvyšší otáčky, kdy jde hlučnost stranou. S odstupy dvou stupňů se od HG2 dělí modely HG1 a následně Zalman VF700-Cu. Accelero X1 rovněž běželo na plný výkon 2000RPM (napájeno ze základní desky), tudíž i zde se jeho kvalitní ventilátor podepsal na nejnižší hlučnosti za cenu nejhoršího výsledku.

Otáčky ostatních modelů se pohybovaly zhruba na 2500-2550RPM, ovšem VF900-Cu se držel svých specifikací a roztočil se „pouze“ na 2400RPM, které pro něj znamenaly menší handicap. S tím se ale vyrovnal více než dobře a udržel si tak status esa. Co se týče porovnání z hlediska ceny, zde si musíme nejdříve říci, zda chceme chladič provozovat co nejtiššeji, nebo je nám to srdečně jedno. V prvním případě jasně vede VF-900, jenž při nejnižších otáčkách podává suverénní výkon, jaký je hoden i příplatku. Avšak při použití těch nejvyšších otáček již situace tak jednoznačná není. Tu již Zalmanu VF-900 Cu na paty šlape revidovaná verze od Primecooleru - PC HG2 Cu a ta je o nezanedbatelnou částku levnější (dosahuje zhruba 2/3 ceny Zalmanu). Volba je tedy na vás.



V závěrečném hodnocení také musíme vzít v potaz fakt, že jeden z testovaných chladičů nepodával takový výkon, jaký by podávat měl. Samozřejmě za to nemohu jednoznačně odsoudit výrobce, když nevím, jak se s chladičem nakládalo při dopravě. Jenomže faktem je, že tento chladič poškozený byl, tudíž je vhodné si dávat velký pozor i na tak vzdáleně bezproblémovou součástku, jakou je pasiv chladiče. Myslím, že testů najdeme v internetových časopisech dost, a to se širokou škálou grafických karet, takže bychom se měli dostat do obrazu. Nápomocna mohou být také diskuzní fóra, kde se zase dozvíme přímo zkušenosti ostatních uživatelů.


Velmi dobrý výkon
Ostatní chladiče jej při vyšších otáčkách dohánějí
Odpovídající cena
Ikona Odkaz na databázi
S otáčkami výkon klesá jen pomalu
Ikona Odkaz na databázi
Kvalitní zpracování
Ikona Odkaz na databázi
Excelentní styčná plocha chladiče
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 1030,- Kč s DPH

Za zapůjčení chladiče Zalman VF900-Cu děkujeme firmě JSComputers




Za poskytnutí grafické karty Gigabyte GeForce 7800GTX (GV-NX78X256V-B) děkujeme firmě Gigabyte

Za poskytnutí základní desky DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D děkujeme firmě RIDEA distribution