Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Skutečným 64-bitovým procesorem Intel bude až McKinley

14.9.2001, Vít Zatloukal, článek
Skutečným 64-bitovým procesorem Intel bude až McKinley
Prvního „použitelného“ 64-bitového procesoru od Intelu bychom se měli dočkat už příští rok...
První 64-bitový procesor Intelu s kódovým označením Merced měl spatřit světlo světa už v minulém století někdy v roce 1999. Postupem času se ale uvedení Mercedu oddalovalo, až bylo jasné, že Merced zůstane jen jakýmsi testovacím prototypem.

Po Mercedu se začalo hovořit o jeho nástupci - o Itaniu. Tento procesor se sice svého uvedení dočkal koncem května, ovšem hlavně jako platforma pro vývojáře (např. i Microsoft pracuje na 64-bitové verzi Windows). Servery Proliant s Itanium procesory nabízí např. Compaq – Proliant DL590/64. „Skutečným“ 64-bitovým procesorem bude až McKinley, jak prohlásil Kevin Krewell, analytik Micro Design Resources (MDR), San Jose. Ten by se měl objevit někdy v roce 2002 (ovšem kdo ví – pozn. aut.).

McKinley by měl být vlastně vylepšenou verzí Itania. Bude mít 3 MB Level 3 (L3) cache on-die (na stejném jádře, Merced měl 4 MB, ale off-die). Skládat se bude z 22 milionů tranzistorů a bude mít šest celočíselných jednotek. Vylepšeny bude i L3 cache latency (z 20 cyklů u Mercedu na 12 cyklů u McKinley). Systémová sběrnice bude 128-bitová a pracovat bude na 400 MHz (zřejmě v DDR režimu?), což dává propustnost 6,4 GB/s.

Co se týče víceprocesorových strojů, McKinley zvládne čtyřcestný multiprocesoring, později i osmi a šestnácticestný. Na škálovatelnost se Intel zaměřuje i nadále, v laboratořích je údajně testován systém s 512 jádry Itanium.

Výkon McKinley by měl být až dvakrát vyšší než původního Mercedu, přičemž frekvence by měly začínat na 1 GHz. Do budoucna by měl McKinley připravit půdu pro nástup procesorů s jádrem Madison, které by již měly být vyráběny 0,13 mikronovým procesem (pravděpodobně v roce 2003). A ještě jedno jméno se objevuje na roadmapě Intelu – Deerfield, což by měla být „levnější“ verze určená pro dvouprocesorové systémy.


Podle Electronic News