Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sony končí s výrobou 17“ a 19“ FD Trinitronů

28.1.2003, Zdeněk Kabát, článek
Sony končí s výrobou 17“ a 19“ FD Trinitronů
Společnost Sony oznámila, že od dubna končí s výrobou malých CRT obrazovek FD Trinitron s úhlopříčkou 17“ či 19“. Nepřestává ovšem dodávat Trinitrony obecně, takže 21“ a 24“ budou stále k dispozici, zatímco se uvolní místo pro větší rozmach LCD displejů. Pro většinu nadšenců je konec výroby těchto nejkvalitnějších CRT monitorů špatnou zprávou.
CRT, nebo-li katodové monitory jsou stále velice oblíbené, přestože nárůst prodeje LCD displejů je markantní. CRT monitory mají uživatelům stále co říct v oblasti barev, rychlosti, rozlišení atd., alespoň pokud se jedná o kvalitní masky. Odvážím se říci nejkvalitnější a technologicky nejpokročilejší obrazovkou je nyní pravděpodobně FD Trinitron společnosti Sony. A s ohledem na vývoj v oblasti monitorů by také asi nejlepším zůstal, kdyby se společnost nerozhodla jeho výrobu ukončit.

Podle představitelů Sony ukončí společnost ke dni 31. březnu 2003 výrobu obrazovek FD Trinitron o úhlopříčkách 17“ a 19“. Znamená to, že monitory s touto maskou přestane dodávat nejen Sony, ale i ostatní OEM výrobci, kteří používají obrazovku Trinitron ve svých modelech (např. Dell, Hewlett-Packard). Společnost bude ale i nadále pokračovat ve výrobě Trinitronů o velikosti 21“ a 24“. Velký soupeř NEC-Mitsubishi neplánuje žádná podobný krok.

Podobný vývoj byl ale na poli monitorů viděn i v minulých měsících, protože s postupem času se stávají stále populárnějšími LCD displeje. Společnosti jako Sharp, Matsushita a Hitachi již od výroby vlastních CRT obrazovek odstoupily dříve, a tak vyrábějí CRT v omezeném množství s maskami jiných společností (Toshiba, Mitsubishi) a samy se zaměřují hlavně na LCD. U Sony je výroba obrazovek a monitorů poměrně „sehraná“. Maska FD Trinitron se prodává pod více názvy, např. StylePro, DeluxePro či PremierPro.

Podle prohlášení mluvčího se nyní Sony zaměří hlavně na výrobu LCD displejů o šesti různých velikostech v rozmezí od 15“ do 23“. Protože mají ceny LCD panelů sestupnou tendenci, stává se trh s nimi více prosperující. Podle analytiků jsou tyto monitory populární hlavně v Asii a na místech, kde je prioritou místo na stole a reprezentace.

Několik zajímavých statistik poskytla výzkumná společnost iSupply Stanford Resources. LCD monitory tvoří v současnosti celkem 13,8% všech prodaných monitorů. V roce 2002 zaujímaly tyto panely přes čtvrtinu, konkrétně 26,7% trhu. Pro rok 2003 se předpokládá nárůst podílu na necelých 30%, ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku činí odhad dokonce 46% všech prodaných monitorů.

Ovšem rostoucí oblíbenost LCD displejů není jediným faktorem, který přiměl Sony k uvedenému rozhodnutí. Poptávka trhu se totiž podle společnosti přemisťuje k větším úhlopříčkám, které využívají hlavně grafici a další profesionálové. Ale už i v této oblasti je výraznější posun zájmu k LCD monitorům. Obrazovka Trinitron je ovšem stále oblíbená mezi počítačovými nadšenci a hráči, pro které mají LCD příliš vysoké odezvy a jiné nevýhody jako fixované rozlišení a vysokou cenu.

Soupeř NEC-Mitsubishi také zaznamenal mírný pohyb směrem k LCD, ale nemá v plánu vyloučit z výroby žádné CRT monitory. Momentálně má společnost na trhu dvanáct modelů CRT a v blízké budoucnosti a až do roku 2004 neplánuje žádné převratné změny. Poměr výroby CRT-LCD je u NEC-Mitsubishi přibližně 50:50 a představitelé vědí, že štěrbinová maska je i nadále mezi nadšenci oblíbená.

Mnoho uživatelů zatím dává přednosti katodovým monitorů se štěrbinovými maskami jako Trinitron a Diamondtron, protože si cení jejich jasných, sytých a čistých barev. Tito uživatelé budou pravděpodobně zklamaní, protože 17“ a 19“ FD Trinitrony poskytovaly velice kvalitní parametry, přestože svou cenou stojí o něco výše než masově prodávané bodové masky apod. Sony neplánuje žádné oficiální prohlášení o konci výroby.


Zdroj: ExtremeTech