Nechápem prečo ešte neexistuje akýsi dok pre takto dôležité projekty. Myslím vo vesmíre v blízkosti Zeme , kde by sa dotankovalo , prebehla posledná skúška a testy systémov.
Na rôzne zbraňové systémy peniaze sú a na takto dôležité a dlho trvajúce projekty už nie ?
Možno je to uvažovanie príliš do budúcna , ale neskôr to bude určite nutnosť .....
Odpovědět1 0
Docela se začínám bát o JWST. Počítám, že oba přístroje, vyvíjené v +- stejné době asi prošly +- stejnými testy funkčnosti. A vida, tady se solární panel plně neroztáhl. Což naštěstí nevadí, skoro roztažený dává skroo stejnou energii, jako plně roztažený a zajištěný. Ale co JWST a jeho "roztahovací" mechanismus? Tam se nehraje na skoro. Buď to bude stoprocentní, nebo je projekt v tahu.
Odpovědět2 2
Já to vidím docela černě,
je tam tolik možností že se určitě najde něco co nebude fungovat na 100% , otázka pak je jak moc to ovlivní misi a jestli JWST bude moci dál pokračovat v omezeném režimu nebo to bude debakl
Odpovědět0 1
Právě. Za mě bych preferoval mezipřistání u ISS, kompletní roztažení, kontrolu všech funkcí a pak to na patřičný librační bod poslat už provozuschopné. Navíc by to stálo možná tunu paliva a kyslíku, ale ty zrovna na ISS vozí nákladní lodě "za pakatel". (ve srovnání s tím, co takové komodity stojí dopravit jinam)
Odpovědět0 1