Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozhovor Světa hardware s Frankem Paffrathem, VIA Technologies, Inc.

16.1.2001, Zdeněk Michálek, zpráva
Rozhovor Světa hardware s Frankem Paffrathem, VIA Technologies, Inc.
Co je nového a jaké je pozadí vývoje nových Socket 370 kompatibilních procesorů se značkou Cyrix III jsme se ptali za Vás.
Nesnáším ty dlouhé cesty do Prahy… Ale co dělat, když naprostá většina zajímavých lidí z IT oblasti dorazí – a to ještě v ideálním případě – letadlem jen na skok do našeho hlavního města. Do přerovské redakce Světa hardware je nepřitáhnu, ani když jim barvitě popisuji předností našich redakčních kolegyň… No, jejich chyba, sami nevědí o co přicházejí (anebo špatně rozumějí anglicky :-)

Takže do Prahy - konkrétně do hotelu Renaissance – jsme dorazili hlavně proto, abychom dali kus řeči s lidmi z VIA Technologies, Inc., kteří v Praze začínají své evropské turné představující stávající a budoucí strategii a produkty VIA. Turné je zaměřeno v první řadě na procesory Cyrix III s jádrem Samuel 2, které by měly být horkým želízkem VIA v letech následujících. Věřím, že podrobnosti o novém procesoru jste si již přečetli v předchozím článku, takže nebudu znovu opakovat již řečené. O čem jsme si povídali s Frankem Paffrathem, inženýrem podpory VIA Technologies ?


Má první otázka je nasnadě: když Intel před několika lety uvedl svůj Celeron 266, který stejně jako první verze vašeho Cyrixu III neměl osazenu L2 Cache, bylo to několik měsíců poté vyhodnoceno jako marketingová chyba, protože při výrazně vyšší ceně propadl svou výkonností ve většině testů (byl jen o něco málo rychlejší než klasické Pentium se stejným taktovacím kmitočtem). Proč jste riskovali stejné problémy u Cyrixu III ?

„V první řadě je třeba zdůraznit, že Cyrix III je zaměřen na trh „informačních PC“, které nevyžadují takovou výkonnost v 3D instrukcích a FPU jako „herní“ počítače. V této oblasti se tedy tato nejvýraznější slabina Cyrix III (s jádrem Samuel 1) neprojeví.
Ale abych neuhýbal od otázky: ano, pracovníci našeho vývojového týmu v Austinu měli problém umístit na rozměrově velmi malý čip L2 Cache. Tento problém se podařilo odstranit přechodem z 0,18um na 0,15um technologii použitou u jádra Samuel 2. Se změnou dále souvisí i to, že bylo možné použít nižší napájecí napětí jádra (1,5V oproti 1,8V u Samuel 1) a zachovat tak při vyšším výkonu a vyšší složitosti procesoru jeho příkon na zhruba stejné úrovni.“


A nebylo to náhodou trochu i tak, že jste si říkali, že L1 Cache, která je na procesor této kategorie nezvykle velká (shodná např. s Athlonem), bude pokles výkonnosti související s absencí L2 Cache dostatečně kompenzovat ? A když se pak u funkčních vzorků ukázalo, že skutečnost je o pár procent horší než se očekávalo, padlo rozhodnutí začít s tím co je ?

(úsměv, pokrčení rameny…) „Možná…“


Jaké hlavní změny plánujete u připravovaného jádra Ezra ?

„0,13 um technologie a z toho vyplývající záležitosti: dále snížené napájecí napětí jádra, zvýšený pracovní kmitočet – a mj. redesign FPU.“


Takže výkon v oblasti operací s plovoucí desetinnou čárkou a následně i 3D instrukcí by měl již být plně porovnatelný s Celerony ?

„Ano, minimálně porovnatelný.


Pokud se v testech ověří údaje, poskytované VIA, měl by být – s výjimkou výkonu FPU a zpracování 3D instrukcí, které s výkonem FPU úzce souvisejí - nový Cyrix III s jádrem Samuel 2 výkonnostně téměř přesně na úrovni stejně rychlého Celeronu. Pokud bude zároveň cena Cyrixu III výrazně nižší než cena odpovídajícího Intel Celeronu (a o něco nižší než cena odpovídajícího AMD Duronu), dá se předpokládat úspěch na cenově orientovaných trzích jako je i český trh. Můžete nám něco říci o cenových plánech Cyrixu ?

„Konkrétní cena je bohužel záležitostí našich marketingových specialistů a já se k ní nemůžu vyjadřovat. Na jedné straně nechceme v žádném případě způsobit nové kolo cenové války na trhu procesorů, na druhé straně však musíme vzít v úvahu, že se jedná o nový produkt, jehož uvedení na trh musíme marketingově podpořit.“


Takže - dá očekávat výrazný pokles cen současných Cyrixů založených na jádře Samuel 1 a současně velmi příznivé ceny nových modelů v okamžiku jejich uvedení ?

„Ano, myslím že cca v průběhu jednoho měsíce budete velmi příjemně překvapeni.“


Trochu z jiného soudku. Jak je velký tým lidí, kteří na vývoji nového procesoru pracují ?

„Původní tým zhruba 16 lidí, které jsme „zdědili“ od IDT, se rozrostl na cca 75 – 80 lidí. Vlastní vývoj probíhá v Austinu, Texas, USA.“


A kdo procesory vyrábí ? National Semiconductor ?

„Ne, výroba probíhá u „dvorního“ výrobce VIA - TSM Taiwan.“


To jsem nevěděl že na Taiwaně už mají v běžné výrobě zvládnutou technologii 0,13um…

„Zatím skutečně ne, ale v okamžiku kdy bude uveden 0,13um nástupce Samuela II nazvaný Ezra bude vše již připraveno.“


Dá se konečně očekávat zlepšená podpora evropského trhu ?

„Ano. V Německu byla před necelým půlrokem založena pobočka VIA Technologies, která má mj. v popisu práce i starost o bývalé země východní Evropy.“


- - -

Výsledkem povídání s pány z VIA byla zároveň dohoda o spolupráci se Světem hardware, takže – těšíme se na slíbené vzorky a na jejich recenze !