Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Souboj základních desek platformy i845

31.10.2001, Jiří Dostál, článek
Souboj základních desek platformy i845
V následujícím článku se blíže podíváme na srovnání základních desek na platformě intelovského čipsetu i845. Nominovány byly ASUS P4B, ECSP4IBAS a Shuttle AB30/R.
Úvod:

V následujícím článku se blíže podíváme na srovnání základních desek na platformě intelovského čipsetu i845. Nominovány byly ASUS P4B, ECSP4IBAS a Shuttle AB30/R.

Měla to být Intelova chlouba, nejrychlejší a nejlepší procesor, co kdy člověk stvořil… ale realita je dnes bohužel pro Intel naprosto jiná. Firma nemá pro svoji chloubu svůj konkurenceschopný čipset a naopak konkurence (VIA a SIS) pomalu utahují uzdu nad trhem. A musíme říci, že si nevedou vůbec špatně. Při ceně, za kterou své výrobky distribuují jim nelze nic vyčítat. Nezbývá nic jiného, než dodat, že Intel to nebude mít ve hře o čelní postavení výrobců čipsetů vůbec ale vůbec jednoduché. Pojďme se podívat, jestli se něco změní po vydání jeho nového čipsetu…

Po neúspěšném předchozím čipsetu (i850), který podporoval nevhodné a velmi drahé paměti RDRAM, představila firma Intel nedávno svůj nový čipset pod názvem Intel 845. Základním rozdílem mezi oběma čipsety je fakt, že i845 podporuje dnes standardní (a velmi levné) paměti typu SDRAM a maximální velikost celkové paměti v PC je max. 3GB, což je zvýšení v porovnání s i85O a max. 1GB paměti. Ostatní stěžejní parametry (AGP 4x, FSB 400 MHz…) zůstaly samozřejmě zachovány.

Samozřejmě proti Intelu hraje fakt, že firma VIA již předčasem vydala svůj čipset pro procesory Pentium4 (P4X266) dokonce s podporou rychlejších pamětí DDR-RAM a je otázka, zda se uživatelé „chytí“ na tento nový intelův čipset, jehož velká slabina je podle mě v tom, že nepodporuje již zmiňované paměti DDR-RAM. Jednoznačná odpověď na tuto otázku není. Zda Intel možná až příliš nezaspal ukáže až čas…

Představení „soutěžících“

ASUS P4B

Deska je dodávána v klasické úhledné krabici, na které není nic zvláštního. Co každého hned určitě upoutá je obrovský pasivní chladič na northbridge a kostra na ještě větší aktivní chladič CPU. Z toho alespoň vyplývá, kolik tepla CPU a ostatní komponenty vydávají. Na desce je 6 PCI slotů, 1 AGP , 1 CNR a 4 USB porty. Na desce je též integrován audio čip AC´97. Deska má již samozřejmě novou patici Intel Socket 478. Ladičské schopnosti jsou, jak bývá u ASUSU zvykem, výborné. FSB lze měnit plynule až do 200 MHz a napětí procesoru až do hodnoty 1,85V. Pro zvídavější čtenáře přidávám odkaz na více fotek a informací o konfiguraci této desky. CENA: 145$

ECSP4IBAS:



Tato deska je velmi podobná svým vybavením i vizáží desce od fy. ASUS (až na tu barvu… :-). Také obsahuje 1xAGP, 6xPCI a 1xCNR. Ještě jsem zapomněl podotknout, že na obou deskách chybí řadič RAID, což určitě zamrzí. Zvukový čip je zde též AC´97. Pro více informací. CENA: 129$

Shuttle AB30/R:



A jako poslední zde máme desku od firmy Shuttle. Už podle názvu lze poznat, že deska obsahuje jako jediná z testovaných RAID řadič (Promise 265R RAID), což ji vyvyšuje nad ostatní. Deska ale obsahuje „jen“ pět slotů PCI a CMR chybí úplně. Na obrázku vidíme northbridge bez chladiče. Vypadá skoro jako procesor fy. AMD – Duron :-) Jako audio čip je zde použit C-Media 8738 PCI-6CH/LX. „Overclockařské“ jsou zde též na uspokojivé úrovni. Lze měnit násobič v rozmezí 8x-23x a FSB až do 166MHz. Deska taktéž podporuje novou verzi USB2.0!!
CENA: 110$ - je nejlevnější ze všech desek… Více informací.


Testování a závěr:

Desky byly testovány na sestavě:
    • CPU: P4 2GHz
    • Paměť: 256MB PC133 SDRAM
    • Zvuková karta: Philips Acoustic Edge
    • CD/DVD: 24x ASUS CD-Writer
    • Zdroj: 300 W
    • OS: Windows XP Professional

TESTY:
ZHODNOCENÍ:
Jako nejlepší v poměru cena/výkon se jednoznačně ukázala deska Shuttle AB30/R, proto v této kategorii zaslouženě vyhrála. Výkonově na tom byla zase nejlépe ECSP4IBAS která si odnesla ocenění za dobrý výkon. Jen deska od ASUS zůstala daleko za očekáváním. Téměř ve všech testech prohrála a za cenu o 30$ vyšší než ostatní desky by toho měla nabídnout více.

Zdroj Legion HW