Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Revoluce v oblasti výpočetní techniky

17.11.2001, , článek
Revoluce v oblasti výpočetní techniky
Stále se zvyšující nároky na výkon a kapacitu počítačů vedou k zamyšlení, kam až jsme se současnou technologii schopni zajít. Naprosto unikátní objev udělali genetičtí vědci spolu z mikrobiology na univerzitě v Berkeley v USA...
Stále se zvyšující nároky na výkon a kapacitu počítačů vedou k zamyšlení, kam až jsme se současnou technologii schopni zajít. Naprosto unikátní objev udělali genetičtí vědci spolu z mikrobiology na univerzitě v Berkeley v USA. Při výzkumech bakterií viru EBOLA zjistili, že tyto smrtelně nebezpečné vražedné viry jsou schopny za jistých podmínek pojmout poměrně velké množství informací. Při výzkumech bylo totiž prokázáno, že viry EBOLA vykazují do jisté míry inteligentní chování a jelikož se u nich vyskytuje takzvaná kolektivní inteligence podobně jako u hmyzích společenství, jsou schopny pojmout, zpracovat a vyhodnotit poměrně velké množství informací. Toho se dá poměrně jednoduše využít při výrobě supervýkonných procesorů, do kterých lze velmi snadno aplikovat prvky umělé inteligence a také k výrobě paměťových médií, které při velmi malých rozměrech budou mít kapacitu řádově stovek gigabajtů až několik terrabajtů při velmi malých nákladech na výrobu.

Ve fázi testování jsou již první prototypy mikroprocesorů a pamětí. Celý efekt spočívá v řízené elektromagnetické stimulaci virových bakterií EBOLA, které jsou naneseny na speciální křemíko-stříbřité vrstvy a vytvářejí tak jakési mikroinkubátory, ve kterých viry přežívají a řízeně se množí. Elektromagnetické stimuly simulují komunikaci mezi viry a umožňují tak libovolný zápis, čtení a odstranění informace z paměti či procesoru. Procesor či paměť tedy mohou pracovat na relativně nízkých frekvencích, řádově desitky kHz až jednotky MHz, což je při dnešních podmínkách poměrně snadné a levné na výrobu.

Projekt zastřešuje firma INTEL, Siemens a Hitachi a s prvními verzemi pro obchodní trh se počítá okolo roku 2006. To bude znamenat převratnou revoluci v oblasti výpočetní techniky, neboť při téměř zlomkových nákladech na výrobu získáme výkon mnohonásobně převyšující současné nejrychlejší počítače.

Jelikož viry EBOLA jsou smrtelně nebezpečné viry 4. třídy nebezpečnosti, výzkum se provádí ve specializovaných podzemních laboratořích. Výroba vlastních čipů se má později přenést do továren, které budou obíhat na oběžné dráze kolem Země aby se zamezilo případným katastrofám při haváriích a úniku těchto nebezpečných virů.

Biologové spolu s genetickými inženýry již pracují na mutaci viru EBOLA, jejímž cílem bude virus e-EBOLA (Electronics EBOLA). Tyto viry mají být v konečné fázi bezpečné pro lidský organismus a dále bude u nich rozvinuta schopnost ještě větší komunikace mezi sebou a plánuje se také zlepšení jejich schopnosti pojmout velké množství informací. Výzkum nového typu viru ovšem bude trvat několik let, vše je ve fázi návrhů a prvních testů.


Poznámka redakce:
Jak se dá z předchozí zprávy odvodit, tak pro procesory tzv. "budoucí" generace již nebude prioritní chlazení, ale těsnost pouzdra. Patrně nepůjde, jako doposud, o jednoduché ploché pouzdro z vytvarovaného plechu, ale vědci patrně budou muset vyvinout nějaké speciální. Pravděpodobně půjde o speciální hermetické pouzdro s dvojitým pláštěm (obdobně jako je tomu např. u jaderných elektráren). Další otázkou je pak samotná patice, ale odpověď na tuto otázku raději nechejme odborníkům...