Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Skvělá základní deska pro Celerony a PIII

20.9.2000, Jakub Lohniský, zpráva
Skvělá základní deska pro Celerony a PIII
Recenze desky MSI s čipsetem i815.
Společnost Microstar (MSI) se během posledního roku zařadila mezi nejlepší výrobce základní desek, přičemž modelem MS-6337 815E Pro to jen potvrdila. Rád bych se pozastavil nad celkem komplikovaným značením. V cenících je tato deska nejčastěji označována jako MSI 815E Pro, ale v recenzích se objevuje pod názvem MSI MS-6337. Sečteno a podtrženo, MSI 815E Pro = MSI MS-6337.

Microstar 815E Pro navazuje na svého veleúspěšného předchůdce – základní desku MSI BX Master. Obsahuje 6 PCI slotů běžících v režimu Bus Master, což by mělo postačovat i vášnivým “upgradovačům”. Marně by jste hledali ISA slot. Ten je částečně nahrazen slotem CNR, který je jakousi paralelou ke slotu AMR na deskách využívajících VIA čipsety. Nechybí AGP slot pracující v režimu x2, x4. Počet čtyř DIMM slotů pro paměti SDRAM je dostačující, podporují ale jen maximálně 512 MB (čipset iBX podporuje až 1 GB). K připojení periférií můžete použít 4 USB porty (2 na desce, 2 na kabelu). Jak už vyplývá ze specifikace čipsetu i815E, obsahuje deska dva kanály řadiče Ultra ATA/100.

MSI i815E Pro můžete osadit procesory Intel Celeron, Intel Pentium III Coppermine a VIA Cyrix III v provedení FC-PGA. O podpoře procesoru společnosti VIA není v manuálu ani zmínka, tudíž budete muset upgradovat BIOS na verzi 1.1. Jelikož mají všechny nové procesory Intel uzamčený násobič, můžete přetaktování provést pouze zvýšením frekvence systémové sběrnice (FSB). Základní nastavení sběrnice se provádí propojkou na základní desce (66, 100, 133 MHz) a poté lze v BIOSu nastavit frekvenci FSB jen do určité hranice. Například při nastavení FSB na 66 MHz lze ladit až do 99 MHz, při nastavení propojkou na 100 MHz FSB lze zvyšovat frekvenci až do 132 MHz apod. Všechny kroky probíhají po 1 MHz a nejvyšší nastavitelnou frekvencí FSB je 166 MHz. Nastavit můžete také napětí procesoru v rozmezí 1,3 V ÷ 1,95 V nebo si lze pohrát s napětím čipové sady.

Co se týče výkonu, musím konstatovat, že se téměř vyrovná desce ASUS CUSL2 a je rozhodně lepší než ABIT SE6. Jako u všech MSI desek, i u této naleznete LED diody informující o případných chybách při instalaci hardwaru. K užitečným utilitám rozhodně patří Fuzzy Logic II, která umožní komfortnější přetaktování procesoru.

Klady
- výborná stabilita
- poskytuje dobré možnosti k přetaktování procesoru
- utilita Fuzzy Logic II
- relativně nízká cena

Zápory
- nižší výkony díky integrovanému videu a zvuku
- menší možnosti konfigurace systému než u desky ASUS CUSL2


Zdroj Planet Hardware