Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od shinigami
Mozna spis prebyva, po zkusenostech s trackpointem bych ufik ten touchpad, stejne to clovek vypina...
Odpovědět0  0
vam nikdo jiny neda...
Odpovědět0  0
Procesory v PC maji od dob K5­/P­-Pro taky RISC jadro, ktere je obalene prekladaci vrstvou z instrukcni sady x86 do vnitrniho kodu.
Odpovědět0  0
asi tak, treba titanovou belobou se bezne natiraj zdi;)
Odpovědět0  0
Vsude jinde je to taky reklama na ACS, zatimco tady na NVidii:­).
Odpovědět0  0
Skoda, clanek je pekny, ale takhle vypada spis jak reklama na Intel.
Odpovědět0  0
A, ciste pro zajimavost, kdyz se to tu pitva, mate zmerenou spotrebu?
Odpovědět0  0
Ale porad je rozdil, jestli si vezmu slaby zdroj, ktery ma mit 80% ucinnost od 40W vys, nebo neco silneho, co se bude chovat kdovijak. Z cehoz teda navic plyne otazka, proc tak uspornou desku testujete s 650W zdrojem a ne necim mensim.

No to jsem udelal, a 50W ­(Atom­) vs 60W ­(AMD ­- https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-16D0096941CAC092C12574380059349C.html­) me vyslo nejakych 20%, coz neni nic velkeho. A dalsi testy ukazuji jeste lepsi vysledky.
Odpovědět0  0
Ono zalezi, co si vyberete za zdroj, pokud sahnete po necem +­- 200W s vysokou ucinnosti, tak se bude slusne chovat i pri odberu kolem 50­-80W. Ale pak taky muze byt drazsi nez deska s procesorem;­).

Jinak by me zajimalo, co je pro vas ­"daleko vyssi spotreba­". Sestava s 780g vam v idle vezme kolem 60W ­(viz napr. drivejsi clanky tady na SH­), ta vase s atomem 50W, to zas takovy rozdil neni. Ano, s plnou zatezi bude brat vic, ale vykon je pak uplne jinde a pri bezne cinnosti ­(mj. diky vyborne integrovane grafice­) se na plnou zatez stejne nedostane.
Odpovědět0  0
To je hezke, ze v budoucnu bude...

Jinak nevim, co ma quad core spolecneho s namitkou, ze Atom je na svuj vykon­/velikost predrazeny ­(nebo lepe optimalizovany na zisk Intelu?:­). Pokud clovek nechce zrovna mini notebook, vyjde mu lepe o neco drazsi kombo 780g + nejaky usporny athlon, zvlast kdyz si pohraje se snizenim napeti a frekvence. Za cenu kapku vyssiho prikonu ma mnohem rozsiritelnejsi sestavu s vykonejsim jak procesorem tak integrovanou grafickou kartou a vetsi moznosti rozsireni i pripojeni periferii.
Odpovědět0  0
Marzi z Atomu ma hlavne Intel, osekany cip, levna vyroba, vysoky provize, co chtit vic. Pritom treba s AMD Geode se takovyhle hracky daly stavet uz davno, jen se ted holt marketingu povedlo vnutit lidem, ze to chteji...

Co se superdel tyce, ono se dneska pomalu tezko kupuje neco jinyho, kdyz kombo MB + dualcore CPU + 4GB pameti poridite pod 5 litru;­). Samozrejme, poridite sestavu i za 100000, ale beznym uzivatelem nevyuzitelny vykon uz je skoro zadarmo.
Odpovědět0  0
Tak pokud ti 3.5W prijde jako zravy procesor, a to jeste na plny vykon a ve srovnani 2.5W atomu... Spis by bylo zajimave, kolik spotrebuji pri nejnizsi frekvenci, na ty pobezi 99% casu...
Odpovědět0  0
Spotreba se obvykle meri v idle a pri max. zatezi, ale zajimave by bylo i mereni pri jinych aktivitach. Pokud mam pocitac treba jako jako multimedialni centrum, tak se vetsinu casu bud flaka a nebo prehrava hudbu­/video, s tim ze prvni vezme radove procenta, druhe podle kvality prehravaneho videa. Co treba zaradit test prehrani bezneho DivX­/DVD­/BlueRay disku, a merit prumernou zatez CPU ­(+ navic bude videt jaky aspon potrebuju CPU na plynule prehravani­) a jeho spotrebu pritom, nebo jeste lepe rozdil spotreby cele sestavy mezi klidem a prislusnou aktivitou, prece jen to co Intel setri na spotrebe CPU zas dohani cipsetem...
Odpovědět0  0
Mozna kdyby redakce pred TZ pripsala slovicko ­'ceske­', hned by to bylo jasnejsi:­).
Odpovědět0  0
Mam doma disk od konkurence, a ten kdyz se vypne, tak zere dokonce 0 W.Gb­-1. Jeste par zlepseni a je z toho elektrarna;)
Odpovědět0  0
1­) pouzivat soft, co si zkompilujete na miru ­- treba linux;­)
2­) pouzivat soft, co se kompiluje az na miste ­- treba java
3­) doufat, ze se vyrobce rozhoupe a doda knihovny­/verze pro danu CPU, coz ale asi nebude vetsinovy pripad...

kazdopadne alternativy jsou;)
Odpovědět0  0
V tomto segmentu uz byly i frekvence prez 3GHz, diky mobilnim Pentium 4. Vykon dnes nejspis bude o kousek jinde, ale frekvence fakt nic noveho neni...
Odpovědět0  0
2 miliony dvoujader slepenyc po dvou do jedne skatule by imho znelo lepe;­).
Odpovědět0  0
Ta chyba byla v deleni, a ten vtip vypadal nejak tahle:

Motorola: Heelee, puuntoo, kooliik jee 4 ­/ 2?
Pentium: 3
Motorola: Aalee too jee spaatnee....
Pentium: Ale rychle!
Odpovědět0  0
tak to by cipu meli dat nobelovku, ze dokazal ohrat kapalinu tak vysoko nad bod varu, aniz by doslo k prechodu do plynne faze:­))
Odpovědět0  0
AMD CPU zalozene na K10 jsou skutecna 4jadra, na rozdil od intelich bastlu. Krom toho uz maji byt pripravena na sliti dvou takovych celku do jednoho nativne 8jadroveho CPU, opet ne slepenec 2 cipu v jednom pouzdre.
Odpovědět0  0
hele, a nemelo by to fakt jit poznat pohledem podle toho jak to lame svetlo? prece jen na jemnejsich strukturach by ten rozklad barev mel vypadat jinak...
Odpovědět0  0
uvidime;­) ono intel uz nam sliboval ruzne veci, a ne vzdycky se mu to vydarilo, viz P4 na moooc GHz atd. Krom toho jsou i jine platformy nez x86, nakonec je to jen o aplikacich, ktere na tom budes behat.
Odpovědět0  0
taky me to zarazilo, vzhledem k tomu, ze 286 trvala skoro kazda instrukce vic taktu, nemela spoustu vymozenosti dnesnich CPU atd atd tak me to prijde dost malo... a aby tim myslel 100x rychlejsi na jtejne frekvenci, to me zas prijde trosku moc, i kdyz tezko rict...

a ta cenova vyhodnost, vzhledem k tomu, ze v zacatcich si 286ku mohl dovolit skutecne malokdo;)
Odpovědět0  0
No jasne, i normalni uzivatel uvita to, ze na Intenetu bude mit lepsi a vykonejsi servery, ktery mu dodaj lepsi a sviznejsi stranky, levnejsi hosting atd;­).
Odpovědět0  0
No a nebo by se ukazalo, ze x86 platformu nepotrebujeme tak, jak si porad myslime, a probehl by rychly presun na jina CPU.:)
Odpovědět0  0
Myslis tu R600, od ktere zatim prosakl jeden pochybny benchmark? Bych prece jen pockal na uvedeni...
Odpovědět0  0
kde kdyby vse ticktockovalo dle predpokladu tak mame 20GHz procesory... uvidime jak dopadne Barcelona, pokud dle tvrzeni, tak ma Intel zas par let co dohanet.
Odpovědět0  0
Udelat X2 bylo relativne snadne, ale to jen diky tomu, ze s tim pocitali od zacatku. Vem si jak dlouho trvalo intelu dostat se prez lepeni dvou cipu vedle sebe na jednu placku...

Jinak i u K8 dochazelo k vylepsenim, pribyly SSE3, podpora virtualizace, byla vylepsena sprava napajeni. Pravda, ze slo stale o stejnou architekturu a ze s novou trochu zaspali, ale uz brzo se ji dockame a uvidi se jak to bude vypadat. Pekne je, ze opet premysli dopredu, a ze se mozna brzo dockame nativne osmijadroveho CPU a ne nejake slepeniny ala Intel...
Odpovědět0  0
k tomu, kde to vyuziju, t.j. grafika, vypocty, atd. Ta 80 jadrova mrcha pujde do stejneho segmentu pouziti, na office 80 jader skutecne potreba neni.. Krom toho bez pro nej optimalizovanych knihoven bude tak jako tak problem z nej ten vykon vyzdimat, ukocirovat desitky jader uz je docela problem...
Odpovědět0  0
a muze jim i svitit:­) ale podle nadpisu jsem spis doufal ve zdokonaleni jader nez tohle.. kazdopadne uvidime kde budou GPU, nez tohle vyjde;)
Odpovědět0  0
Na miste by bylo spis ­- opet se priblizuji procesorum;)
Odpovědět0  0
Ty asi nepamatujes stare dobre celery od P­-III, co?:)
Odpovědět0  0
10% uz neni tak velky rozdil, skoro by stalo za uvahu, jak by vypadal souboj athlon x c2d kdyby se athlonu nafoukla L2 kes na 4MB.Uvidime co barcelona;­).
Odpovědět0  0
Dulezite to je, ted jeste aby to AMD ustalo, jinak si na dalsi slevy a zlepsovani pekych par let pockame...
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, ze nektere prispevky jsou starsi nez tyden, tak to asi pobezi dele. Krom toho nejde o nejakou anketu, jak vyplyva z z clanku, ale o to, aby se lide obecne vujadrili, co by si prali. Nekdo se vyjadril ze by si pral linux a nasledne byl jeho nazor podporen tolika lidmi, ze se umistil na prvnim miste v zebricku. Druhe misto obsadila predinstalace OpenOffice, na tretim je zase linux, v prvni desitce ma podpora OSS vetsinu. To jen tak pro upresneni;)
Odpovědět0  0
To ano, ale kdyz budete tech mit chtit mit MOC, bude to MOC teplomeru a MOC dratu. Takhle sice bude MOC optickych vlaken, ale info o teplote se muze sbirat na jednom miste, a ta vlakna asi taky muzou byt tenci, tezko rict... Ono v konecnem efektu by se dalo proti komponente posadit kamerka a snimat teplota s presnosti na zlomek milimetru... No kazdopadne cekam kdo prvni prijde s pruhlednym plastem notasu, aby ty barvicky byly dobre videt;)
Odpovědět0  0
to bude radost za tohle platit ruznym vyderacskym skupinam...
Odpovědět0  0
No jak se to vezme, sice jsou male vsechny, ale porad se nedaji nasypat do kapsy atp. Idealni stav bych videl tak na tloustku a sirku konektoru, dlouhe tak 2 ­- 3cm at se na to da treba neco napsat, s cenou aby cloveka moc nemrzelo, kdyz nejaky to pulgigo vytrousi.. diky pidirozmerum by pro ne zarizeni mohla mit zapustene sloty aby to necouhalo, nebo treba jen zasobnicek po strane;)
Odpovědět0  0
Clanek je moc hezky, jen bych se primlouval za cesky nazev tepelna trubice, to vecne heatpipe docela taha za oci;­)

Jinak pisete ze ­"U heat pipe, se kterými se setkáte v počítačích lze vodu jako pracovní látku použít.­" Co se v nich ale pouziva doopravdy?
Odpovědět0  0
Divej se na to tak, ze at si koupis cokoliv, tak tomu za pul roku klesne cena a objevi se neco novyho. Imho by ses mel zamyslet, jestli chces vazne narvat tolik penez do CPU a nebo si vzit trochu slabsi a o dost levnejsi a rozdil dat do pameti, lepsiho displaye atd. A nebo se rovnou smirit se slabsim kompem s tim, ze za usetreny peniz a penize z prodeje si za dva roky stejne koupis jiny lepsi...

Jinak AMD ma v pulce roku prijit s novym jadrem, a pry o dost rychlejsim tak uvidime;)
Odpovědět0  0
Taky me to zaujalo;)
Odpovědět0  0
Tak treba si proti sestce trochu pomuzou;­) Ale zaklad je v tom, ze velka cast tech stazeni je zalezitost automatickeho update a ne touhy usera si neco nainstalovat.
Odpovědět0  0
Vodikovy clanek neznamena nutne bombu s vodikem.. Vodik se da vazat do dalsich latek ­(rozpousti se v nekterych slitinach ap.­) pripadne ziskavat z jineho paliva a nasledne pouzit.
Odpovědět0  0
Noo, vis jak se takhle na ulicich prodavaji bomby s propanbutanem?:)
Odpovědět0  0
aby to nakonec cele neproslo stolem a nasledne podlahou:)
Odpovědět0  0
Zmena prepocitavaci tabulky v monitoru nestoji v podstate nic, to blikani by byl asi problem, na druhou stranu zas je to resitelne na urovni monitoru, pocitac by dal daval svych N bitu barev. Pravda je, ze monitor by pak musel byt chytrejsi a obsahovat nejaky ten buffer atp.
Odpovědět0  0
Co se regulace tyce, monitor dostane nejakou sekvenci cisel, a musi mit prevodnik hodnota­->napeti na bunku. Co brani tomu, aby se tenhle prevodnik prenastavoval podle potreby? I kdyby melo jit o nekolik predpripravenych a zkalibrovanych kroku predem nadefinovanych od vyrobce a ne o plynule otaceni ­'cudlikem­'..

Pripadne, pokud to opravdu zvlada zmeny jasu v radu mikrosekund, tak nechat pixely blikat dle potreby. Coz by ostatne mohlo resit i nizsi pocet barev..
Odpovědět0  0
intel si udela odbytiste pro dalsi sve produkty...
Odpovědět0  0
Taky bych to tak videl, barvivove clanky pripadne pouziti kvantovych tecek vypadaji vyrazne zajimaveji nez kremikove, daly by se vyrabet v plachtach, levneji a teoretickou ucinnost maji taky vyrazne vyssi.

Pak jeste poradne ultrakondenzatory na skladovani stavy a kompenzovani dob bez slunicka a budem za vodou;)
Odpovědět0  0
Nezrala blahe pameti pro masy urcena P4 to same ne­-li vic?
Odpovědět0  0
Tipl bych, ze aspon 90% uzivatelu si dneska vystaci s lowend CPU i GPU, tak proc to neslit do jednoho kousku a nesekat to na tuny?

Dalsi vec ­- pokud se jim to podari udelat s malou spotrebou, dala by se z toho spachat zajimava, s PC kompatibilni, prenosna reseni..
Odpovědět0  0
Tak tak, jen at se nam popohani k lepsim zitrkum;­) Conroe ma sice trochu navrch ne vykonu, na druhou stranu Athlon na tom byl proti P4 stejne, ne li lepe.. A AMD ma jeste jine vyhody, vykonou sbernici, cerstve zakoupenou ATI atd.. A vize zakladni desky s nekolika obecnymi sockety, do kterych si clovek nastrka potrebnou sestavu CPU, GPU a dalsich kopru podle potreby ma neco do sebe..
Odpovědět0  0
Jo, a nebo chtej prodat co nejvic, dokud jsou lidi namlsany a nez se proflaknou vysledky z realneho pouzivani a ne par testu;)
Odpovědět0  0
Znate nekdo cisla prodeje ostatnich procesoru pro srovnani? Taky mi prijde zajimave, jak jeden tyden po siti behaji zpravy o problemech s vyrobou a prehrivanim a dalsi uz chteji prodat milion kousku..
Odpovědět0  0
No, to je pri beznem koukani tak na 2­-3 roky.. kdyby to udelali dostatecne modularne na to, aby se tam po vyhoreni frknul novy display, ktery v te dobe bude stat desetinu a vydrzi dlouho, neni problem...
Odpovědět0  0
Tak nejak ma prece vypadat ctyrjadrovy K8L, aspon to tu par clanku zpet tvrdili. Te L2 tusim 512, L3 co se na cip vejde;)
Odpovědět0  0
Tak jeste ta dvoujadra aby pekne klesla a bude to cool;)
Odpovědět0  0
Ja bych si s tim URCITE prece jen pockal, dokud nevyleze na svetlo.. Aneb never benchmarkum, ktere sis sam nezfixloval;)
Odpovědět0  0
Tyhle informace tu uz v oblasti fam behaji peknych par let;­). Posledni dobou se znova objevily a snazi se tvarit, ze to nejsou zas az tak famy. Komplet ­'sliti­' dvou jader do jednoho asi bude pekna rasarna, ale dovedu si predstavit specialni pripady, kde by to mohlo byt realizovatelne docela snadno a presto pomahat, u instrukci, ktere trvaji velmi dlouho ­- pocitani trig. funkci, odmocnin ap. ­- kdy by si mohlo jedno CPU ­'pujcit­' nepouzite jednotky druheho a i prez latenci prenosu zadani a vysledku na druhe jadro usetrit cas. Teoreticky;)
Odpovědět0  0
Treba vedi neco, co my zatim ne, a Core2 je nedostatecne nadchlo na to, aby na nej cekali;)
Odpovědět0  0
Krom toho AMD ma vyhody jinde, treba v kvalitni sbernici. Pokud bude mozne mit, jak zpravy naznacuji, na desce N socketu a v nich krome CPU i specializovane koprocesory, tak nepujde o zvyseni obecneho vykonu o 30% ale toho vykonu co zrovna ja potrebuju treba 10x.
Odpovědět0  0
A o tom to je ­- BUDE za 17 a NYNI je za 30. AMD dneska logicky drzi cenu tak vysoko jak muze, az prijde Conroe tak proste nastavi ceny tak, aby vykony odpovidaly a bude..
Odpovědět0  0
No tomu rikam odpoved:­) Ja si nechci kupovat Itanium, pouze rikam, ze me prijde logicke umoznit obejit nektere ne nutne potrebne casti procesoru.

A ziskatelny vykon imho neni jedina vyhoda. Kazda bezici jednotka spotrebovava energii, a takova predkompilace do jeste nativnejsiho kodu by je umoznila vypnout a usetrit.
Odpovědět0  0
Abych pravdu rekl, tak me docela udivuje, ze tu jeste nemame moznost obejit dekoder a dalsi casti a krmit CPU primo v jeho vnitrnim kodu. Pravda je, ze by byly komplikace s ruznymi verzemi jader, ale pokud nekdo chce vyzdimat z CPU maximum, tak by si s tim urcite rad dal praci. Nebo mit aspon pristup k vysledku dekodovani a moct ho nacacheovat­/ulozit na disk.
Odpovědět0  0
Proc pri kompilaci?

Prekladac na to ma vic prostredku.
Prekladac muze najednou pracovat s vetsi casti kodu, delat komplikovanou analyzu, atd..
Pro napraveni ­'spatneho­' kodu by procesor musel byt hoodne dobry.

Proc na CPU?
CPU ma vic informaci o behovych zalezitostech, jako treba pravdepodobnosti skoku na podmince atd.
Prekladac vytvari kod pro nejakou virtualni platformu, ktera ma omezeni ­(pocet registru, na ruznych CPU trva stejna instrukce jinak dlouho­), ale nejde ji porad menit jak kdo potrebuje. Proto treba prejmenovavani registru, prerovnavani instrukci...
Neda se pocitat s tim, ze kod vygeneroval kvalitni prekladac, mozna spis s opakem;­)

Asi by se dalo rict, ze pokud budete mit dost informaci o vyslednem CPU­(HW­), predikovatelny tok programu atd. tak potreba optimalizaci na CPU vyrazne klesne, pripadne budou mit tak maly efekt, ze to nebude mit smysl je delat. Ale to pomalu znamena mit na kazdou konfiguraci HW zvlast zkompilovany software. Ale i to se da, viz treba Sourcemage distribuce Linuxu ­(bohuzel ne kazdy se o sve zdrojaky rad podeli­), pripadne kompilace vysledneho kodu az za behu na zpusob Javy.
Odpovědět0  0
Spis nez na spiknuti bych to videl spis na neochotu­/lenost lidi ke zmene. Da se argumentovat treba tim, ze M$ cilene nevytahlo 64bit system driv a nedivil bych se, kdyby to byla pravda, na druhou stranu velkou cast uzivatelu u M$ nic nedrzi a kdo chce, tak uz si 64 bitu davno uziva.
Odpovědět0  0
To je me jasny, ze se stavajici vyrobou uz toho moc nenadelaj. Co jsem chtel rict je, ze jim jeste zbyva nejaky ten cas do doby, nez se ve velkem zacne prodavat Conroe.
Odpovědět0  0
Mno, neco malo by jeste mohli vychytat upravou radice, ale to bude zas jen par procent. Ale osobne bych se nechal prekvapit. Prece jen pul roku je docela dlouha doba, treba tam pridaji ten ­'obdelnicek z fotky­', nebo neco jineho, a budeme se divit;­).
Odpovědět0  0
A P1 taktovana na 3.2GHz ­(doufam, ze se s tou frekvenci, na ktere ma cell zacinat, moc nepletu­) s radove rychlejsi pameti atd. by ten desktop skoro utahnout mohla, ne?
Odpovědět0  0
Pro bezny desktop imho staci libovolny dnes prodavany procesor, ktery by to jedno obecne jadro Cellu melo v pohode zastoupit samo o sobe. A i kdyby ta dalsi jadra byla vyuzita jen pro vyraznou akceleraci veci jako prehravani videa, komprese, sifrovani, 3d desktop, je to vyrazne zlepseni. Ono nakonec to cele stejne bude o cene a spotrebe, pokud by to dokazali produkovat za par dolaru, tak se ty desktopy s Cellem objevi velmi rychle..
Odpovědět0  0
Snadne vyuziti je vec kvalitniho prekladace a knihoven. Co se tyce te spousty programu, to same se da imho rict o spouste programu na PC, kterych vetsina bude zhavit to stare dobre jadro a rozsirujicich jednotek se ani nedotknou. Aspon do te doby, nez si clovek ve wordu neaktivuje novou skvelou 3D animovanou megasponku;)
Odpovědět0  0
Multithread programovani se pouziva uz hezkych par let i v programech na single­-core procesorech, a kupodivu se to docela osvedcilo. Pravda je, ze po spusteni na vicejadrovem systemu se muzou objevit nektere chyby, ktere na tom jednom jadre videt nebyly, ale to je o necem jinem..

Na vyrazne zvyseni vykonu neni nutne aplikaci optimalizovat od zakladu, v prvni rade se vylepsi par zakladnich knihoven ­(z cehoz muze rozumne napsana apliakce tezit s minimalnimi zmenami­), kazda aplikace bude tezit z update OS nebo runtime, na kterem bezi ­(Java, ...­). No a zbytek treba casem dle potreby. To same plati pro vyuziti extenzi­/64bit kodu atd.
Odpovědět0  0
Nojo, treba se brzo dockame revize ­'Intel Conroe vítězí na celé čáře, AMD prohrává­';)
Odpovědět0  0
Takze z toho, ze vy nemate 64bit se da usoudit, ze 64bit architektura je v dnesni dobe k nicemu?

Co vsechny 64bit distribuce linuxu a programy v nich? Nebo 64bit Java a nasledne vsechny aplikace v ni spustene? I ty XPcka uz maji 64bit verzi;­) A muzeme pokracovat.. Jinymi slovy, software je dost, ze ho lidi nepouzivaji uz je jina vec..
Odpovědět0  0