Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samostatný VR headset Oculus Quest bude fungovat i s PC

26.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Samostatný VR headset Oculus Quest bude fungovat i s PC
Oculus Quest je samostatně použitelné zařízení, které neslouží jen jako výstupní periferie. Má veškerý potřebný hardware, ovšem dosud nemohlo být využito stejně jako PC VR headset. Ale to se změní. 
Oculus Quest byl představen právě před rokem jako zařízení disponující vlastním hardwarem, který je založen na čipu Qualcomm Snapdragon 835. Přímo na tomto headsetu tak běží systém a pod ním pak aplikace či hry, ale pokud jsme chtěli provozovat něco náročnějšího na PC, museli jsme si pořídit ještě jeden headset. Oculus nám nyní umožní na headset Quest napojit PC, což tak představuje zásadní vylepšení a rozšíření jeho možností. 
 
 
Na to si ale budeme muset ještě počkat, neboť Oculus Quest dostane novou funkci teprve v listopadu, ovšem ta bude k dispozici zdarma a pro všechny majitele. Daná funkce se bude jmenovat Oculus Link a využije kabel s rozhraním USB-C, aby Quest pracoval stejně jako Rift. Možnosti se tím rázem prudce rozšíří.  
 
Otázka je, jaké rozhraní na straně PC k tomu bude stačit, neboť pod USB-C se může ukrývat mnohé od prostého USB 3.0 po Thunderbolt 3. A jde také o kabely, přičemž Oculus bude prodávat vlastní kabel, v jehož případě bude funkce zaručena. Nicméně v případě samotného rozhraní s jistotou nevíme, co bude stačit, ale dle komentářů na Redditu by nemělo být zapotřebí nic zvláštního jako GPU s výstupem na USB-C. Zapotřebí by měl být prostě jen port s USB 3.0, čili naprosto standardní výbava, a to i v podobě konektoru A, pokud se pak použije redukce na C. A nejde jen o tip nezúčastněného člověka, nýbrž o informaci od uživatele s přezdívkou HiFiPotato, zaměstnance firmy Oculus. Headset se bude schopen z USB portu zároveň napájet a pokud z rozhraní získá dostatek energie, rovněž i dobíjet. 
 
Pokud ale někdo bude chtít využít VR headset především s PC, pak by se měl poohlédnout po jiném modelu už jen kvůli tomu, že Quest nabízí obnovovací frekvenci jen 72 Hz oproti 90 Hz původního Rift. Jak dobře víme, v případě VR je vysoká obnovovací frekvence mnohem důležitější než u monitorů a může být na pomezí mezi příjemným zážitkem a těžkým bolehlavem. 
 
Vedle toho také Oculus Quest někdy na začátku příštího roku dostane schopnost sledovat pohyby rukou a prstů pomocí vlastních kamer, což nabídne nové možnosti pro ovládání aplikací a her bez použití jakýchkoliv ovladačů. Jak dobře to vše bude fungovat, to se ale teprve ukáže.