nevím co konkrétně dělali robotičtí pavouci v seriálu, hádám že to byl druh zbraně. to bych moc nespojoval s robotickým pavoukem co má stavět, protože význam je úplně jinej, ale souhlasím že základní technologie se vyvíjí stejným směrem a budoucí využití se dá změnit změnou nástrojů co ponese, něco jako rozdíl mezi dopravním letadlem a bojovou stíhačkou a plynovým sporákem nebo plamenometem :-D vždycky jde o vlastnosti lidí jako investorů, stavitelů a uživatelů
Odpovědět0 0
V podstate to boli take v prenesenom vyzname 3D nano "tlaciarne", ktore dokazali vyuzit material na vytvorenie samych seba, prip. to co potrebovali.
Takze v zasade to boli pavuci schopni cokolvek postavit :)
Odpovědět0 0
taková recyklace by byla dobrá kdyby to bylo bezpečný, ale jestli např uměli z kusu železa vyrobit měděný kabel tak nevím jestli by to vůbec mělo patřit do sci-fi, bral bych že nezmění prvky za jiný a pak je to teoreticky možný, kdyby ale měnili železo na zlato nebo tak něco pak by to bylo asi moc ujetý sci-fi nacpat do robota nějaký takový jaderný zařízení co by měnilo prvky na jiný, to by chtělo různé jaderné reaktory včetně těch slučovacích, k tomu nějaké urychlovače, magnetické nádoby a další věci a nacpat vše do malýho robota :-D a část materiálu by museli využít na výrobu energie pro práci, takže při stavbě novýho baráku by jedna cihla chyběla :-D
škoda že nejde mít takovou stolní 3D tiskárnu :-(
Odpovědět0 0
škoda že není víc popsaná spolupráce, zajímalo by mě jak vypadá hranice mezi stavbou sousedních robotů, u stolní 3D tiskárny tryska umí tisknout jen na rovině, takže každá vrstva se musí udělat celá kde má být plast a nejde vytisknout např stůl tak že by se vytiskla jedna noha a potom další.
taky by mě zajímalo jestli rychlý pohyb tiskové hlavy zajišťují nohy robota, nebo samostatný mechanizmus uvnitř robota.
Odpovědět0 0
Roboti si úkol algoritmicky rozdělí pomyslnými vertikálními hranicemi a každý z robotů pak pracuje na své části. Tisk probíhá pomocí speciálního ramene na 3D tisk.
Odpovědět0 0
tak rameno má asi svůj samostatný rychlý pohyb pro trysku. chápu že mají hranice, ale neřekne mě to nic o tom napojení, protože pokud by se tisklo klasicky tryskou mířící jen dolu a hranice by byli rovné vertikální roviny tak by to nešlo, řešení může být že tryska se naklání tak že může tisknout i do stran a navíc by musela končit delším ostrým hrotem aby se dostala i do rohů a nebo se tiskne klasicky jen dolu normální tryskou jaké známe a pak by se to asi dalo řešit tím že by hranice nebyla svislá, robot by v každé vrstvě ustoupil o kousek takže by vznikaly schody a tím šikmá rovina na kterou by později navázal sousední robot i tak by ale tryska musela být jako delší hrot i když by nemusel být tak ostrý.
Odpovědět0 0