Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Savage2000 – první testy

2.11.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Savage2000 – první testy
GeForce killer? Ještě se uvidí.
Na trhu s grafickými kartami začíná být pomalu těsno. Ceny Voodoo3 či Rivy TNT začínají být přijatelné i pro normální uživatele, proto je stále složitější se prosadit s novým typem karty. Jediným řešením je nabídnout výrazně více, než konkurence. To se například podařilo společnosti NVIDIA s čipem GeForce256. Tento čip zvládá kromě standardního mapování textur i náročné grafické operace (osvětlování, transformace a podobně). Odlehčí se tak hlavně procesoru, který musel tyto výpočty provádět, takže se zejména při hraní her objeví vyšší výkon i na slabším počítači. Podobnou strategii zvolila firma S3, se svým více jak dva roky připravovaným čipem Savage2000.

Technologie S3TL
Jedním z hlavních trháků čipu Savage2000 je technologie S3TL. V ní je zahrnuta například hardwarová podpora osvětlování až z 8 zdrojů (na současných kartách docházelo při zvyšování počtu světelných zdrojů k podstatnému snížení výkonu, S3 uvádí, že při použití až 8 světel současně se snížení výkonu neprojeví). To ale není vše. S3 uvažuje i o vzájemném využívání čipu Savage2000 a procesoru. Pokud například nebude karta stíhat - nevadí, část výpočtu provede za kartu procesor. Součástí S3TL je také podpora počítání polygonů, které by mělo být 4x-10x rychlejší než bez karty (dle specifikací výrobce). Umožní to firmám vyrábějící hry vytvářet propracovanější a detailnější hry.

Další technické vymoženosti
Dle interview s Paulem Ayscoughtem uveřejněném na webu bude mít první verze “jen” 32 MB paměti (maximum, které čip podporuje je 64 MB). Ovšem S3 disponuje poměrně dobrou kompresí textur (S3TC komprese). Ve hrách se tak do paměti vejde až 132 MB textur. Také další technické parametry znějí velmi slibně. Například Savage2000 je první grafický čip, který je vyráběn 0.18 mikronovou technologií. Bude mít proto menší spotřebu a nebude jej potřeba aktivně chladit, tak jako konkurenci. Frekvence čipu bude maximálně 200 Mhz, podobně i paměť bude moci běžet na 200 Mhz frekvenci.

A jak je to ve skutečnosti
Minulý týden proběhla akce S3 Savage2000, kde byly provedeny první testy. Takže se můžeme podívat, jak je to s výkonem “divocha” ve skutečnosti. Hned první, co mě překvapilo, byla frekvence testované katry a frekvence paměti. Místo slibovaných 166Mhz (a u dražšího modelu 200Mhz) běžela karta na pouhých 125Mhz (paměť na 155Mhz). To se samozřejmě projevilo i na výsledcích testů. Dle pracovníků S3 se jednalo o preview verzi karty, na trh bude uvedena rychlejší, na jakém kmitočtu však zatím není jasné.

Výkon byl (jak již se stalo u grafických karet téměř pravidlem) testován na hře Quake 3. Pokud se podíváte na výsledky testů, zjistíte, že v nízkých rozlišeních a při nastavení kvality na “fastest” karta docela dost zaostává za svým největším konkurentem GeForce256 a je přibližně stejně výkonná jako TNT2 Ultra (což je dle mého názoru způsobeno zejména nízkým pracovním kmitočtem karty). Ovšem ve velkém rozlišení a kvalitě “best” je výkon GeForce256 vyšší jen o 10%-20% (v rozlišení 1200x1600 je S3 dokonce rychlejší).

Ještě se ukáže...
Musíme vzít v úvahu, že byla testována pracovní verze karty s čipem Savage2000, ovladače by si jistě také zasloužily doladění (například vzájemné rozdělení výpočtů mezi procesor a kartu není zatím naimplementováno, i když ho karta podporuje). Výkon je pro běžného hráče v současné době více než dostačující a zdá se, že je karta připravena i na hry budoucí generace (dobrá komprese textur, operace s polygony...). Nechme se tedy překvapit, Savage2000 by měla být uvedena do vánoc. Plánovaná cena je kolem $150, což je značně méně, než stojí GeForce (kolem $250). Ale za měsíc či dva se toho v cenách může ještě mnoho změnit, takže nám nezbývá nic jiného, než čekat na oficiální uvedení.

Pro zájemce doporučuji sajtu www.savage2000.com, kde najdete bezpočet informací.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.