Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Rostislav Hučka
Za absenci foto zapnutého displeje se omlouvám, nenapadlo mě že na obyčejném displeji je něco zajímavého. Nicméně displej je dvouřádkový.
Odpovědět0  0
Nechci vám sahat do svědomí, ale zkuste si zkontrolovat zdroj vašich informací. Vzhledem k tomu že G711a používá 64 kbit­/s a G729 jen 8 kbit­/s tak kvalita přenášeného hlasu musí být hodně rozdílná. Předpokládám, že jste se asi spletl a máte na mysli kodek G726, u kterého je toto možné, neboť je to ADPCM s 32 kbit­/s. Vyzkoušet si to můžete na bezšňůrovém telefonu DECT, který právě tento kodek používá pro přenos dat mezi ručkou a základnou. Zkoušejte akorát na klasické pevné lince nebo ISDN.
Pozn. k G711: G711 není tak úplně bez komprese jak na první pohled vypadá. Analogový signál je totiž kvantován 12­-bitově a pak jen nelineárně převedeno na 8 bitové vzorky, vzorkovací kmitočet je 8 kHz. Existují dva standardizované transformační přepisy A­-law používaný v Evropě ­(odtud G711a­) a m­-law ­(pro šťouraly vím že tam má být mí ale nevím jak ho tady napsat­) používaný v Americe.
Odpovědět0  0
Přehled kodeků a uvedené rychlosti byly spíše informační, leč byly reálně odměřené pomocí bwm­-ng, takže je to rychlost se vším všudy na L2. S těmi 11 kbit­/s to byl je odhad a nestrefil jsem se.
Co se týká faxování máte samozřejmě pravdu, že T.38 je určitě lepší než G711a, nicméně je pak potřeba použít vámi zmiňované zařízení Cisco za více $$ levnější T.38 neumí nebo umí nekompatibilně. Navíc ne všichni VoIP operátoři podporují T.38 Pro SOHO použití je určitě lepší použít G711a.
Odpovědět0  0
Ještě komentář k rychlostem, pokud máte rychlost nastavenou pomocí QoS na vrstvě IP ­(u WiFi to jde i na vrstvě MAC, ale moc se to nedělá, uměl to ZCOM XI­-1500­), tak tento údaj není pro SIP vůbec relevantní. Když totiž běží hovor, tak se generuje periodicky ­(obvykle každých 20 ms­) paket ­(velikost závisí na kodeku­), který buď router zahodí nebo propustí. Pokud poskytovatel aplikuje nějakou prioritizaci paketů podle služeb, tak by mělo jít volat bez problémů i při vysokém zatížení sítě.
Odpovědět0  0
Protože spolupracuji s Dial Telecom, který tento kodek nepodporuje. Jinak tento kodek je jedním z poměrně nekvalitních. Standardní bitrate 8 kbit­/s není nic moc pro kvalitní přenos řeči. Po zabalení hlasu kódovaného G729 to RTP protokolu očekávejte rychlost cca 11 kbit­/s.
Více info o kodecích zde: http:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/G729
Odpovědět0  0
Odpověď J.D. je triviální a pravdivá
Druhá odpověď souvisí s tím, že když je ve WiFi síti velký provoz ­(hodně aktivních klientů na AP­), tak download blokuje upload. Důvodem je fakt, že WiFi používá poloviční duplex a že se pro oba směry přenosu používá stejné sdílené médium.
Pozn.: U Wimaxu to tak není, kanály jsou odděleny buď frekvenčně ­(FDD, povoleno u nás­) nebo časově ­(TDD, používá se kdekoli jinde)
Odpovědět0  0