Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Závěr Megatestu notebooků

22.4.2003, Štěpán Mrázek, recenze
Závěr Megatestu notebooků
Minulý týden jste si mohli přečíst celkem pět recenzí různých notebooků. Dnes se podíváme na jejich finální srovnání. Klíčové informace pro nás jsou…
Minulý týden jste si mohli přečíst celkem pět recenzí různých notebooků. Dnes se podíváme na jejich finální srovnání. Klíčové informace pro nás jsou výkon notebooku, výdrž v režimu provozu na baterie, doba nabíjení a samozřejmě také výbava notebooku.

Ze všeho nejdříve si ale uděláme malou rekapitulaci všech pěti notebooků, přesněji tedy jejich parametrů. Jako nejvhodnější způsob jsme nakonec zvolili tabulku s výčtem klíčových parametrů:


Tab. 1 - Srovnání klíčových parametrů notebooků

Jak vidíte z tabulky, v dnešní době (a v ceně do 40 000 bez DPH) můžete dostat opravdu výkonný notebook, který bohatě stačí i pro náročnější práci. Já osobně bych se spíše přimlouval za 15 palcový displej s rozlišením 1024 x 768 - ne každý se mnou však musí souhlasit.

Krátce se ještě zastavím u mobilních či desktopových komponentů. Pokud využíváte notebook pouze doma či v kanceláři pak pro vás nehraje roli kapacita baterie a není pro vás důležitý mobilní procesor. Pokud ovšem často cestujete a používáte notebook v autě, kavárnách, atd. dbejte nato, aby byl váš notebook vybaven mobilním procesorem. Výrazně tím totiž zvýšíte výdrž na baterie…

Další věc u které se zastavím je infraport. Já osobně ho považuji za takřka nezbytný a poměrně často ho využívám ve spojení s mobilním telefonem (přístup do pošty či synchronizace kontaktů), pokud si pořídíte notebook bez tohoto portu, pak budete muset ještě přikoupit datový kabel k telefonu, což je cca 1000 Kč. Alternativou může být technologie Bluetooth, leč ne každý telefon je jí vybaven.

Předposlední drobnost, u které bych se ještě zastavil, je sběrnice USB. Osobně bych doporučil kupovat notebook se sběrnicí USB 2.0. Pokud budete chtít připojit periferie dle novější specifikace, jste pak odkázáni pouze na řadič do slotu PCMCIA. Počet portů není až zase tolik klíčový, neboť si můžete vždy periferie připojit k USB HUBu a ten následně připojit k notebooku.

Snad ještě úplně poslední drobnost, na kterou bych rád poukázal. Žádný z testovaných modelů nebyl vybaven technologií pro bezdrátovou komunikaci podle norem IEEE802.11b/g (což je jasně dáno zvolenou cenovou hranicí). V dnešní době bych již u nového notebooku na podpoře bezdrátových sítí trval…

Pozn.: Na dalších stránkách naleznete srovnání testovaných notebooků z hlediska výkonu, výbavy, výdrže v režimu provozu na baterie, ceny a záruky.