Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
8.9.2020, Jan Vítek, aktualita
Roman Space Telescope americké NASA má být schopný lovit i planety, které se volně pohybují ve vesmíru a nejsou součástí žádného hvězdného systému. K tomu bude zapotřebí kvalitní výbava. 
Jirka-77 (1175) | 9.9.202017:13
Je librační bod z hlediska gravitace kopec, nebo dolik. Jako ze kdyz v nem bude umisteny dalekohled a nebude presne v libracnim bode a nemel by pohon, tak za nejakou dobu z nej uleti nebo se bude pohybovat v okoli libracniho bodu podobne jako na obezne draze?
Odpovědět0  0
honza1616 (3730) | 12.9.202016:56
Bude se pohybovat podobne jako na obezne draze,bude obihat slunce ve stinu Země
Z pohledu pozorovatele na zemi­(Zemi­) bude na obloze krouzit a z pohledu nad planetární rovinou tedy z pohledu nad slunecni soustavou bude litat po jakési vlnité draze.
https:­/­/www.google.com­/search?q=jwst+orbit&client=firefox­-b­-m&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjltMvq6­-PrAhVQDewKHffQAboQ_AUIBigB&biw=1280&bih=672

Me by spíš zajímalo jak velký je prostor toho stínu
Vzpomenme si na fotku ­"Vycházející Země­" kterou pořídili astronauti Apolla, jak velká je Země pro pozorovatele na Měsíci
A Libracni bod 2 je mnohem dal, a jakeho je tedy stín tvaru, predpokladam že se zvětšující se vzdaleností od Země se zvětšuje, tak snad tam nebude za par let plno jako na LEO

Jeste me tak napada, i když to neni uplne k tomuto tématu, kolik plochy dokáže pokryt JWST vzhledem k tomu ze ma solarni stit jen na jedne straně a i kdyz bude v stínu Země bude muset stit byt natocen ke slunci, tzn ze JWST se bude otáčet okolo osy slunecniho větru, to je docela bída, to pokryje jen hodne malou cast oblohy
Odpovědět0  0
Jirka-77 (1175) | 12.9.202017:49
To jsme si nerozuměli, to není odpověď na mojí otázku, ale dík za odkaz na obrázky. Z obrázku je vidět že dalekohled bod L2 obíhá a to znamená že věc je v L2 uvězněná, že z něj neuletí a není potřeba dolaďovat polohu, aby se tam dalekohled udržel, takže z hlediska gravitace to je dolik a ne kopec, což je výhoda pro takové věci, ale zároveň se tam bude hromadit odpad.
Pokud jde o stín musí se se vzdáleností od Země zmenšovat, protože Země je menší než Slunce, teda pokud jde o plný stín, je to kužel a v nějaké vzdálenosti plný stín končí. Naopak částečný stín se se vzdáleností zvětšuje. To je prostor, ze kterého nevidíme celé Slunce, protože Země tam nějaký kousek zakrývá, ale ten nám je k ničemu. Tak je to jen geometrie co stačí kreslit ve 2D v řezu :­-­)
vidím, že L2 je od Země 1,5 mil. km, což je málo proti vzdálenosti Slunce a tak plný stín bude jen o málo menší než Země.
Kolik oblohy může JWST sledovat, no nevím, ale určitě se nemusí jen otáčet kolem osyn a určitě se může výrazně naklápět ke Slunci a od Slunce, protože štíty mají nějaký přesah. Kromě toho asi jde spíš o studium vesmíru a planet a nějakou statistiku kolik je jakých planet kolem hvězd a vývoj ve sledování, než že by šlo o zmapování celého prostoru. Na kterou planetu poletí sondy bude asi věc budoucích dalekohledů a teda najít v celém prostoru tu nejbližší vhodnou pro život bude až budoucí úkol.
Není mě úplně jasný proč se musí JWST stínit štítama když je ve stínu Země, jestli jde o světlo co zahne přes atmosféru, nebo o nějaké částice Slunečního větru co se za Zemí nějak rozptylují a pokryjí díky magnetickému poli i oblast stínu.
Třeba bude v budoucnosti lepší dalekohled ve stínu Jupiteru :­-)
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.