Robotická píďalka potřebuje k pohybu jen světlo
3.7.2017, Jan Vítek, aktualita
Výzkumníci ze dvou evropských univerzity přišli s malým robotem, pokud tak můžeme výsledek jejich práce nazývat, který potřebuje ke svému pohybu pouze světlo. Zatím jde jen o prototyp neurčitého tvaru, ale fungující.
Píďalkovitý pohyb nového robota zajišťuje speciální polymer, který byl vyvinut na Eindhoven University of Technology a Kent State University. Ten ke své práci potřebuje pouze světlo určité vlnové délky.
V aktuálním stavu je tento robot prostý rámeček, který protíná polymerový proužek obohacený o krystaly měnící svůj tvar v reakci na světlo určité vlnové délky. Tento proužek je na svůj rámeček moc velký a právě díky tomu se vlní a pohybuje celým "robotem".
Konkrétně se zde využívá k vybuzení krystalů jedna fialová LED, pod jejímž svitem se ihned deformují, přičemž v tomto případě je důležité, aby byla vhodně nasměrovaná, aby vznikl oscilační pohyb vnitřního proužku. Světlu vystavená strana totiž zachytává fialové světlo a pracuje, zatímco část ve stínu zůstává v klidu. Vlivem vlnění se ale osvětlená část dostává pravidelně do stínu, což způsobí její opětovné vrácení do původního stavu a tak pořád dokola. Vhodným nasvícením tak lze zařídit, aby robotická píďalka lezla buď ke zdroji světla, nebo dál od něj.
Důležitá otázka ale je, k čemu může taková věc posloužit? Dle autorů by bylo možné tímto způsobem vnášet malé objekty do těsných prostor, takže si můžeme představit třeba nového robota pro jeskyňáře a pak tu je i nápad s lezoucí armádou čističů solárních panelů. Z toho je tak trochu patrné, že sami autoři pořádně nevědí, k čemu by to mohlo být dobré.
Zdroj: Extremetech