Red Rover: hra s reálným povrchem Marsu
25.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Že bychom měli šanci se projet na Marsu v roveru, na to zatím můžeme zapomenout, a tak musíme vzít zavděk leda hrou. Šanci nám dá titul Red Rover, který je založen na reálných datech ze sond NASA.
Konkrétně se zde uplatní data pořízená sondou Mars Reconnaissance Orbiter, která aktuálně stále krouží kolem Marsu a sleduje jej svým nástrojem HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), což je prostě fotoaparát s vysokým rozlišením. Díky ní máme detailní snímky Marsu nebo také následující snímek Země s Měsícem, když byl objektiv jednou výjimečně namířen od Marsu k nám. Tento snímek ukazuje schopnosti zařízení HiRISE, které dokáže na povrchu Marsu rozeznat i menší než 1metrové objekty. Dokázal tak na něm najít i rovery Curiosity a Opportunity.
Pro vytvoření (neúplného) 3D modelu Marsu pro hru Red Rover tak byly využity snímky z HiRISE, které zabírajíc stejná místa z různých úhlu umožnily vytvořit výškovou mapu. Pak už stačí jen řádně vytuněný rover schopný jezdit po povrchu planety jak po dálnici a v případě potřeby se pomocí svých raketových motorů vznést.
Hru tvoří jistý Alan Chan, který vyrostl v přesvědčení, že v tuto dobu už budou lidé běžně chodit po Marsu a objevovat ještě hlubší vesmír. Sám se tak rozhodl alespoň vyvinout Red Rover, který se nedá označit za hru představující nějakou výzvu. Na Marsu nebudeme závodit, ani plnit úkoly či cokoliv jiného. Můžeme se na něm prostě projet, zvolit si denní dobu a podívat se na známá místa, jako je třeba kráter Jezero, jedno ze tří míst, o němž se nejspíše stále ještě uvažuje pro přistání roveru Mars 2020.
Chan však nevytvoří pro svou hru celý model Marsu, ale devět ze zajímavých míst, mezi něž patří krom Jezera také kráter Victoria, Western Cerberus nebo South Olympus. Další místa mají přibývat postupně s dalším vývojem hry, která už je na Steamu k dispozici za 4,99 USD / 3,99 eur, a to i ve verzi pro Oculus Rift.