Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Repasované monitory: Jak koupit a neprohloupit!

13.6.2002, redakce SHW, článek
Repasované monitory: Jak koupit a neprohloupit!
Pokud stojíte před nákupem monitoru a váháte mezi monitorem novým a repasovaným, je tento článek určen právě Vám.
Výběr vhodného monitoru závisí na mnoha aspektech. Předpokládám, že máte již jasno v úhlopříčce (15" – 22") i typu obrazovky a budeme se věnovat jen technickým otázkám a parametrům.

Specielně u monitorů je důsledkem jejich technologické náročnosti velký výrobní rozptyl parametrů. Tedy i nové monitory z téže linky se mohou kvalitou obrazu výrazně lišit. U repasovaných monitorů navíc časem dochází ke změnám parametrů. Proto je u repasů vhodnější dát přednost značkovým typům, které vynikají především stabilitou svých parametrů. Mezi praxí „osvědčené“ typy patří EIZO, NOKIA, DELL, IBM, COMPAQ a další.

Z toho plyne zásada první – nechat si monitor předvést v chodu. Je nutné monitor vyzkoušet hlavně na rozlišení a pracovní frekvenci, kterou hodláme používat. Nejlépe u 17" 1024*768 (v dané paletě barev) a f=85Hz, ale co nejvíce. Proto doporučuji zkoušet monitor na kvalitní VGA, nejlépe Matrox, která se vyznačuje vysokou kvalitou obrazu.


Co tedy na zapnutém monitoru sledovat?

Na první pohled poznáme výrazně rozostřený obraz a nedostatečný jas či kontrast. Důležitá je možnost roztažení obrazu až do krajů obrazovky.
Pro detailnější analýzu monitoru je nutné použít speciální testovací program, například Nokia monitor test (ke stažení zde). Program zobrazuje testovací obrazce a umožní Vám diagnostiku klíčových parametrů monitoru.


Mezi jeden z nejdůležitějších patří homogenita bílé plochy – menu COLOUR. Je důležité zkontrolovat celou plochu obrazovky a odhalit tak případné vypálené obrysy na stínítku. Krom toho na bílé (černé) ploše poznáte i sebemenší škrábanec na obrazovce, neboť světlo se tam bude lámat či interferovat.

Dalším důležitým parametrem je test ostrosti – menu FOCUS. Slouží k vyhodnocení ostrosti monitoru ve středu a v rozích obrazovky. Rohy by neměly být rozostřenější než střed.
Podobně i test čitelnosti textu - READABILITY, zobrazený černý text na bílé ploše (i inverzně) by měl být stejně ostrý ve všech částech obrazovky.

S ostrostí je spjata i konvergence barev – CONVERGENCE, tedy schopnost zaostřit jednotlivé složkové barvy R G B do jednoho bodu. Zobrazením konvergenční mřížky posoudíte spojitost dílčích RGB úseček. Lepší monitory umožňují i jemné doladění konvergence přímo z menu monitoru (jinak to vyžaduje rozebrání monitoru).

Test linearity zobrazení – GEOMETRY oceníte při koupi monitoru pro CAD projektování a grafické aplikace. Zobrazené kružnice a čtverce by neměly vykazovat nelineární zkreslení.

Pro minimální únavu očí při práci otestujeme i stabilitu obrazu - SCREEN REGULATION. Elektronika monitoru musí při střídání černé a bílé plochy udržet stejné geometrické rozměry obrazu.

Z ergonomického hlediska by měla elektronika monitoru zvládat na zvoleném rozlišení snímkovou frekvenci alespoň 85 Hz. Nastavovací menu monitoru by mělo krom posuvů a roztahování umožnit korekci soudkovitosti a trapézovitosti, u kvalitnějších monitorů i lichoběžnosti a rotace obrazu.


Proruchovost

Otázka poruchovosti monitorů je neméně zajímavá. Pravděpodobnost poruchy je paradoxně největší u nových monitorů ihned po výrobě. Pak strmě klesá a minima dosahuje po roce až dvou provozu monitoru. Po této době poruchovost opět roste, však jen velmi pozvolně. Na repasovaný monitor můžeme z tohoto hlediska pohlížet jako na „dobře odzkoušený“. Nákup monitoru staršího 10 let však nedoporučuji. Několikaměsíční záruka by měla stačit na odhalení skrytých defektů, způsobených nejčastěji přepravou monitoru.

Tedy pokud Vámi vybíraný monitor projde úspěšně výše uvedenými testy, máte vyhráno. NOKIA test Vám doporučuji vyzkoušet i při koupi nových monitorů – výsledky jsou mnohdy překvapující.